O Víně

28.12.2009 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.12.2009 07:00

Ježíškovy otevřené oči aneb Vína degustovaná v měsíci listopadu a prosinci

Dnes se naposled v letošním roce podíváme pod pokličku vínům, která jsem ochutnal v průběhu měsíce listopadu a počátkem prosince a vybral jako zajímavější a třeba i někdo z vás objeví některé pod stromečkem J. Jelikož budou Otevřené oči zároveň mým letošním posledním příspěvkem, rád bych vám touto aktualitou popřál mnoho zdraví, štěstí, osobních i pracovních úspěchů a také mnoho radosti při brouzdání po našem inovovaném portále ovine.cz v nastávajícím roce 2010.

Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr vinaře Pavla Hrušky z Blatnice pod Svatým Antonínkem (suché, obec Blatnice pod Svatým Antonínkem, trať Floriánky, šarže 0615, alkohol 12,8 %, cukr 1,4 g/l, kyseliny 6,7 g/l) jsem obdržel od přátel jako dar. Lahev se honosí nálepkou TOP 77 vín ročníku 09-10. Podrobnosti o vinařství a adjustáži jsem popisoval v recenzi k Cabernetu Sauvignon 2007 odrůdové jakostní. Vrhněme se tedy rovnou na senzoriku vína. Barva je krásně jiskrná, slámového odstínu s vodovým meniskem a dlouhotrvající slzivostí. Vůně je neutrální, jemně minerální, primární aromata tvoří ovocně-lipový tón, s druhotným petrolejovým projevem v pozadí. Chuť se nese v obdobném kontrastu s veselou kyselinkou, opírající se o nasládlé střední tělo. Závěr je hřejivý a pikantní. Přesto se neubráním dojmu, že působí trochu slabším odrůdovým výrazem a víno se bude hodit zejména ve spojení s gastronomií. Určitě bych doporučil ještě přibližně dvouletou archivaci, víno přejde více do petrolejových aromat a bude jistě zajímavější. Přesto, že jsem víno obdržel jako dar, zjistil jsem si cenu v e-shopu vinohruska.cz a příjde mi vzhledem ke kvalitě vína poněkud vysoká. (Cena 184,- Kč s DPH - e-shop vinohruska.cz)

*** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Cabernet Sauvignon 2006 výběr z hroznů z Moravína Valtice (suché, alkohol 13,0 %, obec Valtice, trať Kamenné hory, šarže 339) jsem zakoupil společně s další kolekcí jejich vín. Oslovuje mě čistota a charakter vín pana Budína, takže produkci celkem pravidelně sleduji. Tento Cabernet se trochu vymkyká tvrzení výše, spíše však v dobrém slova smyslu. Převládá zde totiž charakter vín jižních a z Nového světa. Barva je sytého neprůhledného fialového odstínu, vykazující vysoký extrakt a slzení. Vůně je opojná (zejména na druhý den), odrůdová, ovocně-kávová s čokoládovými podtóny. V pozadí se objevují nuance sladkého dřeva, tabáku a také trochu čpavého alkoholu, ten působí trochu rušivě. Chuť je tříselnatá, černo-rybízová a povidlová, subtilního těla s trpčím, pálivějším závěrem. Nevím, zda to bylo záměrem nebo rozkášením lahve, ale z počátku chuti bylo cítit perlení. Myslím, že to je v pořádku, už jsem se s tímto jevem u „moravínských" vín setkal. Tipuji na technologii kryomacerace. Určitě doporučuji víno ponechat dozrát v archivu a před podáváním dekantovat. Cena v tomto případě odpovídá kvalitě, přestože za mnohem nižší ceny seženete vína podobného charakteru ze zahraničí. Ovšem zde se jedná o solidního zástupce českého Cabernetu. (Cena 182,- Kč s DPH ve vinařství)

**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Do dnešní šestice vín jsem zařadil i dva zástupce mladých vín. Prvním z nich je Müller-Thurgau 2009 pozdní sběr Milana Sůkala z Nového Poddvorova (suché, alkohol 12 %). Barva je typicky jasná až vodová, přesto s vysokou viskozitou. Vůně není příliš intenzivní, postupně se však vyvíjí do lipových, hruškovo-medových aromat s kandovaným ovocem. Chuť je opulentní, středního, pikantně-ovocného těla s praženou až uzenou dochutí. V tomto případě mladému vínu přívlastek spíše uškodil, víno není příliš jednoduché a snadno pitelné, je trochu nudnějšího projevu a udušené. Osobně vyhledávám živější a hravější milerky, než je tato. Přesto dobrý společník pro večerní zábavu za dobrou cenu. (Cena 90,- Kč s DPH ve vinařství)

*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Již nějakou dobu okupoval můj archiv Tramín červený 2007 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s. (polosladké, obec Vrbovec, trať Vinná hora, šarže 7030, cukr 20,4 g/l, kyseliny 5,6 g/l, extrakt 22,0 g/l). Nyní nastal vhodný čas podívat se mu pod záklopku. Barva vykazuje vysoký slámový odstín a výrazné gotické mosty. Vůně je intenzivní, velmi líbivá, opojná a krásně rozvinutá s odrůdovými znaky čajové růže, muškátového oříšku, přecházející do medových až citrónových podtónů. Chuť také ničím nezaostává, snad o „chlup" delší závěr by neuškodil. Je velice opulentní, extraktivní, sladšího a peprnějšího těla v režii rozinek, podpořeného kořenitou kyselinkou, která cukru zdatně kontrastuje. Víno vykazuje velmi pěkný, noblesní charakter. Neváhal bych jej použít jako krásný doplněk jakékoli oslavy. Výrobce doporučuje archivaci až do roku 2015. (Cena 150,- Kč s DPH v červenci 2008, Znovín Znojmo)

***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Rulandské šedé 2008 výběr z hroznů Milana Sůkala (Nový Poddvorov, polosladké) jsem dostal opět darem a bez viněty, takže nevím analytické hodnoty ani cenu. Barva slámového odstínu je čistá se stopami jemných perliček, vykazující opět velikou slzivost a mohutný cukernatý extrakt. Zpočátku je ve vůni uzavřené, později nabídne košatá květinová aromata v kontrastu pomerančové kůry a lékořice. V chuti víno pobízí k dalšímu doušku smetanovým plným tělem, opřeném o luční medové tóny s dostatečnou kyselinkou a kořenitostí. Na druhý den je víno více otevřené a sdílné, nabídne tedy silnější požitek.

**** Víno bych si znovu koupil

Svatovavřinecké 2009 zemské mladé víno Richarda Tichého z Hrušek jsem obdržel opět na zkoušku bez viněty, ale to nebrání tomu, aby patřilo mezi trefy do černého mezi mladými červenými víny. Nabízí přesně to, co by tato vína měla obsahovat, tedy svěžest, bohatost, jásavost, hravost a přesto si zachovat svou důstojnost. Zařadil bych jej po bok pěkným, nefalšovaným, francouzským Beaujolais. Posuďte sami. Barva je krásně čistá, rubínová, až granátová, velmi sytá a neprůhledná. Vůně je již z dálky mohutná a bohatá na černé ovoce se stopou kouře a uzeného masa. Chuť je opulentní, svěží, pevného těla, kyselkavá s nadílkou povidel a kávy. Za solidní cenu jistý požitek z nových vín. (Cena 90,- Kč s DPH ve vinařství)

**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Překvapení měsíce:

Tramín červený 2007 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Za svou odrůdovost, bohatost, harmonii a pitelnost.

Zklamání měsíce:

Müller-Thurgau 2009 pozdní sběr - Milan Sůkal, Nový Poddvorov

Za svou nevyváženost, technologické zpracování a fádnost.

Žolík měsíce (jakési mé doporučení):

Svatovavřinecké 2009 zemské mladé víno - Richard Tichý, Hrušky

Za svou šťavnatost, svěžest a bohaté aroma.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5857x
Průměrná známka po 8 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5