S Vincúrem na Moravu
Starobylé vinařské město Modra pod úbočím Malých Karpat se pro mě stalo místem, kde se vždy rád vracím, kde nacházím pohodu, přátelské vinaře a celou spoustu výborných víneček. Proto jsem s povděkem přijal pozvání kamaráda Artúra a ostatních k účasti na zájezdu Vincúristů na Moravu. O tom, jak zájezd proběhl přináším stručný pokec.
Po minuloročním úspěšném zájezdu vinařského spolku Vincúr z Modry za poznáním vín tokajské oblasti východního Slovenska a Maďarska, ten letošní zájezd směřoval na Moravu. Ve čtvrtek 7. srpna 2008 vyrážíme z Modry směr Skalica, kde je naše první zastávka ve vinařství VÍNO-MASARYK s.r.o. Vinařství pana Alojze Masaryka se tradičně s velkým úspěchem zúčastňuje výstavy Vitis Aurea v Modre a tak jsme se chtěli s tímto vinařstvím blíže seznámit. Od skromných začátků ve vinohradnickém domečku, tzv. „búde" až po zakoupení starobylých prostor bývalého městského pivovaru a rozšíření výroby až po současných 100 tis. litrů vína z 30 odrůd - takový byl vývoj tohoto vinařství. Po prohlídce technologické části jsme následně usedli k ochutnávce vín ročníku 2007, která všechny určitě nadchla. Zaujal Muškát moravský v kabinetu, krásně vyvážena a lehce aromatická Milia neskorý zber, nádherně květinově-ovocité Rulandské bílé výber z hrozna, harmonické a vyvážené Rulandské šedé neskorý zber, hutná a krásně odrůdově aromatická Pálava neskorý zber, z červených komplexní Svätovavrinecké neskorý zber, klasická skalická Frankovka výber z hrozna, ke které výborně chutnal tradiční skalický trdelník (mimochodem povolený EU jako výjimečný skalický produkt), zaujal také cabernetový Alibernet neskorý zber, vyvrcholením pak byl mohutný, perfektní Dunaj výber z hrozna oceněný mnoha medailemi na domácích i zahraničních výstavách a pěkně sladěné, plné cuveé ENEM z 80 % Cabernet Moravia, 10 % Frankovky a 10 % Alibernetu. Celkový dojem z návštěvy vinařství pana Masaryka byl výborný, odjíždíme navýsost spokojeni.
Ze Skalice je jen skok do Hodonína, kde navštěvujeme firmu HM, s.r.o., která se zabývá prodejem a servisem zemědělské techniky, mj. i té pro vinaře. Máme možnost seznámit se s tím nejlepším, co nabízí trh v této oblasti, od vinohradnických traktorů, strojů pro práce s révou, ostřikovače, samojízdné i tažené sklížeče hroznů, kypřiče a mulčovače, až po stroje pro zpracování hroznů-mlýnkoodzrnovače, pneumatické lisy, chladící systémy pro řízené kvašení, technologie pro lahvování a etiketování, vše v sortimentu nejen pro větší vinařské podniky, ale i pro menší vinaře.
Další zastávka: Hustopeče. Toto město je partnerským městem Modry a tak během přijetí na hustopečské radnici bylo o čem povídat. Diskuze o perspektivách další spolupráce mezi oběma městy se naplno rozvinula během degustace vín hustopečské oblasti ve stálé vinařské expozici, která je umístěna v renovovaných sklepních prostorách architektonického skvostu Hustopečí - renezančního domu U Synků. Po celkem náročném dnu jsme se pak přesunuli do malebné vinařské obce Vrbice, kde jsme po dobu zájezdu měli svou „základnu".
Následující den začínáme přesunem do Valtic, kde jsme navštívili společnost Valtické sklepy a.s. Tato společnost je největším pěstitelem révy vinné v ČR, kapitálově je propojena s akciovou společností Vinofrukt Dolní Dunajovice, která hospodaří celkem na 420 ha vinnic. V současnosti zpracovává cca 5 tisíc tun hroznů ročně z vinic ležících na nejlepších polohách v mikulovské podoblasti od Valtic, přes Mikulov, Dolní Dunajovice až po Drnholec. Nosnými odrůdami jsou Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Sauvignon, Veltlínské zelené, Tramín, Svatovavřinecké, Frankovka, v nových výsadbách se objevilo hlavně Chardonnay a Cabernet Sauvignon. Roční výroba činí 4 milióny lahví pomocí nejnovějších technologií a díky zraní v historických sklepích v klasických i barikových sudech se zde rodí skvostná vína, o čemž jsme se měli možnost přesvědčit během degustace v Křížovém sklepě z roku 1640 s monumentální šíji dlouhou 120 m, kterou křižuje 100 m dlouhé rameno a s kapacitou 1 milión litru vína. Asi nejvíc všechny oslovil Sauvignon 05 výběr z hroznů z vynikající polohy pod Pálavskými vrchy, z obce Perná, trať Věstonsko - opravdu ryzí Sauvignon pak šel ve firemní vinotéce na dračku! Kromě toho výborně chutnalo Sylvánské zelené 2006 pozdní sběr z Kraví Hory v Dolních Dunajovicích, které si určitě zasloužilo své místo v Salónu vín ČR 2006/2007. Ze stejné lokality pak byly další vynikající bílá vína, jako Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr a Aurelius 2007 výběr z hroznů. Z červených asi nejvíc zapůsobil Dornfelder 2006 pozdní sběr z Dolních Dunajovic a Rulandské modré 2003 výběr z hroznů z Novosedel.
Další zastávka: Vinařství Sonberk, a.s. v Popicích. Toto moderní vinařství vzniklo spojením investic do vinařských technologií, výjimečného terroiru a umění vinohradníků a vinařů. V současnosti hospodaří na 40 ha vinic na starobylé vinici Sonberk, která byla na svazích Sluneční hory založena již ve XIII. století a dle archiválii zdejší víno putovalo na královský stůl krále Ludvíka Jagellonského do Prahy v roce 1522, kdy vinice byla ve vlastnictví brněnských měšťanů. Od jara letošního roku Sonberku vévodí skvostná stavba vinařství autorství architekta Pleskota, příklad citlivého souznění přírody a moderní funkcionalistické architektury. To, co jsme viděli na Sonberku musí nadchnout. Nemám na mysli jen samotnou stavbu, příkladně udržované vinohrady, nádherný výhled na Novomlýnské nádrže v pozadí s Pálavskými vrchy, ale i produkty - vynikající zdejší vína. Jedná se vesměs o delikátní, extraktivní vína s typicky odrůdovou vůní i chutí, často u většiny ochutnaných vín se zbytkovým cukrem harmonicky sladěným s pěknou svěží kyselinkou a také s dávkou minerality z hlubokého podloží spraší a flyšových pískovců. Nosnými odrůdami jsou Ryzlink rýnský, Sauvignon, Tramín červený, Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava a Muškát moravský, tudiž jen odrůdy bílé. Nověji se však zkouší i Merlot. Sonberk byl určitě pěkným zážitkem během našeho putování.
Z Popic pokračujeme směr Perná, kde se pod svahy Pálavy nacházejí vinice vinařské firmy Vinselekt. Šlechtitelská stanice zde byla založena v roce 1946 a stala se postupně významným centrem vinohradnického výzkumu. Bylo zde založeno udržovací šlechtění většiny odrůd zapsaných ve Státní odrůdové knize a klonová selekce odrůd vhodných pro mikulovskou oblast. Celkem zde bylo vyselektováno dvanáct klonů tří odrůd: Sauvignon, Muškát Ottonel a Ryzlink vlašský. Na základě výsledků mnohaletého sledování a testování byly pak založeny množitelské porosty, ze kterých se sklízel hodnotný množitelský materiál k výrobě sazenic pro výsadby vinic. Kromě toho byla na stanici založena sbírka odrůd z různých zemí Evropy a bylo prováděno generativní křížení s cílem vyšlechtit nové odrůdy. Významným úspěchem bylo vyšlechtění nových odrůd Pálava (1977) a Aurelius (1983). Po privatizaci v roce 1994 se šlechtitelská stanice stala majetkem Ing. Miloše Michlovského, CSc. a získala svůj nynější název Vinselekt. Nadále se zabývá udržovacím šlechtěním a hlavně novošlechtěním tzv. rezistentních odrůd odolných vůči houbovým chorobám a mrazu. Při zpracování hroznů se uplatňují nejnovější technologické poznatky, vína se vyrábějí v technologicko-zpracovatelském středisku v Rakvicích a vína získala řadu významných ocenění na prestižních výstavách doma i v zahraničí. Z produkce jsme uchutnali celkem 23 vzorků velmi zajímavých vín, většinou z nových šlechtění, mj. Malverina 2006 pozdní sběr ve vůni skořicově-mandlová, jemná, s výraznou chutí, muškátově-limetková Lena (Lipovina x Irsai Oliver) vhodná pro kupáže, květinově-bylinkový Hibernal 2006 Bio, dále vína odrůdy Ariana, Nativa, novošlechtění MI-5-26 a kromě toho spoustu výborných vzorků klasických odrůd. Zajímavé a poutavé vyprávění Ing. Michlovského bylo opravdovým zážitkem a je třeba jen smeknout před práci jeho a celého kolektivu z Vinselektu, která bude určitě velkým přínosem pro další rozvoj moravského a určitě i slovenského vinařství.
Třetí den našeho putování byl již pověstnou třešničkou na dortu. Templářské sklepy v Čejkovicích určitě stojí za návštěvu z titulu své dávné historie a také zajímavými čejkovskými víny. Tradice vinařství v Čejkovicích je spjata se založením tvrze řádu templářů, kteří do Čech a na Moravu přišli v roce 1232 z Francie, v roce 1248 vybudovali rozsáhlé sklepy, o jejíchž velikosti se dodnes tradují legendy - prý jsou spojeny úzkými chodbami s podzemím ve Skalici. V současnosti v rámci privatizace přebralo sklepní hospodářství obnovené vinařské družstvo, které svou činností navazuje na úspěšné hospodaření původního vinařského družstva. Jedno je jisté - návštěva templářských sklepů stojí zato, stejně jako ochutnávka zdejších vín.
Abychom vše stihli, rychle se přesouváme do Valtic. Naše kroky směřují do valtického zámku, kde se ve sklepích nachází Salón vín ČR. Možnost ochutnávky toho nejlepšího z produkce vinařů ČR si nenecháváme ujít a za přiměřený poplatek (prohlídka bez degustace zdarma) vstupujeme do království skvělých víneček a degustujeme z nabídky 89 vín, kterým se dostalo cti reprezentovat to nejlepší z českého a moravského vinařství. Skvělé fyzické i duchovní klíma přispívá k ochutnávce, srovnáváme, degustujeme, poučujeme se... báječný zážitek... chtělo se nám zpívat a oslavovat dary moravské země. Byl to krásný a povznášející závěr putování Vincúru za moravskými víny.
Já můžu jen poděkovat za pozvání mých drahých přátel z Vincúru na tuto akci a vyslovit svůj názor: moravské je dobré... ba výborné... ale modranské je nejlepší.