O Víně

21.06.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

VI. Jarní putování po vinicích Znojemska 2006 (II. část)

Jméno starobylé vinařské obce Šatov s první písemnou zmínkou z roku 1190 je dnes každému účastníku známé tím, že zde sídlí hostitelská firma Znovín, umožňující několikrát v roce příjemné zážitky formou putování po vinicích, sklepích či časem (degustace archivních vín) a samozřejmě svými víny a Moravským sklípkem s množstvím privátních boxů.

Vinařská sláva byla v minulosti asi opravdu veliká, protože někdy v 16. století prý zde bylo přes 650 ha vinic, dnes pouhých 70 ha (viničních tratí asi 260 ha). Další zajímavosti z bohaté historie vinařské obce se dočtete na www.daniz.cz, když si vyhledáte obec Šatov. Po příjezdu autobusů do Šatova vedly naše kroky do Vinařské stodoly před Moravským sklípkem.

Naučná vinice starých odrůd za Moravským sklípkem v Šatově
O této unikátní viničce ležící pár metrů za Moravským sklípkem v Šatově jsme se už mohli dříve dočíst v reportáži Naučná vinice starých odrůd v Šatově od J. a prohlédnout si i fotografie. Půvab pro vinaře a vínomilce je v tom, že se letos při putovní zastávce poprvé ochutnávaly první vzorky vín ze sklizně 2005 a dokonce prý jsou i velmi vzácně v prodeji pouze v Moravské sklípku. Ve Vinařské stodole bylo ochutnávací místo a také jediné za celé odpoledne, kde se dalo sednout na lavice ke stolu. A překvapivě hodně putovníků toho náležitě využilo a byli o dost mladší nežli já... no, ti dnešní mladí toho asi moc nevydrží...

Rulandské šedé 2004, číslo šarže 350 z viniční trati Stará hora z mladých vinic v Moravských Knínicích. Analytické hodnoty: 12 %, 1,7 g/l cukr, 5,1 g/l kys., 21,4 g/l bezcukerný extrakt. Ve vůni i v chuti jemně pečená jablka, příjemné medové tóny, minerální s příjemnou střední dochutí. Slušný pinot, ale během dne jsem ochutnával lepší. Archivace v rozmezí 4 - 6 let. Cena 90,- Kč za 0,75 l.

Light Cuvée, rosé. Toto víno jsem vynechal, tak alespoň uvádím analytické hodnoty: 11,4 %, 1,7 g/l cukr, 5,8 g/l kys, 23,7 g/l bezcukerný extrakt.

Kamenorůžák bílý 2005. Naučná vinice, Moravský sklípek, Šatov. Analytické hodnoty: 11,4 %, 11,7 g/l cukr, 6,5 g/l kys., 21,5 g/l bezcukerný extrakt. Tak na tohle víno jsem se těšil, byla to moje premiéra. Celkově na mne působilo jako velice příjemné svěží víno, jemně kořeněné, snad trpké, možná že bych jej vzdáleně přirovnal k Rulandskému bílému nebo tak nějak. Dochuť byla příjemná svěží, středně dlouhá. V každém případě je to rarita, lahvovaná v 0,5 l ve velmi omezeném množství. Cena podle katalogu je 150,- Kč.

Cuvée 2004. Víno je směsí odrůd Malingre x Ortliebské žluté a ještě ze dvou dalších rovněž sklízených na Naučné vinici za Moravským sklípkem. Analytické hodnoty: 12,5 %, 3,4 g/l cukr, 5,9 g/l kys., 19,2 g/l bezcukerný extrakt. I tato směs byla příjemně svěží s poměrně vysokým alkoholem, dobré letní pití... ale bohužel, rovněž volně neprodejné.

Zatím co většina unavených putovníků asi nezvyklých chůzí terénem (a jak jsem pozoroval i větším množstvím ochutnávaného vína - byla tam skupina asi dvaceti lidí, kterým zřejmě firma zakoupila putování bez ohledu, zda o vína mají hlubší zájem) stále unaveně seděla ve stodole a degustovala, zašel jsem se podívat do sklepních prostor Moravského sklípku, projít se bludištěm nekonečných archivních boxů vínomilců z celé republiky. Hned na začátku jsme potkal známého Jiřího Dočekala, vedoucího Moravského sklípku a společně jsme procházeli úzkými uličkami se stovkami privátních boxů. Kdo tam ještě nebyl bude jistě ohromen množstvím a parádní atmosférou. Působí to i na mne i když jsem zde byl už mnohokrát. Nakonec dole pod článkem na několika fotografiích se můžete projít se mnou.

Viniční trať Staré vinice - Havraníky
Tuto viniční trať o velikosti asi 80 ha znají všichni cykloturisté, kteří projížděli vinařskou stezkou, protože vede přímo k novému ochutnávkovému stánku Znovínu, který byl asi před dvěma léty otevřený. Jsou zde staré i nové výsadby révy vinné. Podrobnosti uvedl již dříve J. ve své reportáži Inspekce po vinařských cyklostezkách: Znojemská. Autobusy zastavily na silnici před Havraníky u velké brány s poutačem na degustační stánek a my vyrazili do dlouhého mírného kopce osázeného révou. Cestou informoval zájemce Ivo Šmerda mimo jiné o krátkých červených drátcích a šedých kouscích nějaké tkaniny, které byly zavěšeny na révě. Je to prý moderní biologická ochrana révy o níž nás bude velice podrobně informovat zástupkyně firmy, jež se ochranou zabývá, nahoře u ochutnávkového stánku. Tam nás opravdu očekávala zástupkyně firmy Biocont Laboratory, s.r.o. z Brna a seznámila nás s velice zajímavou metodou biologické ochrany vinic mimo jiné tzv. matení samečků, kterou zde provádí druhým rokem a v EU se prý praktikuje už 14 let. Získal jsem, nejenom já ale i ostatní zájemci, řadu propagačních materiálů. Protože je to velice zajímavé téma nejenom pro vinohradníky ale i ovocnáře atd., pokusím se o metodách biologické ochrany něco shrnout a informovat v dalším příspěvku.

Z vín, které jsme zde mohli ochutnat to bylo známkové víno Charles Sealsfield 2001, číslo šarže 59. Podrobný popis je uvedený v některém ze starších katalogů Znovínu nebo v této recenzi Charles Sealsfield 2003 známkové jakostní - Znovín Znojmo a.s. Pro zájem, který jsem projevoval o biologickou ochranu jsem jej vynechal, ale zato ochutnal všechna ostatní nabízená vína ze Staré vinice.

Müller-Thurgau 2005 pozdní sběr, číslo šarže 434. Analytické hodnoty: 11,5 %, 10,5 g/l cukr, 5,4 g/l kys., 20,1 g/l bezcukerný extrakt. Cena 140,- Kč za 0,75 l.

Ryzlink rýnský 2005 pozdní sběr, číslo šarže 438. Analytické hodnoty: 11,5 %, 4,9 g/l cukr, 5,4 g/l kys., 23,8 g/l bezcukerný extrakt. Cena 150,- Kč za 0,75 l.

Veltlínské zelené 2004 odrůdové jakostní, číslo šarže 315. Analytické hodnoty: 11,2 %, 1,8 g/l cukr, 5,3 g /l kys., 20,5 g/l bezcukerný extrakt. Cena 85,- Kč za 0,75 l. Oba pozdní sběry jsou velice dobré, typické a zajímavé.

Pro mnohé nastalo malé překvapení, protože místo k autobusu jsme zamířili na Havranická vřesoviště a scházeli stezkou dolů do Popic, mezi nádherně kvetoucími kytkami s parádními výhledy do krajiny a na vinohrady i na blízké či vzdálenější vinařské vesnice. V Popicích většina účastníků ani nezaregistrovala sklepní uličku, kolem níž jsme procházeli. Bohužel je ale šíleně zdevastovaná. Snad se dočká rekonstrukce, protože je opravdu parádní. Na náměstíčku už čekal autobus a odvezl všechny trochu unavené, nejenom pochodem po vinicích a stezkách NP Podyjí do Znojma. Večer v 19 hodin bylo pokračování v degustaci 14 vzorků parádních vín (z toho 5 panenek!!), aukce a další volné ochutnávky podle chuti až do 23 hodin. Na to, jaké byly vzorky a jak chutnaly se podíváme v posledním pokračování Jarního putování vinicemi.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5329x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 19:23:35