Novinky z vinařského světa
V článku najdete zajímavosti a aktuality o vinařství v USA, Číně, Argentině a Novém Zélandu. Perličkou je pak vinařský terorismus ve Francii.
Američani si vybírají levnější vínaObjemy prodeje vína, vyjádřené penězi, se v USA poprvé za 15 let snížily, a to přesto, že množství prodané vinařské produkce mírně vzrostlo. Znamená to, že krize sice nezmenšila zájem Američanů o víno, dávají ale přednost tomu levnějšímu. Nejvíce klesá poptávka v restauracích. Přesto zde zůstává víno velice oblíbené, Američané ho vypijí celkově nejvíce na světě, přičemž ale jeho obliba není v zemi vůbec rovnoměrně rozložena: 35 % se vypije v samotné Kalifornii, kde žije 12 % obyvatelstva USA. Zde tedy vypijí asi 27 litrů na hlavu ročně, což je srovnatelné s Evropou. V ostatních státech je spotřeba dost nízká - jen asi 7 litrů na osobu. To ale ukazuje, že perspektivy rozvoje tu určitě jsou, tím spíše že Američani dávají přednost domácím vínům.
Čínský vinařský trhObchodníci z celého světa by rádi pronikli na mimořádně perspektivní čínský trh. Zde je ovšem prosazován nový kurz - samozásobování. Uvažuje se o jistém uzavření trhu, zároveň o zvýšení platů, což by zvýšilo poptávku po domácím zboží. Čínské mzdy jsou stále ještě dost nízké a průměrný Číňan vína mnoho nevypije, ale když se vezme obrovský počet obyvatel, dá i to málo u stovek milionů jedinců dohromady velice slušný objem. Proto mají i exportéři vína o čínský trh velký zájem. Už teď je země velmi důležitým cílem exportu australských vín. Čínsko-australská obchodní dohoda umožňuje australským vínům snáze pronikat na čínské trhy. Meziroční nárůst dodávek přesáhl 60 %. Jistý úspěch zde zaznamenali také gruzínští vinaři. Celková hodnota dovezených lahvovaných vín vzrostla v Číně za poslední rok o 43 %(!) a je už vyšší než v USA. Podíl importovaných vín na trhu přesto tvoří pouze 15 %. Přímo strmý nárůst ale zaznamenává domácí čínské vinařství, každoročně o několik procent, zisky z prodeje domácího vína vzrostly mezi léty 2007 a 2008 o 20 %. Hlavní podíl na trhu mají ale ještě stále vína nízké a průměrné kvality.
Problémy novozélandských vinařůZdejší vinaři se snaží hledat nové trhy, protože u nich doma poptávka poklesla. Jsou nuceni jít ale s cenou dolů. V Anglii klesly jejich prodejní ceny o polovinu.
Argentina a její vinařstvíI zde mají vinaři stejné starosti. Za uplynulý rok poklesla spotřeba domácího vína o 15 %. Poklesl i vývoz. Zajímavé ale je, že zároveň ve světě stoupá zájem o argentinská vinařství. Zdejší vína mají dobrý zvuk, cena půdy zde není vysoká a také pracovní síla je levná. I prosperující vinařství zde vyjde až několikanásobně levněji než srovnatelné v Evropě. Tak například někteří bohatí Rusové kupují podniky v Mendoze. Odborníci se domnívají, že to je jen začátek.
Vinařští teroristé ve FranciiVelmi radikálně jsou naladěni francouzští vinaři ze skupiny CRAV (Výbor pro vinařskou akci). Přepadli v květnu v jihofrancouzském městečku Maurelhian vinařství Trilles, které začalo produkovat krabicová vína. Stáčecí linku zničili a objekt zapálili. Zanechali po sobě nápis: "Překupníci = zloději a bandité!". K podobným útokům došlo i v jiných místech země.