Vinařský trojlístek
Dnes bych rád představil tři různá vína, různých vinařů, který však mají něco společného. Kromě toho, že jsme je degustovali v jeden den a byla výborná, mě u všech vzorků postihl již několikrát zmiňovaný faktor" X". Jmenovitě jde o Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr vinaře Michala Robka z Blatnice pod Svatým Antonínkem, Ryzlink rýnský 2007 výběr z hroznů (botritický sběr) vinařství Beneš, Hrušky a Tramín červený 2007 výběr z bobulí Milana Sůkala z Nového Poddvorova. Vše o tom, jak a proč, najdete v dnešním článku.
Již pravidelně se těším na návštěvy mého kamaráda Pepy Kotíka (často najdete jeho příspěvky v chatu), protože spolu pokaždé uskutečníme nějaký ten „vinný dýchánek", vyzkoušíme různá vína, jednou má, podruhé jeho a debatujeme na úrovni (každý na té své :-) ).
Pokud si tentokráte klepete na čelo, jak je možné, že zrovna Lukáš předkládá vína, za která by se nestyděl ani Anaxien, tak vězte, že s těmito víny přišel právě Pepa. A jelikož jsem si již zvyknul, že žádné víno, které předloží, není jen tak, přistoupil jsem na jeho hru (už poněkolikáté). Pravda bude nejspíše taková, že při minulé návštěvě jsem se moc neblýsknul svými vzorky rýňáku, které má Pepa tak rád - jmenovitě Ryzlink rýnský 2005 pozdní sběr (Stošíkovice, U tří dubů), Znovín Znojmo a Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr, Vinařství rodiny Špalkovy, u kterých jsem i já nevěřícně koukal, co se nám to ve sklenicích objevilo.
Popravdě, znovínský rýňák jsem vyzkoušel hned po nákupu v roce 2006, na doporučení MiBiTa, ale již tehdy mě nechytnul a já čekal, že zráním něco získá a naopak ztratí - žel, nestalo se. Ryzlink pana Špalka bylo mé vůbec první víno tohoto vinařství a já doufám, že ostatní budou mnohem lepší. Z tohoto vína bylo podle mě technologicky „vycucnuto" vše dobré a zůstalo jen ohlodané, ploché a jednoduché víno, které velmi těžko dokazovalo svou odrůdovost. Takže pointa je taková, že chudákovi Pepovi nezbylo, než mi předvést tu pravou „rýnskou smršť" :-).
Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr pana Robka z Blatnice pod Svatým Antonínkem byl také mým křestem tohoto vinařství. Sympatická půllitrová lahev, kterou se pyšnila všechna dnešní vína, nesla vinětu s nepřehlédnutelným květem - snad heřmánku (pro odborníky chamomilla) a efektním, bohužel ne příliš čitelným zlatým písmem. Nemohl jsem si nevšimnout chybně uvedeného obsahu lahve, který hlásal plných 75 centilitrů. Toto víno bylo předurčeno jako doplněk k jídlu, konkrétně pizze a snoubilo se opravdu bezvadně. Barva neutrální, nazelenalého odstínu se žlutými až zlatavými odlesky, vůně lehčí, slabší a mizivá s náznakem zeleného jablka a meruněk, v neutrální chuti se středním tělem nalézám opět jablkovou slupku s nezbytnou kyselinkou a lehkou minerálností. Jednoduché a nekomplikované pití, právě ke gastronomii, ideálně pizze, nebo těstovinám. Krásný „zaviňovací" vzorek. Za ostatní služby uděluji „symbolickou" šestku, protože po dalších, konkrétnějších informacích jsem nepátral. Předpokládám, vzhledem k ročníku, že vína bude dostatek, ale nevím, kde ho konkrétně, kromě vinařství sehnat. Cena okolo 80,- Kč je odpovídající.Adjustáž - 5, barva - 5, vůně - 6, chuť - 6, ostatní služby - 6.
Ryzlink rýnský 2007 výběr z hroznů (botritický sběr) byl opravdovou zvláštností večera, což dokazuje také Pepovo tvrzení, že pan Beneš vyrobil víno, které ani nezamýšlel :-). Prostě někdy se zadaří a tento vzorek se vymyká všem mým zkušenostem s ryzlinky rýnskými a patří mezi rarity. Přestože je víno polosladké, je zde tolik kyselinky, že by se dala krájet! No, tolik snad ne :-). Body jednoduché a přehledné adjustáže bohužel sráží kvalita tisku, která připomíná domácí výtisk na inkoustové tiskárně. Jedná se o lehké (!), pitelné víno s překvapivě světlou, neutrální barvou s vysokým slzením. Podstatnou krásou tohoto vína je převládající vůně i chuť citrusů, citronové kůry, limetek a marcipánu. V závěru medovost a botritida. Z trochou nadsázky mě napadá přirovnání s klasickou citronovou zmrzlinou. Kvalita převládá v nezměněné podobě i na druhý den. Prostě zvláštní a zajímavé víno pro „mlsání" s přáteli. Však se také dlouho neuchovalo a nebýt toho, že jsem nechával z každého vína trochu pro manželku, byla by lahev vycucnuta coby dup! Bude zajímavé sledovat vývoj na lahvi. Dle informací již toto víno ve vinařství bohužel není, snad na něj narazíte v nějaké vinotéce.Adjustáž - 6, barva - 6, vůně - 7, chuť - 8, ostatní služby - 6.
Posledním želízkem do ohně je Tramín 2007 výběr z bobulí, předpokládám červený (na vinětě totiž není uvedeno) pana Milana Sůkala z Nového Poddvorova. Díky Pepovi mám již toto vinařství celkem odzkoušeno a mohu potvrdit, že jde vždy o zajímavá a odrůdová vína. Tento tramín byl bonbónkem na závěr a potěší zejména dámské osazenstvo, což dokázala i má manželka, která na druhý den dolovala i poslední kapičky lahodného moku :-). Adjustáž je opět hezká a přehledná se všemi nutnými údaji, bohužel analytika chybí. Vše nahrazuje lahev v podání noblesní rýnské pistole o obsahu 0,5 litru. Jedná se o víno sladké, s bledší barvou a velmi vysokou viskozitou. Ve velmi intenzivní, hutné a opojné vůni nalézám růže s medem. V chuti i přes sladkost převládá šťavnatost a hutnost s nadvládou ovoce, konkrétně mirabelek a broskví, což se shodneme s údaji výrobce na vinětě. Doporučuji ke sladkým dezertům nebo k meditaci. Dobrá zpráva pro zájemce - vína má pan Sůkal opravdu dost, tak hurá pro něj!Adjustáž - 6, barva - 5, vůně - 8, chuť - 8, ostatní služby - 8.
Na závěr bych snad potvrdil vydařenost akce, kdy vzorky v „kompaktních" půllitrových lahvích byly tak akorát. Ceny posledních dvou vzorků okolo 150,- Kč jsou opravdu příjemné a v mezích slušnosti, byť se jedná o menší obsah. Tato vína však náklady na ně obhájí. Samotné známky nejsou nijak přehnané a vysoké. Zde bych však použil zavedený systém Branka Černého z jeho encyklopedie a vínům udělil žolíka za osobní kouzlo a umění zaujmout. Ať žije „faktor X"!