O Víně

03.10.2005 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Pohled otevřenýma očima na Vinné sklepy Valtice a.s.

Ještě předem bych chtěl poděkovat všem, kteří mě moc potěšili svými reakcemi na můj první díl seriálu Pohled otevřenýma očima na Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.. Tak pěknou a milou odezvu jsem nečekal a jsem velmi rád, že se Vám tato forma recenzí líbí. Celkem pět z vás mi mailem dokonce napsalo, že si co nejdříve obstarají a nebo dokonce už obstarali Ryzlink vlašský právě z Mikrosu, jeden z Vás se nechal dokonce slyšet, že má po přečtení mého článku „vlašák" rád a to, aniž by ho kdy předtím pil... Opravdu všem moc děkuji.

Druhý díl našeho povídání bude mnohokrát delší než první, proto se pohodlně usaďte a než začnete číst, pusťte si třeba Elgarův či Dvořákův violončelový koncert a načněte si třeba nějaké dobré Sylvánské zelené, a třeba i české, vždyť nejen na Moravě ho umí.

S víny tohoto všeobecně známého podniku se seznamuji průběžně od ročníku 1999 a mám tedy myslím dostatek materiálu k vytvoření jeho „profilu", který by vám čtenářům mohl pomoci k lepší orientaci. Bohužel až od roku 2002 jsem začal s pravidelným hvězdičkováním, ale i tak je, myslím, níže hodnocených vzorků více než dost.

Jak už jsem se zmínil, s víny z Vinných sklepů Valtice se setkáváme i ve velkoobchodních řetězcích. Vím minimálně o čtyřech, nepochybuji však, že jsou téměř všude. Tato vína bych rozdělil do několika skupin a to proto, že kvalitativní rozdíly jsou zcela diametrální. Začnu od hlubin mořských, což je řada jakostních vín v cenovém rozpětí od 45 Kč do 70 Kč. Červená vína mají vinětu v červeném provedení, bílá v zeleném. Obě mají společný velký nápis Valtické zámecké. Tato považuji za vhodná do vinných střiků a nehodlám je jakkoliv jinak komentovat. Je to vyloženě komerční záležitost nemající s nápojem zvaným víno, o ten který má návštěvník našeho portálu zájem, nic společného a ke koupi ho srdečně přenecháme těm druhým. Podotknu ještě, že náš věhlasný vinař Miloš Michlovský je toho názoru, že dobrý vinný střik může být připraven pouze z dobrého vína a tedy předpokládám, že by se i k těmto lahvím obrátil zády. Víte mimochodem, že když si v restauraci objednáte vinný střik, je ho číšník dle zákona povinen připravit přímo před Vámi? Možná jsem byl ve špatných podnicích, ale z posledních přibližně osmi pokusů o objednání vinného střiku, byli pouze dva připraveny správným způsobem, tedy namícháním správného poměru vody a vína přímo před mýma půvabnýma očima. V ostatních případech jsem byl nucen s úsměvem poděkovat a objednat si nápoj jiný. Pivo nakonec, i když občas pod míru, zvládl natočit každý. To jsem ale odbočil, možná až příliš.

Za zmínku a za řeč již stojí jakostní vína, která jsou v cenové relaci od 70 Kč do 100 Kč. Jsou to poctivé „jakostky", určené k dennímu popíjení, k letnímu ohni a k běžným jídlům, nepřekvapí ani nezklamou, poměr výkon cena je dobrý a takový Irsai Oliver či Tramín, z červených Rulandské modré nebo Modrý Portugal, si klidně někdy zkuste koupit, k určité příležitosti se hodit mohou. Viněty jsou opět v dvojím provedení dle barvy vína, společným znakem již není nápis Valtické zámecké, nýbrž obrázek Valtického zámku v oválném rámečku a nápis Chateaux Valtice (oválný rámeček nebude ideální termín:-) ). Vína jsou původem z Mikulovské podoblasti, nic bližšího není specifikováno a je to myslím pochopitelné.

Lákadlem prodávaným na stejné místě již mohou být vína nejvyšších jakostních stupňů, tedy vína predikátní, kde můžeme najít Veltlínské zelené, Chardonnay, Tramín červený, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau či Sauvignon. O této řadě vín se dnes ještě zmíním níže, nicméně posledně jmenované víno, prodávané za cca 230 Kč, pozdní sběr ročníku 2002 z obce Brod nad Dyjí (trať Brodské stráně) považuji za jeden z nejlepších Sauvignonů, jaké jsem kdy v životě pil. Bez problémů se mi zdá, že chuťově převálcoval a stále válcuje výběry hroznů z velkopavlovické šlechtitelky, Zemědělského družstva Sedlec i Znovínu či pozdní sběry z Mikrosu a Moravína. Jeho kvalitám se blížil lechovický kabinet 2003 (Božice - trať Nová hora), pozdní sběr 2004 firmy Trpělka&Oulehla, Glosův výběr z hroznů 2003 či 2004 pozdní sběr z Vinařství Málek Popice. Trať Brodské stráně je pro Sauvignony zřejmě jako stvořená. Měl jsem možnost ochutnat a stále mám v archivu stejné víno ročníku 2001. To, ač znevýhodněno horšími klimatickými podmínkami, by si mohlo s dvojkou podat ruku a vyhlásit se za „Sauvignonového krále". Kdo neochutnal neuvěří. O stejném víně z ročníku 2003 bohužel nemám žádné informace, Vinné sklepy Valtice ho v nabídce neměly a když jsem se na něj dotazoval e-mailem přímo ve Valticích, vědomě mi jistou zaměstnankyní nebylo zodpovězeno. Holt o malého zakazníka asi zájem není, škoda. Už je na trhu ročník 2004, Brodské stráně zřejmě na rozdíl od roku 2003 urodily, a navazuje na svého slavného předchůdce (Champion Vinum juvenale 2002, zlatá medaile Vinoforum 2003, zlatá medaile Panama 2003, Salon vín) a začíná získávat první ocenění.

V hypermarketu se ještě setkáme s archivní řadou, momentálně je v prodeji ročník 1999. Vína jsou to dle mého názoru (zejména bílá) bohužel pouze standardní a řekl bych že vyloženě komerční. Zkuste posoudit sami, třeba se naše názory budou lišit. Sice není co hanět, na druhou stranu není v žádném případě co chválit. Za velmi povedené však určitě považuji Rulandské modré 1996 odrůdové jakostní (povedeně vysoká byla ovšem i cena) a Svatovavřinecké téhož ročníku. Lahve celé této série se myslím snaží vnutit zákazníkovi něco, co v nich není a lákají na to, že je na nich napsáno slovo „archivní". Mezi mé oblíbené nikde patřit nebudou.

Co říci o přivlastkových vínech (mluvím teď o bílých, k červeným se dostanu dále) Vinných sklepů Valtice? Přiznám, chutnají mi, jsou velmi pitelná, odrůdově čitelná, lehká v napití a s výrobky jiných vinařských podniků nezaměnitelná. Opravdu mají svůj charakter, který není dán žádným „terroir" ale technologií výroby. Propijete-li se trošičku těmito víny, nebudete mít ve valné většině přímých anonymních srovnání problém daná vína poznat, tedy určit že právě tato pochází z produkce námi dnes probíraného podniku. Někdo to může považovat za klad, někdo naopak za nevýhodu. Já se jednoznačnému soudu vyhýbám, tato vína mám rád a i když je zde jistý náznak uniformity, považuji je obecně za výborná. Vím, co od nich můžu čekat a vím, že mě až na výjimky nemohou zklamat. Musím ještě ale říci, že mi v průměru více než vína ročníku 2003, chutnala vína ročníku 2002. Nejsem však překvapený, čekal jsem, že tomu tak bude.

Kromě podrobně výše popisovaného Sauvignonu tu z dvojkového ročníku bylo dokonalé Veltlínské zelené (obec Novosedly, trať Kamenná), parádní Rulandské bílé (obec Valtice - trať Hintertály) a tradičně od Vinných sklepů Valtice nadmíru vydařené Sylvánské zelené (obec Valtice, trať Knížecí vyhlídka). Vše pozdní sběry.
Z trojek bych si na pustý ostrov vzal cenové dostupné Neuburské výběr z bobulí (obec Valtice, trať Knížecí vyhlídka) a Sylvánské zelené pozdní sběr (obec Valtice - trať Hintertály). Ve stejném ročníku mě pak mile překvapil pozdně sběrový Ryzlink rýnský (obec Jevišovka - trať Stará hora), kde mi vychází perfektně poměr výkon cena a nakonec i krásně harmonický Ryzlink rýnský výběr z hroznů (obec Novosedly - trať Růžová hora).

Co se týká adjustáže přivlastkové řady, mě osobně se líbí, ale názory na ni se dost liší. Je jednoduchá, čitelná, decentní a čiré sklo je mi sympatické. Chybí údaje o bližších analytických hodnotách, doprovodné texty na zadní etiketě jsou někdy dost diskutabilní.

Je to zajímavé, ale vína tohoto podniku jsou velmi sympatická ženám. Z několika mnou zažitých případů, kdy dámská část společnosti volila jednoznačně právě Valtice můžu opět jmenovat svou oblíbenou „tříkolku", kterou známe již z minulého vyprávění. Tentokrát stály na anonymní startovní čáře vína odrůdy Rulandské bílé, ročník 2003, vše výběry z hroznů. Byl to znovínský Šobes, Liščí vrch z Mikrosu a Hintertály z Valtic. Osobně jsem vína ohodnotil v pořadí, jak jsem je vyjmenoval, ostatní páni se buď shodli a nebo prohodili pořadí Mikrosu a Znovínu, vždy však dávali na poslední místo Valtice (ovšem jen o pár bodíků stobodové stupnice!), dámy však a že jich také nebylo málo, propukaly v nadšení právě při bodování Valtic. Fakt zajímavé. Tříkolku zkuste také, je to zábavné a velmi poučné a naučné. Navíc se u toho myslím budete stejně jako my, příjemně bavit. Co je však obtížné, to je výběr vhodných vzorků. Hrát se dá s různými kombinacemi, výrobců, ročníků, odrůd i jakostí, barrique či nebarrique atd. Jen však tyto kombinace najít a mít přátele, kteří budou Vaše radovánky sdílet s Vámi.

Od „tříkolky" se ještě pro dnešek obraťme ke „koloběžce":-). Bude to myslím opět zajímavé, i když předem podotýkám, že moc daleko tentokrát nedojela a nevytočila hned první zatáčku. Na startovní čáře jsou pro změnu dva Tramíny červené. Vinné sklepy Valtice mi je naservírovali ideálně, jako stvořené ke zkoumání. Jsou totiž ze stejného ročníku (2003) a ze stejné viniční tratě (Dunajovský kopec), jiný je pouze přívlastek. Výběr z hroznů opatřený kvalitním monolitickým korkem stojí u výrobce 160 Kč, pozdní sběr, mající korek drcený (přesto však vysoce kvalitní) s dvěma celistvými ploškami na obou koncích, je za 141 Kč. Cena vína samotného se tedy vyrovnává a rozdíl je cca 10 Kč? Už jen tento fakt je zajímavý. Papírově by tedy i víno ve výběru z hroznů mělo být o 10 Kč lepší? Úsměvná představa. Uvidíme, sám jsem zvědavý, poznám-li v nich při anonymním hodnocení vůbec rozdíl a troufnu-li si tvrdit, které je které. Analytickými hodnotami se prakticky neliší, nicméně vycházejí plně z chemické logiky, i když jen o chlup. Však sami porovnejte: Výběr z hroznů - alkohol 12,5 % obj., zbytkový cukr 2,8 g/l, kyseliny 5 g/l, bezcukerný extrakt 21,2 g/l. Pozdní sběr - alkohol 12,1% obj., zbytkový cukr 5,1 g/l, kyseliny 4,9 g/l, bezcukerný extrakt 19,5 g/l. Vína jsem opravdu bezpečně poznal, rozdíl 2,8 g/l zbytkového cukru byl znát. Jenže jsem byl tentokrát docela zklamaný oběma víny a po těžkém boji, kdy jsem se rozhodoval, které že z vín je průměrnější, jsem jako lepší variantu zvolil pozdní sběr. Barva vín byla zcela totožná, světlá a svému mládí odpovídající, krásně průzračná. Neskutečný rozdíl byl ve vůni, pozdní sběr ušel, k vůni tramínu měl však daleko, výběr dokonce nevoněl vůbec, nebylo zkrátka cítit nic. A chuť? Pozdní sběr byl kořenitější, zajímavější, avšak v nepříliš dlouhé dochuti štiplavý a hrubý. Výběr byl sice o poznání jemnější, ale jaksi nudný, nevýrazný. Na zadní etiketě vína je výrobcem napsána jeho stručná charakteristika. Doslovně se píše: Krásně vybarvené hrozny při sběru a jejich vysoká cukernatost se projevila ve víně nádherně kořenitým buketem s medovými tóny. Rovněž v chuti je plné a extraktivní. Přátelé, je mi to líto, ale to je vyloženě lež. Byl jsem opravdu velmi v rozpacích, vína bych asi nikomu nedoporučil a když ano, tak stála-li by okolo 100 Kč. Přitom loni několikrát a letos ještě jednou jsem měl možnost ochutnat ročník 2002 pozdní sběr (obec Úvaly, trať Soneberg) a to bylo úplně o něčem jiném, to byl tramín na kterém jsem si pochutnal. Kromě ukázkových tramínu (polosladkých a polosuchých) ze Znovínu Znojmo bych Vám všem dále doporučil výběr z hroznů 2003 ze Zemědělského družstva Sedlec (obec Sedlec - trať Viniční trať). Ten byl!

U Vinných sklepů Valtice nechápu to, jaké používají korky. Na výběry z hroznů, ať mají potenciál jakýkoliv na odrůdu rovněž nehledě, to jsou vysoce kvalitní monolitické korky. Pozdní sběry, které jsou leckdy archivovatelnější, mají zátky z korkové drti, stejně jako řada „archivních vín"... Zdá se mi, že v tom chybí logika. Víno od vína má přeci potenciál jiný, jsou některé výběry z hroznů, které je potřeba vypít během pár let od sklizně, jsou naopak pozdní sběry, které budou na vrcholu za 10 let. Tak proč nemyslet hlavou a nedávat na vína odpovídající korky? To takový gigantický podnik nemá nikoho, kdo by na to dohlédl?

Jako nevěřící Tomáš rovněž koukám na obsahy alkoholu v jednotlivých vínech. Jestli, prosím, tento text čte někdo, kdo zná odpověď na mou následující otázku, nechť mi, prosím odpoví. Jak je možné, že je jeho obsah u pozdních sběru v průměru na hodnotě 11,5 % a u výběru 12,3 %? Jak to, že mošt který má cukernatost větší než 24° NM, prokvasí pouze na tuto, na výběr z hroznů nízkou hodnotu alkoholu a přesto je víno z něj vyrobené suché? Dovedu si dobře představit, že dostanou-li Vinné sklepy Valtice a např. Vinařství Mikrosvín Mikulov za úkol, ze stejného moštu Rulandského bílého, který se sklízel při cukernatosti 25,5° NM, vyrobit suché víno, víno vyrobené právě Valticemi bude mít obsah alkoholu 12,5 % obj. a víno Mikrosu 15,1 % alkoholu. Jak je to, prosím, možné? Zdá se mi, že hodnota Valtic nekoresponduje s chemickými zákony. Upřímně moc prosím vinařské odborníky nebo samotné Vinné sklepy Valtice o odpověď.

Obsahy alkoholů u některých výběrů z hroznů v současné době prodávaných (vše vína suchá):

Sauvignon 2003 výběr z hroznů (Perná - trať Věstoňsko) - 12,1 % obj.
Aurelius 2003 výběr z hroznů (Dolní Dunajovice - trať Kraví hora) - 12,1 % obj.
Chardonnay 2003 výběr z hroznů (Úvaly - trať Kamenné hory) - 12,3 % obj.
Müller-Thurgau 2003 výběr z hroznů (Dolní Dunajovice - trať Kraví hora) - 12,7 % obj.
Neuburské 2003 výběr z hroznů (Dolní Dunajovice - trať Pod Slunným vrchem) - 11,8 % obj.
Ryzlink rýnský 2003 výběr z hroznů (Novosedly - trať Růžová hora) - 12,5 % obj.
Ryzlink rýnský 2002 výběr z hroznů (Jevišovka - trať Dražice) - 12,2 % obj.
Tramín červený 2003 výběr z hroznů (Dolní Dunajovice - trať Dunajovský kopec) - 12,5 % obj.
Veltlínské zelené 2003 výběr z hroznů (Valtice - trať Kačisdorfské pole) - 11,5 % obj.

Další otázkou jsou hodnoty bezcukerného extraktu, které se sotva kdy vyšplhají u bílých vín nad hodnotu 23 g/l a to ať je ročník jakýkoliv a ať je vyrobené víno z jakékoliv vinice. Jsou vinařské společnosti, u kterých hodnota extraktu plně odpovídá průběhu klimatických podmínek daného ročníku. Opět nemohu nejmenovat Mikros. Podívejte se na jeho hodnotu extraktů v závislosti na ročníku např. u Ryzlinku vlašského ze Železné (2001 - 24,5 g/l, 2002 - 30 g/l, 2003 - 20,2 g/l), u Rulandského bílého (2001 - 26,7 g/l, 2002 - 27,3 g/l, 2003 - 21,1 g/l) nebo u Ryzlinku rýnského (2001 - 24,3 g/l, 2002 - 27 g/l, 2003 - 19,6 g/l). Z ročníku 2003 máme obecně nižší extrakty, z ročníku 2002 vysoké extrakty. Ale Vinné sklepy Valtice stále stejně. Nevím proč? Zná-li opět někdo odpověď, sem s ní. Ještě ovšem dodám, že Znovín Znojmo má u svých Ryzlinků rýnských z vinice Šobes bezcukerné extrakty v těchto hodnotách: 2002 - 19,4 g/l, 2003 - 19,5 g/l, 2004 - 22,1 g/l. Opět velmi zajímavé. Ale vína jsou, aniž bych podlehl neustálé propagaci této vinice ze strany Znovínu, opravdu noblesní.

Přiznám se, že jsem tuto firmu až do představení kolekce vín 2003, považoval za „bílou", tedy že jsou jejich hlavní doménou vína bílá. I neskutečné počasí roku 2003 však zřejmě přispělo k tomu, že se světu ukázala, nebojím se to slovo použít, špičková kolekce červených vín, která dle mého v našem vinařství nemá a nebude mít konkurenci. Ta vína, o kterých teď budu psát, jsou stále k dostání, neváhejte s nákupem, jsou překrásná. Budu je jmenovat jednotlivě, zaslouží si to. Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů (obec Novosedly, trať Kamenný vrch), Cabernet Sauvignon 2003 pozdní sběr barrique (obec Brod nad Dyjí, trať Dunajovský kopec), Frankovka 2003 pozdní sběr (obec Valtice, trať Pod Raisnou), Svatovavřinecké 2003 pozdní sběr (obec Brod nad Dyjí, trať Dunajovský kopec), Rulandské modré 2003 výběr z hroznů (obec Úvaly, trať Za humny), Modrý Portugal 2003 pozdní sběr (obec Dolní Dunajovice, trať Kraví hora) či Rulandské modré 2003 pozdní sběr (obec Dolní Dunajovice, trať Dunajovský kopec), to jsou klenoty, které nám nadělil výjmečný ročník a um vinohradníků a technologů Vinných sklepů Valtice. Kolekce je neskutečně vyrovnaná svou kvalitou, koupíme-li si kteroukoliv láhev z výše jmenovaných, budeme nadšeni. Vína mají zároveň ukázkové parametry analytických hodnot a velmi zdařilou adjustáž. Cena je vyšší, výběrový Cabernet Sauvignon je u výrobce prodáván za 300 Kč, barrikový pozdní sběr za 350 Kč, ve vinotéce čekejte částku minimálně o 100 Kč vyšší. Doporučuji proto zásilkovou službu vín, vcelku dobře ovladatelnou z webu.

Nechť se na mě páni dovozci a milovníci zahraničních vín nezlobí, ale přidám-li k těmto vínům ještě např. André 2003 výběr z hroznů a Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů z velkopavlovické šlechtitelky, dále pak Merlot 2003 výběr z hroznů, Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů nebo Svatovavřinecké 2003 pozdní sběr z Mikrosu... Zakombinuji-li do toho barrikové Svatovavřinecké 2000 pozdní sběr pana Podrábského z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem, pár červených pana Michlovského a rodiny Glosových či něco z Moravína, nepotřebuji přeci ani omylem zavadit o třikrát tak drahá a třeba jen o 3 body lépe hodnocená vína francouzská, argentinská, španělská či chilská... Omlouvám se, ale ať mi vlezou na hrb. Problém je jen velikost tuzemské produkce a to, že se ročník 2003 nemusí příštích 20 let opakovat, přejme sobě i našim vinařům, aby se tak stalo. No ale teď máme nakoupeno a na několik let vystaráno. Archivovatelnost těchto vín je velmi dobrá.

Vinné sklepy Valtice to však již bohužel začaly hnát do extrému a vymysleli si jakousi „Valvin collection", kterou mě chtějí zřejmě jen naštvat a kromě mnou výše zmiňovaných vín v ní nabízí často barikové „speciální partie" v ceně blížící se 700 Kč. Chtějí snad tvrdit, že jsou tato vína ještě dvakrát tak lepší, než ta za 300 Kč? Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů za 300 Kč (obec Novosedly, trať Kamenný vrch ) dali do barrikového sudu a cena se nám zvýšila na 690 Kč? To si dělají legraci?! Poměr výkon cena rapidně klesá, kupce ale najdou, to je jisté. Já to nebudu, blázen nejsem a myslím, že drtivá většina z vás čtenářů taky ne.

Gracie? Dobrá volba za dobrou cenu! Je to povedená známka (myslím zejména ta bílá), jsem rád, že existuje! A rádo je určitě mnoho lidí. Děkujeme za ni. Bílá je polosuchá z kupáže Ryzlinku rýnského a Mülleru-Thurgau, růžová i červená je vyrobena ze Svatovavřineckého. Více podrobnějších informací naleznete na internetových stránkách podniku a na odkazech na naše recenze níže.

Ještě se musím zmínit o četnosti chyb, které se u tohoto podniku vyskytují na webových stránkách a na etiketách. Tedy ono se vlastně nedá poznat, kde se chyba vyskytla a kde je správný údaj. Často se Vám totiž stane, že si přes (nepříliš ideálně vypadající nicméně snažící se a pěkně vybavený) webový portál www.vsvaltice.cz, objednáte víno, které je dle doprovodného textu deklarováno tak, že ho můžeme archivovat více než 5 let, pak ale přijde láhev do ruky a na zadní etiketě je údaj jiný. Občas je také na etiketě uvedeno, že se jedná o víno suché, jenže ono je ve finále polosuché. V ceníku exkluzivních vín byl několik měsíců chybný údaj o viniční trati, ze které víno pochází, konkrétně se jednalo o Sauvignon 2004 výběr z hroznů. Další dodnes nevyřešenou záhadou je Sauvignon 2003 výběr z bobulí. Ještě teď se v archivu aktualit z textu dovídáme, že: Náš Sauvignon, pochází z vynikající polohy ve viniční trati Brodské stráně, kde každoročně vznikají vynikající Sauvignony, z nichž některé... Jenže víno dosud prodávané má na jiném místě webových stránek uveden údaj jiný (obec Novosedly, trať Stará hora). Na samotném víně je uveden údaj totožný. Kde je tedy chyba? Předpokládám, že tak velkou botu by na samotné etiketě vína neudělali. Jenže, co když ano? Byla by tím vyřešena moje záhada se Sauvignonem 2003 z trati Brodské stráně? Jestli by to tak skutečně bylo, je má oblíbené Rulandské bílé opravdu z trati Hintertály? O jiných drobných překlepech není třeba snad ani psát, stanou se.

Rovněž není asi v podniku příliš znám vinařský zákon o obsahu zbytkového cukru ve víně. Jako jeden z několika příkladů lze uvést Ryzlink rýnský 2002 výběr z hroznů, kde je uváděn obsah zbytkového cukru 8,4 g/l a obsah kyselin 5,8 g/l. Víno je přesto nesprávně označeno jako suché. Nenecháme se však ošálit a víme, že by muselo mít alespoň 6,4 g/l kyselin při stejném obsahu cukru, aby mohlo být označeno jako suché. Stejné případy najdeme u Ryzlinku vlašského 2003 výběr z hroznů a Neuburského 2002 pozdního sběru. Vím, mají velkou produkci, ale zvládnou-li udělat špičková vína, mohli by i zvládnout pohlídání si toho, co píší a kvalitu celého výrobku dotáhnout k dokonalosti. I zákazník, který má zájem, jinak ztratí důvěru.

Ještě mám poslední dotaz. Co říkáte na to, že v Salonu vín roku 2003/2004 měly Vinné sklepy Valtice 9 bílých vín (chválím je, v drtivé většině si zasloužila tam být) a ani jedno červené a v salónu letošním, tedy 2004/2005 zde mají 6 vín červených a ani jedno bílé. S mými chuťovými buňkami to koresponduje, ale zajímavé to je, to ano. Zajímalo by mě, jak se na to tváří někdo ze samotných Vinných sklepů Valtice...?

Violončelový koncert dohrál, Sylvánského zeleného je poslední kapka a já shrnuji a podtrhuji. Vinné sklepy Valtice jsou mým oblíbeným podnikem, možná i trochu proto, že je na nich neustále co zkoumat, nejsou dokonalé, ale to nikdo z nás. A co je nejdůležitější, jejich vína jsem si vždy dopřával rád a nadále to tak zůstane.

Příště se můžete těšit na hodnocení společnosti Znovín Znojmo. Jako vždy se těším na Vaše reakce.

Pořadí údajů:
Odrůda - ročník - jakost - rok kdy jsem degustoval - vinařská obec - viniční trať - hodnocení.

Archivní řada:
Cabernet Sauvignon 1996 odrůdové jakostní - 2004 - Dolní Dunajovice - trať Pod dunajovským kopcem ***
Rulandské modré 1996 odrůdové jakostní - 2003/04/05 - Novosedly *****
Svatovavřinecké 1996 odrůdové jakostní - 2003 - Dolní Dunajovice - trať Kraví hora *****
Svatovavřinecké 1999 odrůdové jakostní - 2003 - Dolní Dunajovice - trať Kraví hora ****
Sylvánské zelené 1997 odrůdové jakostní - 2003 - Valtice ***
Rulandské bílé 1997 odrůdové jakostní - 2003 - Dolní Dunajovice **
Rulandské bílé 1999 odrůdové jakostní - 2004 - Valtice - trať Hintertály ***
Ryzlink rýnský 1997 odrůdové jakostní - 2003 - Valtice - trať Hintertály ***
Ryzlink rýnský 1999 odrůdové jakostní - 2003 - Valtice - trať Hintertály ***
Ryzlink vlašský 1997 odrůdové jakostní - 2003 - Dolní Dunajovice - trať Kraví hora ***
Ryzlink vlašský 1999 odrůdové jakostní - 2003 - Dolní Dunajovice - trať Kraví hora **

1998
Chardonnay 1998 kabinet - 2005 - Dolni Dunajovice *****

2000
Ryzlink vlašský 2000 pozdní sběr - 2003 - Dolní Dunajovice - trať Kraví hora ****
Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů - 2004 - Brod nad Dyjí - trať Kibice *****
Neuburské 2000 výběr z bobulí - 2004 - Novosedly - trať Stará hora ***
Neuburské 2000 výběr z hroznů - 2004 - Dolní Dunajovice - trať Dunajovský kopec *****

2001
Muškát moravský 2001 odrůdové jakostní - 2004 - Mikulovská oblast ****
Sauvignon 2001 pozdní sběr - 2004 - Brod nad Dyjí - trať Brodské stráně *****
Tramín červený 2001 kabinet (botrytický výběr) - 2004/05 - Novosedly - trať Stará hora ***
Ryzlink rýnský 2001 kabinet - 2004 - Novosedly - trať Stráně *****

2002
Sauvignon 2002 pozdní sběr - 2004/05 - Brod nad Dyjí - trať Brodské stráně *****
Sylvánské zelené 2002 pozdní sběr - 2004/05 - Valtice - trať Knížecí vyhlídka *****
Veltlínské zelené 2002 pozdní sběr - 2004 - Novosedly - trať Kamenná *****
Neuburské 2002 pozdní sběr - 2004 - Valtice - trať Knížecí vyhlídka ****
Tramín červený 2002 pozdní sběr - 2004 - Úvaly - trať Soneberg ****
Rulandské bílé 2002 výběr z hroznů - 2004 - Jevišovka - trať Stará hora ****
Rulandské bílé 2002 pozdní sběr - 2004 - Valtice - trať Hintertály *****
Rulandské šedé 2002 pozdní sběr - 2004 - Dolní Dunajovice - trať Dunajovský kopec ****
Chardonnay 2002 pozdní sběr - 2004/05 - Dolní Dunajovice - trať Kraví hora ****
Tramín červený 2002 výběr z hroznů - 2004 - Brod nad Dyjí - trať Dunajovský kopec *****
Aurelius 2002 kabinet - 2004 - Brod nad Dyjí - trať Dunajovský kopec ***
Müller-Thurgau 2002 pozdní sběr - 2004 - Dolní Dunajovice - trať Kraví hora **
Veltlínské červení rané 2002 pozdní sběr - 2004 - Úvaly - trať Pod Slunečnou horou ****
Muškát moravský 2002 pozdní sběr - 2004 - Brod nad Dyjí - trať Dunajovský kopec ****
Irsai Oliver 2002 odrůdové jakostní - 2004 - Mikulovská oblast ***
Sylvánské zelené 2002 odrůdové jakostní - 2004 - Mikulovská oblast (Valtický sylván) ***
Sauvignon 2002 (odrůdové jakostní) - 2004 - Mikulovská oblast ***
Rulandské modré 2002 odrůdové jakostní - 2004 (Czech made) ***
Cabernet Sauvignon 2002 odrůdové jakostní - 2004 ***

2003
Rulandské bílé 2003 výběr z hroznů - 2004 - Valtice - trať Hintertály *****
Rulandské šedé 2003 výběr z hroznů - 2005 - Dolní Dunajovice - trať Dunajovský kopec ****
Neuburské 2003 výběr z bobulí - 2005 - Valtice - trať Knížecí vyhlídka *****
Veltlínské zelené 2003 pozdní sběr - 2005 - Brod nad Dyjí - trať Dunajovský kopec ****
Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr - 2005 - Jevišovka - trať Stará hora ****
Rulandské šedé 2003 výběr z bobulí - 2005 - Dolní Dunajovice - trať Dunajovský kopec ****
Sauvignon 2003 výběr z bobulí - 2005 - Novosedly - trať Stará hora ****
Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů - 2005 - Novosedly - trať Kamenný vrch *****
Svatovavřinecké 2003 pozdní sběr - 2005 - Brod nad Dyjí - trať Dunajovský kopec *****
Rulandské modré 2003 výběr z hroznů - 2005 - Úvaly - trať Za humny *****
Frankovka 2003 pozdní sběr - 2005 - Valtice - trať Pod Raisnou *****
Tramín červený 2003 pozdní sběr - 2005 - Dolní Dunajovice - trať Dunajovský kopec ***
Tramín červený 2003 výběr z hroznů - 2005 - Dolní Dunajovice - trať Dunajovský kopec ***
Modrý Portugal 2003 pozdní sběr - 2005 - Dolní Dunajovice - trať Kraví hora *****
Rulandské bílé 2003 pozdní sběr - 2005 - Dolní Dunajovice - trať Pod Slunným vrchem ****
Rulandské modré 2003 pozdní sběr - 2005 - Dolní Dunajovice - trať Dunajovský kopec *****
Sylvánské zelené 2003 pozdní sběr - 2005 - Valtice - trať Hintertály *****
Sauvignon 2003 výběr z hroznů - 2005 - Perná - trať Stráně ****
Müller-Thurgau 2003 pozdní sběr - 2005 - Dolní Dunajovice - trať Kraví hora ***
Neuburské 2004 pozdní sběr - 2005 - Valtice - trať Knížecí vyhlídka *****
Ryzlink rýnský 2003 výběr z hroznů - 2005 - Novosedly - trať Růžová hora *****
Ryzlink vlašský 2003 výběr z hroznů - 2005 - Novosedly - trať Stará hora ***
Veltlínské zelené 2003 výběr z hroznů - 2005 - Valtice - trať Kačisdorfské pole ****

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6132x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.01.2010 12:25:00