Procházka časem 2009
A je za námi další „znovínské putování" tentokrát tradiční únorové „Procházka časem". Letošní akce proběhla po tři podvečery od středy 11. února do pátku 13. února. Tak jaké to tam letos bylo?
A je za námi další „znovínské putování" tentokrát tradiční únorová „Procházka časem". Letošní akce se uskutečnila po tři podvečery od středy 11. února do pátku 13. února za velké účasti. Jak jsem již na těchto stránkách psal dříve v několika článcích, ochutnávání archivních vín je určeno především majitelům boxů ve Znovínu a zákazníkům, kteří utratili za znovínské víno více jak dvě tisícovky. My se vypravili ve středu, tedy první den. Změna byla v tom, že degustace začala již v 16:00 hodin (dříve to bylo od 18:00) jako vždy v sálech Louckého kláštera. Byli jsme ve štukovém sále, který se kolem čtvrté odpoledne zaplnil téměř celý. Vína, která se ochutnávala představovali odborníci na slovo vzatí, pánové Ing. Pavel Vajčner a Ing. Karel Matula. Po krátkém úvodu se hned střídavě dali do hodnocení nalévaných vín. Předpokládal bych, že právě na tuto speciální akci jezdí milovníci vín, kteří své miláčky ukrávají v boxech v Šatově a tudíž i vínům asi rozumí. A znají vinařskou etiketu při představování a ochutnávání vín, ale i toleranci vůči ostatním. Ovšem jak dokázali mnozí návštěvníci po několika vzorcích hučet, hlasitě se bavit, nabyl jsem dojmu, že si spletli degustaci s vinárnou, volnou zábavou a v našem případě snad i s mateřskou školou. Několikrát se totiž ozýval štukovým sálem hlasitý pláč malého dítěte! Domníval jsme se že se vinařská obec za dvě desetiletí nebývalé propagace vína, kultury pití a chování a všeho kolem dostatečně zkultivovala, ale patrně jsem to podcenil. Chápu, že při velkém počtu lidí je prostě určitý šum a hluk s tím se tak trochu musí počítat a je to docela pochopitelné, ale když to překročí určitou mez, je toho příliš. Bylo to docela nepříjemné a neslušné vůči ostatním a především vůči oběma vinařům ze Znovínu. Oba vše brali sice s profesionálním úsměvem, taktně a vtipně upozorňovali, neustále se cinkalo skleničkami, ale...
Možná že ve čtvrtek a v pátek to bylo lepší a my měli prostě smůlu, nevím.Celkem se přechutnávalo 6 nových a zajímavých vzorků vín, které nejsou ještě v žádném nabídkovém katalogu, ale v místní vinotéce jsou již k dostání a potom 14 vzorků archivních vín. Musím ovšem dopředu říci, že právě ta nová doposud nenabízená vína mne velice oslovila. A hned po degustaci jsem si pár lahví šel koupit a jak jsem ve frontě stál, bylo jasné že oslovila nejenom mne. Podívejme se tedy, která to byla:
Rulandské šedé 2004 pozdní sběr polosuché. Číslo šarže: 330. Vrbovec, viniční trať Vinná hora. Analytické hodnoty: 7,7 g/l zbyt. cukr, 5,5 g/l kys., 12,5 % alkohol, 20,7 g/l bezc. extrakt. Zlatá barva s výraznou mandlovou vůní, v chuti kořeněné tóny, jemná klasická chlebová kůrka, středně dlouhá dochuť. Velice dobré víno. Doporučovaná archivace je asi 6 let. Cena za 0,75 l je 120,- Kč.
Sauvignon 2007 výběr z hroznů, suché. Číslo šarže: 7024. Slup, viniční trať Dolní vinohrady. Analytické hodnoty: 3,2 g/l zbyt. cukr, 5,2 g/l kys., 13,5 % alkohol, 21,1 g/l bezc. extrakt. Světlejší barva, intenzivní ovocná vůně, jemně nasládlé tóny, příjemná kyselinka v chuti vanilkové a banánové tóny, tropické ovoce, víno působí svěže, docela dlouhá dochuť, velice dobré. Archivace asi 6 - 9 let. Cena za 0,75 l je 140,- Kč.
Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr, polosuché. Číslo šarže: 7036. Podmolí, viniční trať Šobes. Analytické hodnoty: 8,2 g/l zbyt. cukr., 5,3 g/l kys.,13,5 % alkohol, 21,1 g/l bezc. extrakt. Slámová barva, pěkná ovocná jemně meruňková vůně, v chuti svěží, jemné tóny vanilky, vyzrálé meruňky, kroužkuje a tvoří mosty, příjemné kyselinky, kulatá dlouhá dochuť, velice dobré víno. Doporučená archivace 8 - 10 let. Cena za 0,75 l je 240,- Kč.
Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr, polosladké. Číslo šarže: 6091. Podmolí, viniční trať Šobes. Analytické hodnoty: 29,1 g/l zbyt. cukr, 5,5 g/l kys., 11 % alkohol, 18,4 g/l bezc. extrakt. Slámová barva s jemně angreštovou chutí, vyzrálé meruňky, tóny sušeného ovoce s jemnoui vanilkou, svěží kyselinky s dlouhou dochutí. Archivace je doporučená asi 9 let. Cena za 0,5 l je 160,- Kč.
Irsai Oliver 2007 panenské odrůdové jakostní, polosuché. Číslo šarže: 7049. Havraníky, viniční trať Staré vinice. Analytické hodnoty: 11,8 g/l zbyt. cukr, 5,8 g/l kys., 12,5 % alkohol, 18,8 g/l bezc. extrakt. Světlá barva, svěží jemná grepová trochu citrusové vůně, jemné muškátové tóny, v chuti příjemné kyselinky, svěží, příjemný s dlouhou dochutí s minerálními tóny. Velice dobrý, opravdu krásný bohatý „iršaj", který získal ocenění Vinum Juvenale 2008 (vítěz odrůdy) a také titul Generálské víno na Unvín 2008 v Brně. Doporučená archivace asi 2 - 4 roky. Cena za 0,75 l je 110,- Kč.
Tramín červený 2007 výběr z hroznů, polosladké. Číslo šarže: 7029. Stošíkovice, viniční trať U tří dubů. Analytické hodnoty: 23 g/l zbyt. cukr, 4,9 g/l kys., 13,5 % alkohol, 22,6 g/l bezc. extrakt. Pěkná sytá barva a stejně nádherná plná vůně, přezrálé ovoce, snad banány, vanilka, příjemná jemná kyselinka, plné s dlouhou dochutí s nádechem přezrálých hrušek. Velice dobrý, pěkný tramín. Není divu, že je to víno oceněné vloni na výstavách v Budapešti, ve Vídni nebo ve Francii. Cena za 0,5 l je 150,- Kč.
Některá archivní vína byla zajímavá více jiná už méně, ale vzhledem k tomu, že jsou všechna již dávno vyprodaná a leží pouze někde v privátních boxech, tak jsem si je řádně vychutnával a poznámky si dělal jen okrajově. Opravdu výborné byly podle mne tři Tramíny červené všechny ročníku 2003 (výběry z hroznů a bobulí) a z ostatních potom mnoha cenami ověšený Sauvignon 2005 pozdní sběr ze Šobesu. Příští týdny budou velice náročné, protože se s výstavami a soutěžemi ve Znojemské vinařské podoblasti letos doslova „roztrhl pytel" je jich pár desítek. Není ale v „lidských silách" všechny výstavy samozřejmě obejít a porovnat vystavovaná vína, ale na některé se určitě podívám a něco napíšu.