O Víně

26.02.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.02.2010 07:00

Moje lednové ochutnávky

I když v zimním období upřednostňuji spíše vína červená, nasbíraly se mi poslední dobou nějaké poznámky z ochutnávek bílých vín, se kterými bych se chtěl s vámi zde podělit.

1. Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr - Víno Škrobák, Čejkovice, polosuché

Podoblast slovácká, vinařská obec Čejč, viniční trať V Malých

Víno je krásně čisté, po nalití do skleničky se na stěnách objevují nepatrné bublinky, po rozdýchání však mizí. Slzení vína je střední. Barva je spíše nižší, světle žlutavá se světlezelenkavými až střibřitými problesky. Vzhledově je víno pěkné. Vůně je velmi jemná, decentní, hladivá, s ovocně-květinovými tóny, z nichž je asi nejvýzaznější tón broskve a květů, a to nejen těch lipových. Vůni oceňuji právě pro tu decentnost a nevtíravou ušlechtilost. V chuti je víno již výraznější, stejně ušlechtilé jako ve vůni. Je poměrně plné, hladké, mazlivé, již teď hezky zaokrouhlené a tady věřím, že po určité době ležení na láhvi z něj vyroste krásně kulaťoučký skvost. Zkrátka - je to dobře zharmonizované víno s trochou zbytkového cukru, který skvěle doplňuje velmi příjemnou kyselinku. Perzistence je poměrně dlouhá, kyselkavě ovocitá. Musím dodat, že se krásně pije, bez potíží by se za večer dalo vypít třeba i celou sedmičku. Nechal jsem si však něco „na zítra" a efekt druhého dne se projevil, víno mi chutná snad ještě o trošinku víc. Alkohol 11,5 % je akorát. Z tohoto vína mám jen a jen dobrý dojem a vůbec se nedivím zlaté medaili z X. Zámeckého koštu vín v Bučovicích a zlaté medaili ze XIV. Vinných trhů v Čejkovicích. Z vlastní zkušenosti mohu dodat, že toto víno velmi chutnalo návštěvníkům IV. mezinárodních dnů vína v polském Jasle a byl o něj velký zájem. Lahev klasická Bordó 0,75 l olivově zelené barvy uzavřenou solidním korkem délky 44 mm s firemním potiskem. Klasická „škrobákovská" adjustáž, solidní, estetická.

Hodnocení: 8 bodů (z 10 možných)
Internet: http://www.vinoskrobak.cz/

2. Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr - Mikrosvín Mikulov, a.s., suché

Podoblast Mikulovská, vinařská obec Dobré Pole, viniční trať Daniel

Po otevření vína zvědavě přičichávám ke korku, vůně je bezchybná, korek i po čase zůstává v dobré kondici. Zdá se, že i víno je ve výborné kondici, a to i přes ležení v mém ne zrovna vzorovém sklepě. Vzhled vína je bezchybný, je ideálně čisté, jiskřivé, ve světle svíčky dává výraznou zlatou jiskru. Zajímavý je výskyt drobounkých bublinek ulpívajících na skle, ty však brzy mizí, jen pár jích zůstává. Víno vypadá hutně, tvoří na skle po zakroužení skleničkou početné slzičky. Barva je výrazná žlutá, s efektními zlatavě-mosaznými záblesky. Vůně je nanejvýš příjemná, výrazná až hluboká, vyniká medovostí až s akcenty vosku, propolisu s příměsí bylinek a kořenitostí. Skvělá vůně, od které se nelze odtrhnout. Již vůně napovídá, že se jedná o vysoce kvalitní víno solidně stavěné. Chuťový dojem potvrzuje tento úsudek. Víno je velmi komplexní, mocného těla, elegantně zharmonizované, spíše s nižší kyselinkou a jemnými chuťovými vjemy. Přes deklarovanou suchost, jde v něm vycítit i určitou sladkost, což dohromady způsobuje skvělou pitelnost a určitě pěkný dojem. Víno je stále svěží a poměrně výrazné, snad na vrchole zrání. Dochuť je poměrně dlouhá, příjemná. Díky typickým odrůdovým akcentům, jako jsou mandlovost a jemná pepřnatost, doplněným o ovocnou kyselinku, považuji toto víno za velmi zdařilé, dávájící konzumentovi obraz, jak asi má dobrý veltlín vypadat. Tmavě olivově zelená lahev 0,75 l Bordó, korek kvalitní 45 mm s informativním firemním potiskem. Tímto vzorkem Mikrosvín potvrdil u mně kvalitu svých vín a určitě způsobil, že se k vínům jejich produkce budu rád vracet.

Hodnocení: 8,5 bodů (z 10 možných)
Internet: http://www.mikrosvin.cz/

3. Ryzlink rýnský 2008 kabinet - Štěpán Maňák, Žádovice, suché

Podoblast Slovácká, vinářská obec Žádovice, viniční trať Feruňk

Víno je studničkově čisté, vypadá dosti hutně, do tvorby slziček na skle se moc nežene, tu a tam se objeví hustá, pomalu otékající slza. Barva vína je zelenkavě žlutá, světlejší. Vůně je spíše diskrétní, pozvolna se rozvíjející do plných až hutných tónů ovocných s akcenty meruňky, jablka, je możno pocítit mineralitu, vůně pak vrcholí akcenty typickými pro rýňák-lipovinou a medovostí. S časem je vůně stále širší a bohatší. Velmi zajímavé! V chuti je víno plné, s poměrně výraznou, ale dobře vkomponovanou kyselinkou do pevného těla vína. Kyselinka je svěže zralá a je tím hlavním, co utváří dojem z vína a dává oporu pro další vývoj vína na láhvi. V chuti nalézám šťavnatou ovocitost se svěžím, poměrně dlouhým dojmem na jazyku. Snad mohu říci, že se jedná o hezky udělané víno, které dobře reprezentuje vína své odrůdy. Oceněno stříbrnou medailí Vinum Gradecense 2009. Lahev 0,75 l typu Bordó America, khaki sklo, korek kvalitní 45 mm. Víno mohu jen doporučit.

Hodnocení: 7,5 bodů (z 10 možných)
Internet: http://www.vinarstvi-manak.cz/

4. Děvín 2008 pozdní sběr - Vinařství rodiny Cíchovy, Blatnice pod Svatým Antonínkem, polosladké

Podoblast Slovácká, vinařská obec Blatnice pod Sv. Antonínkem, viniční trať Floriánky

Víno je krásně čisté, jiskrné, slzení se projevuje střední intenzitou. Barva vína je světle slámově žlutá s velmi delikátními zelenkavými problesky v menisku. Vzhledově je to velmi pěkné víno. Vůně je poměrně intenzivní, aromatická, lákavá, s projevy zralého ovoce a lehké kořenitosti a exotičnosti. Vyniká zvláště akcent grepový a máslové hrušky. Chuť je bohatá, sametová, hladí na jazyku, příjemně působí dobrá souhra sladkosti a decentní kyselinky - té mohlo být na můj vkus o trošinku více, pak by toto víno už vůbec nemělo chybičku. Vše je pěkně zkomponováno, vše ladí a potěší chuťové buňky. Ani bych neřekl, že se jedná o víno polosladké. Ve vínu pocítíme bohatou ovocitost, zvláště tóny grepové, sladké hrušky i něčeho exotického, co moc neumím pojmenovat. V poměrně dlouhé dochuti pak v úplném závěru lze vycítit lehounkou horčinku podobnou té, kterou najdeme v grepu. K tomu se přidá i špetka tramínových, snad i muškátových tónů, což nezapře původ Děvínu, jakožto křížence Tramínu červeného a Veltlínského červenobílého. Celkově toto víno hodnotím velmi pozitivně a vysoce. Mohu s klidem vřele doporučit všem, kteří hledají opravdu zajímavé víno se zbytkovým cukrem, aromatičností a plností. Lahev Bordó 0,5 l z čirého skla, s celkem kvalitním dvouploškovým korkem 44 mm.

Hodnocení: 8 bodů (z 10 možných)
Internet: http://www.cicha.cz/                                                                        

5. Děvín 2008 kabinet - Vinařství Černý Valtice s.r.o., polosuché

Podoblast Slovácká, vinařská obec Dolní Bojanovice, viniční trať Zvolence

Víno je krásně čisté, s hezkou zlatavou jiskrou, slzení se projevuje středně výrazně. Barva vína je světle žlutá, nechybí jí všach zlatavý nádech. Vůně je výrazná, aromatická, příjemná. je v ní cítit určitá kořenitost a taky exotičnost, dále akcent medu, bylinek, muškátu, zralého grepu. Chuť je velmi zajímavá, která překvapuje svou aromatičností, plností a pěknou harmonii živé kyselinky se zbytkovým cukrem. Charakteristické pro toto víno je i pikantnost a zároveň hebkost, decentní kořenitost a neobvyklost aromatů, ve kterých dominuje zralý žlutý grep. Dochuť je středně dlouhá, velmi příjemná. Lahev Bordó 0,75 l s umělohmotnou delší zátkou bez potisku. Můj celkový dojem z tohoto vína je velmi příznivý a vřele jej mohu doporučit.

Hodnocení: 8,5 bodů (z 10 možných)
Internet: http://www.vinarstvicerny.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6585x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 14.02.2010 08:38:21