Novinky rakouského DAC
V krátkosti se podíváme na novinky v rakouském zatřiďování vín, konkrétně na apelační systém DAC (Districtus Austriae Controllatus) a ještě konkrétněji na apelace Eisenberg DAC a Weinviertel DAC.
Eisenberg DAC je nová apelace (zatím sedmá v Rakousku) určená pro vína pocházející z podoblasti Südburgenland (jižní Hradsko). Stejně jako v případě označení nedávno ohlášené apelace Leithaberg DAC (v jejímž stínu se tato apelace úspěšně skrývá) se pro název apelace Eisenberg DAC použil jiný název než-li je oficiální název podoblasti, jak dosud bylo zvykem (viz např. Kamptal DAC, Traisental DAC, Weinviertel DAC atd.), to je zapříčiněno problematičnosti přehlasovaných písmem v názvech podoblastí při exportu mimo rakouský trh. V našem případě je název Eisenberg převzat z historických pramenů, kdy se výraz Eisenberg používal jako název pro oblast, jež zhruba odpovídá dnešnímu rozsahu vinařské podoblasti Südburgenland, i dnes však můžete na mapě tento historický název najít, protože stejné jméno vlastní i jedna z místních známých vinařských obcí, ležící navíc i pod stejnojmenným kopcem. Vína zatříděná do apelace Eisenberg DAC bude možné produkovat ve dvou kategoriích (Klassik a Reserve), přičemž v kategorii Klassik (tj. Eisenberg DAC) mohou být zatříděna suchá, ovocná, plná, kořenitá a minerální vína pocházející pouze z odrůdy Blaufränkisch (Frankovka modrá), alkohol je povolen v rozmezí 12,5 % až 13,0 % a s prvními víny s touto apelací bychom se mohli setkat již v září letošního roku. Naproti tomu vína zatříděná v kategorii Reserve (tj. s označením Eisenberg DAC Reserve) budou mít podobné charakteristiky jako vína z kategorie Klassik a rovněž musí být vyrobena pouze z odrůdy Blaufränkisch (Frankovka modrá), avšak vína v této kategorii mohou být obohacena i o dřevité tóny, alkohol musí činit nejméně 13,0 % a vína z této kategorie smějí jít do prodeje až rok po vínech kategorie Klassik, tudíž se těmito víny setkáme nejdříve v září 2011.
Weinviertel DAC, tak jak ho známe ve své podobě už funguje v Rakousku 7 let, avšak až od ročníku 2009 budeme mít příležitost ochutnat i novou kategorii této nejznámější rakouské apelace a to Weinviertel DAC Reserve, přičemž určitou zajímavostí je, že podoblastem v nichž vznikla apelace DAC později nežli v podoblasti Weinviertel, byla ve většině případů přidělena kategorie Reserve již při vzniku apelace (např. Kamptal DAC Reserve, Mittelburgenland DAC Reserve, Traisental DAC Reserve atd.) Kategorie Reserve má být zárukou nejlepší kvality vína a víno zařazené v této kategorii se má stát vlajkovou lodí jednotlivých vinařství, z tohoto důvodu předcházela vyhlášení této kategorie dlouhá diskuze nad kritérii pro zatřídění vín do této kategorie, z kterých vyplynulo, že Weinviertel DAC Reserve musí být víno z odrůdy Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) s typickým pikantním pepřovým nádechem, suché, s pevným stylem, hustou strukturou a dlouhým závěrem, povolené jsou i lehké tóny botrytis a dřeva. Nejmenší množství alkoholu ve víně je stanoveno na 13,0 % a víno smí jít ke státní kontrole pro zatřídění vín do této kategorie až po 15. březnu roku následujícího po sklizni. Vzhledem k vynikajícím vínům s označením Weinviertel DAC se můžeme na Weinviertel DAC Reserve jedině těšit. Více informací naleznete na webových stránkách Weinviertel DAC.
V plánech pro vína z ročníku 2010 se uvažuje i o zřízení kategorie DAC pro podoblast Neusiedlersee (Neziderské jezero) ve spolkové zemi Burgenland (Hradsko), čímž by všechny podoblasti v této spolkové zemi měli přiznánu apelaci DAC. Čistě pracovně se zatím uvažuje o několika názvech této kategorie, navrhovány jsou např. Neusiedlersee DAC, Heideboden DAC či Seewinkel DAC atd., avšak pakliže u názvu již existují konkrétní návrhy, u vín jež by do této apelace mohla být zařazena se stále velmi polemizuje, jedinou potvrzenou odrůdou je zatím z modrých odrůd: Zweigelt (Zweigeltrebe). Nezbývá nám tedy než-li si rok počkat a nechat se překvapit, co nám osmá rakouská apelace DAC přinese.
Na závěr je nutno podotknou, že vývoj kategorie DAC v Rakousku zřejmě není stále u konce, leč když vezmeme v potaz, že spolková země Burgenland (Hradsko) bude již touto kategorií zcela pokryta a že ve spolkových zemích Steiermark (Štýrsko) a Wien (Vídeň) o tuto kategorii vín zatím nejeví zájem, tak nám zbývají již pouze čtyři podoblasti spolkové země Niederösterreich (Dolní Rakousy): podoblast Wachau je natolik specifická včetně svého vlastního zatřiďování vín, že se nedá předpokládat podpora zřízení apelace DAC, v případě podoblasti Wagram se naproti tomu dá apelaci DAC reálně uvažovat a to pro bílé odrůdy Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) a Roter Veltliner (Veltlínské červené), v případě podoblasti Carnuntum v úvahu připadají modré odrůdy Blaufränkisch (Frankovka modrá) a Zweigelt (Zweigeltrebe) a v případě podoblasti Thermenregion nejspecifičtější odrůdy regionu, tj. Rotgipfler (Červenošpičák) a Zierfandler. Všechny tyto informace jsou však zatím nepotvrzené a jsou spíše v rovině úvah, jakým směrem se apelační systém v Rakousku může v příštích letech dále vyvíjet, vzhledem k neustále rostoucímu zájmu o vína s označením DAC se však dá tento rozvoj trochu předpokládat. Nezbývá než-li popřát podobný rozkvět i české apelaci VOC, která je oproti té rakouské bohužel ještě v plenkách.