O Víně

12.12.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Návštěva archivních prostor Vinných sklepů Valtice

Dnes můžete nahlédnout do archivních prostor Vinných sklepů Valtice které jsme navštívili v rámci putování po vinařských stezkách. Že se nejednalo o první a poslední archivní prostory se dozvíte v samotném závěru reportáže.

Při srpnovém putování po vinařských stezkách a známých vinařů, jsme si "odskočili" do dvou vinařských firem, respektive k návštěvě jejích vinných sklepů. První reportáž přináším z návštěvy Vinných sklepů Valtice.

Na Valtickém zámku jsem nebyl poprvé a na našem portále najdete několik článků, které se vztahuji k tomuto místu. Je zde Národní archiv vín, docela zajímavá vinotéka, sídlí zde několik známých firem a sdružení, např. Vinařská akademie. V levém křídle zámku (z pohledu na zámek) se ve sklepení nachází archivní prostory, které jsou pro milovníky vína dobrou příležitostí k seznámení se zráním valtických červených vín.

Zrají zde pouze červená vína. Pro bílá vína využívají Vinné sklepy Křížový sklep. Prohlídka sklepů během normální sezóny se provádí každou hodinu. Po zahájení a podání základních informací od průvodce sestoupíte do sklepních prostor. Ihned po vstupu narazíte na malované dubové sudy. Určitě si všimnete, že každý sud je očíslován. Uvedu několik informací, které jsem si zapamatoval a zapsal po návratu. V těchto sklepech je uloženo na půl milionů litrů červeného vína v dubových sudech. Velikost sudů je od 2 do 9,5 tisíc litrů. Nachází se zde jak klasické dubové sudy, tak sudy oválné. Výroba sudů je dnes velmi drahá a to i přesto, že je garantováno 50 až 70 let jejich živostnosti. Jen pro představu, náklady na výrobu sudu o objemu 5 tisíc litrů jsou kolem 500 tisíc Kč. Proto stále více vinařů z vinařských firem v posledních letech investovalo do nerezových tanků. Červená vína zde zrají po dobu 1 až 3 let v sudu a 1 až 3 roky v láhvi, než jsou určena k prodeji.

Archivní prostor je velice rozlehlý a můžete vidět řadu sklepních uliček obklopené sudy. Průvodce Vás zastaví až u dubového sudu, který byl vymalován známým hercem Hlinomazem na počest narozenin Oldřicha Lipského. Konkrétně šlo o oslavu 57 narozenin a jak můžete vidět na jedné z fotografií dole, všichni se při oslavách náramně bavili.

Pokud se podíváte nahoru ke stropu, určitě se všimnete trubek. Jedná se o vínovod, pomocí kterého se rozvádí víno v těchto prostorách. Vínovodní síť je hustá a zasahuje ke každému sudu. Několik fotografií tohoto "vynálezu" můžete vidět dole pod článkem.

Další velmi zajímavá a poučná zastávka je u jednoho z oválného sudu, který zároveň patří k nejstarším. Jde o nádherně vyřezávaný sud, který se mnoho desetilití používal na zrání bílého vína. Po okupaci vojsk v roce 1968 ho ruští vojáci prostřelili a obsah vypili. Od té doby sud vyschl a dodnes se již nepoužívá. Tomuto prostřelení sudu trefně místní říkají "ruská vývrtka". Na fotografii níže můžete vidět ochotně pózujícího průvodce u tohoto sudu.

Součásti archivních prostor je také několik uliček s tzv. privátními boxy. Vinné sklepy Valtice nabízí tuto službu svým zákazníkům. Celé to funguje tak, že podáte přihlášku a pokud mají zrovna volný box, zaplatíte roční pronájem ve výši 1000 až 1500 Kč, podle velikosti. Do jednoho boxu se vleze až 400 lahví. Podmínkou ovšem je, že láhve které chcete uložit musí být pouze z Vinných sklepů Valtice. Boxy jsou uzamčené, ale pro majitele po telefonické domluvě kdykoli přístupné. Že je ve sklepních prostorách stálá celoroční teplota o tom nepochybuji, jaké je zde procento vlhkosti netuším, ale všude doslova kapala voda, takže na uložených lahvích etikety doslova trpěly a nedají se rozhodně považovat jako použitelné. Zda Vám Vinné sklepy dodají náhradní etikety netuším. S čím Vám ale jistojistě vyhoví je, že vymění vadné víno, tedy láhev za láhev. Pokud dané víno již nemají, obdržíte podobné z dostupného ročníku, což už je ale problematické. Každopádně je o tuto službu obrovský zájem, všechny boxy byly obsazeny, i když řada z nich vypadala poloprázdně. Ostatně, stejná služba, kterou nabízí Znovín Znojmo, je také velmi oblíbená a existuje docela dlouhý pořadník čekatelů. Znovín Vám ale dovolí archivovat láhev od jakéhokoli výrobce. Při exkurzi nenavštívíte všechny uličky s privátními boxy, pouze jednu, která je ale dost široká a dlouhá, protože zde v dobách dávno minulých projížděly koňské kočáry do zámku.

Za uličkou s privátními boxy se dostanete do místa, kde můžete projít kolem stěny s ušlechtilou plísní, ve které jsou zanechány různé mince. Jedna z tradičních vinařských pověr totiž říká, že pokud zde necháte ve stěně minci, tak se zde za rok určitě vrátíte. Má to ovšem jeden háček, musíte si pamatovat, která mince to byla...

Poté se vracíte zpět, kde exkurze pokračuje v přízemí, tam kde začala. Já bych toto místo nazval jakýmsi skanzenem či muzeem Vinných sklepů. Najdete zde totiž řadu starých relikvií a vinařských potřeb. Od obrovského lisu, přes koňský potah, dřevěné sudy a další předměty, které již svému účelu neslouží. Prohlídka pokračuje výkladem o barikových sudech, které můžete také v několika exemplářích spatřit. Průvodce vysvětluje způsob zrání červených a bílých vín v barikovém sudu a také náklady na jejich pořízení. Barikové víno zraje v sudu opět jeden až tři roky. Pořizovací hodnota barikového sudu o objemu 225 litrů činí cca 25 tisíc Kč. Vinné sklepy v posledních letech nakoupily i barikové sudy a začaly prodávat červená bariková vína. Díval jsem se na ceny, půllitrovka se prodává v cenách od 250,- Kč výše, záleží na ročníku a jakosti. Většinou se jedná o Cabernet Sauvignon a Rulandské modré a jak jsem právě kontroloval na oficiálním webu, nyní se prodává např. Cabernet Sauvignon 2003 pozdní sběr (barrique) vinařská obec Brod nad Dyjí, viniční trať Dunajovský kopec 0,5 l za 350,- Kč, které bylo zařazeno do Salonu vín ČR 2005. Dále Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů (barrique) vinařská obec Novosedly, viniční trať Kamenný vrch 0,75 l za 690,- Kč, Cabernet Sauvignon x Svatovavřinecké 2003 pozdní sběr (barrique) vinařská obec Brod nad Dyjí, viniční trať Dunajovský kopec 0,75 l za 590,- Kč, Frankovka 2003 pozdní sběr (barrique) vinařská obec Valtice, viniční trať Pod Raisnou 0,75 l za 490,- Kč, Rulandské modré 2003 pozdní sběr (barrique) vinařská obec Brod nad Dyjí, viniční trať Dunajovský kopec 0,75 l za 660,- Kč a řada dalších. Jde ale o podnikové ceny přímo u výrobce, pokud se rozhodnete nakoupit ve specializovaných gastro zařízeních či vinotékách, cena se vyšplná až na trojnásobek.

Podívejte se prosím na poslední fotografii, na které najdete detailní snímek vinného kamene. Jednalo se o útvar veliký cca 10 x 5 cm. Už při prohlídce archivních prostorů jsme byli upozorněni, abychom neklepali a nedotýkali se dřevěných sudů. Vinný kámen se totiž vyskytuje na celé vitřní ploše sudu. Při poklepání či jiných otřesech, se ale může uvolnit a negativně ovlivnit zrání a následnou kvalitu vína. Je proto nežádoucí na sudy klepat a to samozřejmě platí ve všude, nejenom zde.

V horních prostorech si také všimnete obrovských klecí s lahvemi, které čekají na expedici. Je zde také malé prodejní místo, kde si můžete zakoupit za podnikové ceny vybrané láhve. Na závěr prohlídky Vás čeká degustace tří vzorků vína. Dvě bílá a jedno červené, jedná se o jakostní vína, typická pro okolí Valtic, chcete-li pro Mikulovskou podoblast. Z bílých odrůd nám bylo nabídnuto Sylvánské zelené, které si příliš nadšení nevysloužilo, mne naopak potěšilo, že tato naše prastará odrůda ještě není zcela zapomenuta.

Pokud se na Valtický zámek chystáte, zavítejte i do těchto prostor. Vedle již zmíněného Národního salonu vín, vinotéky a dalších vinařsky atraktivních prostor, jde o zajímavou exkurzi, která Vám určitě rozšíří obzor. Za vstupné 50,- Kč obdržíte koštovačku a 3 vzorky degustovaných vín. Můžete si zde také zakoupit některá vybarná vína za podnikové ceny.

Příště se můžete těšit na reportáž z návštěvy archivních prostor Templářských sklepů Čejkovice.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7013x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5