O Víně

27.10.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Mělnická vína překvapila vinaře ze Znojma

Dvoudenní odborná exkurze vinařů do Čech, kterou pořádalo Znojemské vinařství, ops. ve spolupráci se Svazem znojemských vinařů měla na programu návštěvu Výzkumné stanice v Karlštejně, Vinice svaté Kláry a vinotéky v Praze - Tróji. Z obou návštěv jsem své postřehy napsal. Navečer prvního dne jsme se ještě přesunuli do Mělníka, kde jsme noc strávili v internátě postaveného uprostřed překrásném areálu Školního statku Střední zahradnické školy. Hned ráno jsme si prohlédli celý areál, seznámili se s nekonečnými sazenicemi révy vinné pěstované Vinařstvím Krausovi, o kterém jsem rovněž psal. Mimo dlouhé cesty domů jsme před sebou ještě měli dvě vinařské zajímavosti. Prohlídku vinic a návštěva sklepního hospodářství Školního statku a zámeckého podzemí Lobkowiczského vinařství.


Školní statek Střední zahradnické školy Mělník

Vyšší odborná škola zahradnická a Střední zahradnická škola v Mělníce má dlouholetou a bohatou tradici. V roce 1882 byla výnosem zemského výboru Království českého zřízena Vinařsko - ovocnářská škola. Během následujících desetiletí škola měnila různě svůj název i odborné zaměření. V současné době v učebním plánu školy je vedle všeobecných a mnoha odborných předmětů rovněž vinařství. Nedílnou součástí školy je školní statek na Neuberku s výměrou přibližně 100 ha zahradnických kultur se středisky: květinářství, zelinářství, ovocnářství, sadovnictví, ovocné a okrasné školky a vinařství se sklepním hospodářstvím. Statek obhospodařuje asi 18 ha vinic, kterými nás provázel a později i sklepy, sklepmistr pan Vojtěch Kušina a jeden z mnoha absolventů (patří mezi ně i celá řada předních vinařských osobností) této školy „náš" ing. Jaromír Čepička, předseda Svazu znojemských vinařů. Vinice jsou většinou přímo v areálu školního statku. V některých je úhor, jiné jsou v meziřadí přes jeden řádek zatravněné.

Vedení školy usiluje o stálou modernizaci výcvikových i výukových prostor a zařízení tak, aby udrželi krok s partnerskými školami ve Švýcarsku, Belgii, Holandsku, Německu a Rakousku. A musím konstatovat, že se jim to skvěle daří. Tak vybavenou školu a dokonale upravený školní statek jsem snad ještě neviděl. Je zde patrná dlouhodobá, cílevědomá koncepce a pochopitelně i dostatečný zdroj vždy potřebných a nezbytných financí. A nebyl jsem sám, kdo byl celým komplexem příjemně překvapený.

Sklepní hospodářství je od roku 2003 zmodernizované, což stálo školu téměř tři miliony korun. Svými četnými zahradnickými a květinářskými produkty si musí škola vydělávat a tak je to i s vínem, kterého dělají asi 100 000 litrů ročně. Vína mají docela dobrý zvuk mezi zákazníky, jde na odbyt a je poznat, že jsou dělána opravdu s láskou, citem, podpořené zkušenostmi a uměním sklepmistra Vojtěcha Kušiny. Ve školním sklípku mezi obrovskými dřevěnými sudy jsme ochutnali a společně okomentovali 14 vzorků. Ochutnali jsme: Sylvánské zelené 2004 zemské - viniční trať Neuberk, 11,6 % alkohol, příjemná vůně, vysoké kyselinky, celkem tři Müller-Thurgau jeden jakostní 2003 a dva 2003 a 2004 v pozdním sběru (oba s obsahem alkoholu 12,3 %) přičemž 03 byla ze všech „milerek" jasně nejlepší. Následovalo pět vzorků Ryzlinku rýnského 2000, 2002 - 2005. Opravdu velice dobrý a ze všech „rýňáků" nejlepší byl v pozdním sběru ročník 2003 s 13,5 % alkoholu s výraznou vůní, plný, s kyselinkami, dlouhou dochutí. Při sběru prý měly hrozny 23,5 °NM. Předčil ročník 2000 rovněž výběr z hroznů, který byl poněkud méně výrazný.

Ovšem vrcholem vín, která jsme na exkurzi během dvou dnů v Čechách ochutnali bylo Rulandské bílé 2003 výběr z hroznů. Při sběru měly hrozny cukernatost 24,8 °NM, krásná zlatavá barva, kyselinky, lehce medové tóny s travnatými, plné tělo, harmonické, dlouhá dochuť s kyselinami a lehkými hořčinkami, 13 % alkoholu. Poté následovala dvě červená vína - Svatovavřinecké 2004 a 2005. Přičemž 2005 byla kupáž Svatovavřineckého ze dvou vinohradů a dvou ročníků 2001 a 2005. Podařilo se a výsledkem bylo velice dobré příjemné víno s výraznou odrůdovou vůní i chutí. Většina z nich má poněkud vyšší kyseliny, což je ale typické pro tuto oblast. Bližší informace o škole a mimo jiné s nabídkou vín s ceníkem na www.zas-me.cz.


Zámek Mělník & vinné sklepy Jiřího Lobkowicze s.r.o.

Po příjemném asi dvouhodinovém strávení ve školním sklípku jsme se přemístili o pár set metrů dál, do centra města a navštívili zámecký sklep, kde nás čekala obyčejná komerční ochutnávka za 120,- Kč pěti vzorků tak, jak ji mohou absolvovat běžní návštěvníci zámku. Sklepy jsou to nádherné o rozloze asi 15 000 čtverečných metrů ve dvou podlažích. V jedné části je umístěna zajímavá expozice vinařství s řadou fotografií, panelů a různých vinařských artefaktů posbíraných po okolí. Mezi obrovskými sudy je místo k sezení, kde při světle svíček komentoval předkládaná vína průvodce přesně ve stylu průvodců po zámcích a hradech. Bylo to úsměvně kouzelné, ale atmosféru to tedy mělo. Ochutnali jsme pověstnou Ludmilu, jakostní Chardonnay 2004, Sylvánské zelené 2005, Modrý Portugal 2004 a lehce barikovanou Rulandu modrou a velice dobrý s vyšším 13,3 % alkoholem Zweigeltrebe 2003 barrique. Přiznám se, že už jsem měl těch vín s vyššími kyselinkami za dva dny ochutnávání docela dost, ale přesto mne některá vína (nebylo jich ale mnoho) docela potěšila a nebudu váhat, pokud je uvidím si je třeba někdy koupit.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5644x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 10:09:49