O Víně

23.02.2010 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.02.2010 07:10

Sněhové oči aneb Pohled na vína degustovaná v měsící lednu

Z počátku roku jsem otevřel mnohá dobrá vína, z nichž jsem udělal užší výběr pro další díl Otevřených očí. A jelikož nás mráz a hromady sněhu svírají více, než pevně, podíváme se v Očích, příznačně pojmenovaných Sněhové, hned na tři červená vína, která zahřejí a na tři vína bílá, která pro změnu oblaží. Tak směle do toho!

Jak už to tak bývá, okolo svátků vánočních a z kraje roku se archiv otevře o něco více a vybírají se vína lepší a slavnostnější. Nejinak tomu bylo i u mě.

Na Štědrý den jsme si dopřáli, jelikož nemáme jen tradiční rybu, ale i vepřové nebo kuřecí řízky, červené víno. Tentokrát jsem se zaměřil na Cabernet Sauvignon 2007 zemské (suché, alk. 12,5 %, obec Ratíškovice, trať Nácestky, cukernatost 23 °NM) z vinařství Marka Vybírala - Krásná Hora. Z tohoto vinařství jsem si oblíbil zejména vína červená, což je patrné i z této lahve a jeho výběru k štědrovečerní večeři. Již po otevření a půlhodinovém vyvětrání bylo zřejmé, že je na co se těšit. Barva vína je sytě rubínová s fialovým zabarvením a krásně vodovým meniskem. Viskozita je hezky mohutná a strukturní. Vůně je celkem intenzivní a bohatá na černé peckové ovoce a mix bobulí, zejména černého rybízu. Rozeznat lze i sladké dřevo a dotek dobovosti. V pozadí dominuje také lehká zatuchlinka a dvoreček. Tato aromata však postupem času mizí. Chuť je opulentní, pikantní, pevného a plného těla s dlouhým dozníváním. Opět v režii černého ovoce, marmelády a sušeného ovoce. Znovu jsem se přesvědčil, že vína Marka Vybírala jsou velmi dobrou volbou pro slavnostní příležitosti. Marek Vybíral má tuto odrůdu také více v oblibě, než Cabernet Moravia. (Cena 180,- Kč s DPH přímo ve vinařství).

***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

V lednu jsem se dostal ještě k jednomu vínu z Krásné Hory a to k Pinot Noir 2007 zemské (suché, alk. 12,5 %). Dobrá příležitost zhodnotit dvě vína ze stejného ročníku. Barva výrazně předchází odrůdu. Je velmi sytého rubínového, až terakotového odstínu s nahnědlým odstínem, jaký Pinoty povětšinou mívají. Vůně je velmi noblesní, charakterní a opojná, s přebytkem ovocnosti a dřevito-čokoládovým dotekem. V chuti opět převládá ovocná složka s vyšší pikantní kyselinkou a jemnými taniny. Perfektní, plné a robustní tělo, velmi líbivé víno pro rozjímání. (Cena 180,- Kč s DPH přímo ve vinařství).

**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Posledním červeným vínem tohoto měsíce je Misiones de Rengo - Carmenère 2007 reserva, z vinařství Viña Misiones de Rengo S.A. (suché, alk. 14 %, Rengo, Rapel Valley, Chile), které do Čech dováží firma Budamont. Toto víno s typickým misionářským motivem viněty ve tvaru kříže, jsem dostal darem. Pojďme se na něj podávat blíže. Barva je sytě karmínová, neprůhledná s rubínovým přechodem do vodového odstínu po okraji. Víno vykazuje vysoké slzení a viskozitu. Vůně je bohužel typicky „průmyslová", leč i po třech dnech stále zastřená, přesto nacházím acetonové a těkavé složky s „přepálením". Jinak vůni dominují celkem příjemné tóny ostružin a vanilky. V chuti není víno překvapivě příliš mohutné, spíše méně výrazné oproti jiným vínům chilské produkce. Ovocné složce černého peckového ovoce, kontruje sladké dřevo, cedr, doutníky a jemný tanin v delším závěru. Celkově dobře pitelné víno pro každou příležitost, které však příliš neosloví. (Cena okolo 130,- Kč s DPH v e-shopech na internetu).

*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Po nějaké době jsem opět zavítal do naší albrechtické kinotéky, kde mě zaujala lahev Tramínu červeného 2007 v pozdním sběru z Ampelosu Znojmo (polosuché, obec Vrbovec, trať Nad Sklepy, alk. 11,5 %, šarže 0718, cukr 6,9 g/l, kyseliny 4,1 g/l, extrakt 16,8 g/l, cukernatost 21,5  °NM, lahvováno 2008). Risknul jsem nákup i přes mírně vyšší cenu. Barva vína je jiskrně nažloutlá, téměř vodová. V lehce zastřené, přesto intenzivní vůni dominují tóny čaje a čajové růže. Chuť je lahodná, mírně oxidativní, středního těla s výběrem medu, čaje, muškátového oříšku a lehce zatuchlým závěrem. Ten mě obtěžoval asi nejvíce. Za aktuální cenu průměrné víno. (Cena 194,- Kč s DPH, vinotéka Město Albrechtice prosinec 2009).

** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Dalším vínem, které jsem obdržel jako dárek, byl Ryzlink rýnský 2007, Vinné sklepy Lechovice (polosladké, obec Božice, trať Nová Hora, šarže 07016, alk. 10,9 %, cukr 29,6 g/l, kyseliny 7,6 g/l, extrakt 25,5 g/l). Zatím jsem u tohoto vinařství měl čest většinou jen z jakostními víny v místní restauraci, takže jsem se na zážitek s polosladkým rýňákem celkem těšil. Ten mě nezklamal. Barva čirá, slámového odstínu s vysokou viskozitou. Vůně mě při podchlazení překvapila sauvignonovými tóny (kvasinky?), avšak po dosažení optimální teploty a následném zteplávání vína bylo vše v režiii mohutných a mnohoslibných petrolejových, lipově-medových a lučních tónů. Plná, hřejivá nasládlá chuť s kontrující pikantní kyselinkou dodávala pocit krásné, svěží pitelnosti s dozvuky ovocně-mandlových a perníkových nuancí. (Cena 179,- Kč e-shop vinařství).

**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Poslední „bonbónek" jsem si nechal na konec. Jedná se o Chardonnay 2006 výběr z bobulí, barrique, Milana Sůkala z Nového Poddvorova. Podařilo se mi snad zázrakem uzmout jedinou lahev tohoto lahodného a výjimečného vína a to i bez etikety. Rukopis vinaře na lahvi má také své kouzlo :-). U něj již toto víno  pravděpodobně neseženete. Barva je klasického standardu, jiskrná a lehce zlatavá. Potěšení nastává až u vůně, která je velmi bohatá a spektrální. Dominuje luční med, propolis, oříško-mandlové tóny a nezbytná vanilka s lehkým dotekem kouře. U Chardonnay velmi ušlechtilá a delikátní vůně. Chuť je subtilního těla, které opanuje opět med, kandované ovoce, botritis a lehké toastování. Překvapivě lehce pitelná lahůdka s nekonečným závěrem. Barik je citlivě zvolený a zakomponovaný. Ideální je víno podávat podchlazené, v tomto stavu se objevují i zajímavé tóny banánu a se skutečným je to opravdová dezertní záležitost. Dobře se snoubí i se šlehačkovou roládou. (Cena 250,- Kč ve vinařství)

***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Překvapení měsíce:

Cabernet Sauvignon 2007 zemské - Vinařství Krásná Hora

♦ za svou bohatost, přesvědčivost a zpracování

Zklamání měsíce:

Tramín červený 2007 v pozdním sběru z Ampelosu Znojmo

♦ za dost peněz málo muziky, špatná kompozice a projev vína

Žolík měsíce (jakési mé doporučení):

Chardonnay 2006 výběr z bobulí, barrique, Milan Sůkal, Nového Poddvorova

- pokud na víno narazíte, neváhejte, pokud máte ve svém sklepě můžete si gratulovat k dobré koupi

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5933x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
issa 23.02.2010 09:16:56