O Víně

30.12.2005 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Odborná vinařská exkurze na Slovácko

Svazek znojemských vinařských obcí Daníž Hnanice, sdružující přes třicet vinařských obcí Znojemské vinařské podoblasti, pořádá každoročně jedno či vícedenní odborné exkurze pro vinaře sdružených obcí. Po stránce organizační a ekonomické má vše na svých bedrech starosta Hnanic a předseda Daníže pan Jiří Musil s několika dalšími spolupracovníky. Odborným garantem je ing. Čepička, předseda Sdružení znojemských vinařů a současně pracovník ÚKZÚZ Brno, odboru trvalých kultur Znojmo - Oblekovice. Program bývá pečlivě připravený (každý dostane řadu aktuálních písemných materiálů z ÚKZÚZ), velice zajímavý, zaměřený na návštěvu a prohlídku vinařských firem, sklepního hospodářství, vinic a v neposlední řadě i ochutnávkou jejich nejlepších vín. Protože téměř všichni účastníci exkurze jsou aktivními vinaři, nebo znalci vín, o zajímavé a odborné debaty, výměny zkušeností a názorů není nikdy nouze. Vždy je dobré se podívat, jak to dělají jinde. I zkušení vinaři se mohou ledacos přiučit a naopak méně zkušeným mohou předat zase své zkušenosti a proto je pochopitelně o exkurze velký zájem.

Letošní podzimní exkurze 18. listopadu 2005 směřovala do Slovácké vinařské podoblasti a do jednoho vinařství na Slovensku. Podle nového vinařského zákona č. 32/2004 Sb. vznikla nově vytvořená Slovácká vinařská podoblast z bývalých vinařských oblastí Bzenecká, Mutěnická, Strážnická, Kyjovská, Podluží a Uherskohradišťská. V současné době má 115 vinařský obcí z nichž jsme během exkurze navštívili druhou největší vinařskou obec podoblasti Blatnici pod Sv. Antonínkem s 258 ha vinic a 399 registrovanými pěstiteli, Bzenec s 163 ha vinic s 334 registrovanými pěstiteli a Polešovice s 102 ha vinic a 87 registrovanými pěstiteli.

Jen tak pro srovnání ve Slovácké podoblasti je registrováno celkem 7 976 pěstitelů a 4 513,8 ha registrovaných vinic a u nás ve Znojemské podoblasti 1 087 pěstitelů a 3 461,9 ha registrovaných vinic. Během náročného dne jsme ochutnali vzorky vín a prohlédli si Šlechtitelskou stanici vinařskou v Polešovicích, Vinařství Bunža v Bzenci, Víno Blatel v Blatnici pod Svatým Antonínkem a Víno Masaryk ve Skalici ve Skalickém rajonu Malokarpatské vinařské oblasti na Slovensku.

Přiložené snímky jen dokumentují naší exkurzi s dalšími obrázky a více informacemi se postupně setkáte v připravovaných reportážích.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4132x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.01.2010 11:14:15