O Víně

10.08.2004 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Nevhodné skladování vína v hypermarketech

Problematice skladování a především prodeje vína se pravidelně věnujeme. Dostáváme také řadu zajímavých mailů na toto téma. Dnes ale musím upozornit na špatnou zkušenost s nákupen vína v obchodním řetězci Billa. Zde jsem se během čtvrt roku již 2x napálil...

Vína nakupuji na různých místech. Přímo u výrobců a ve specializovaných vinotékách, ale také v hypermarketech. Nikdy jsem nenarazil na problém týkající se kvality respektive vady vína, kromě již zmíněného hypermarketu. Vždy se jednalo o francouzská vína AOC ročník 1999. V prvním případě se jednalo o bílé víno: Muscadet Sevre at Maine - Appellation Sevre et Maine Contrôlée. Ve druhém šlo o červené víno: Domaine de la Chenardiere - Appellation Anjou Contrôlée.

Po otevření dlouhého archivního korku délky 44 mm jsem dostal doslova vztek, protože buket již naznačoval velkou vadu vína. Z láhve se rozplýval takový zápach acetonu, že se víno stalo nepoživatelné. Tato vada vína je s velkou pravděpodobností způsobená nevhodným skladováním na pultech hypermarketu. Netuším, odkdy leželo v regálech, protože se ale tato jakost vína prodává ve vyšší cenové kategorii, je celkem možné, že se prodává několik let. Ještě že mé zásoby vína nejsou malé, takže jsem mohl okamžitě otevřít jinou láhev (Cabernet Sauvignon 2000 odrůdové jakostní - Chateau Menada), o které se brzy dozvíte více v kapitole O víně :-)

Druhý den jsem otevřenou láhev donesl do Billy, kde mi bez problémů vrátili peníze a to i v případě, že jsem nepředložil účet o zakoupení. A před 2 dny se mi stalo totéž i s druhou jmenovanou lahví. Chci proto upozornit na nevhodné skladování lahví v prostředí hypermarketů. Není žádnou výjimkou, kdy každý letní den na láhve svítí slunce a v zimě se topí. Dochází tak k velkému kolísání teplot a všechna vína tím doslova trpí. A co mne na tom nejvíce štve? Když jsem na tento problém při vrácení lahví upozornil, vždy pokynuli hlavou, ale nápravná opatření žádná. Oni si totiž stále myslí, že je u nich vše v pořádku a já měl pouze smůlu a narazil na "jednu" zkaženou láhev. Ostatní jsou určitě dobré...

V Bille si proto již dám velký pozor a vína staršího ročníku raději nebudu kupovat. Raději se vypravím do specializovaných prodejen, kde sice zaplatím více, ale koupím víno, které bude uskladněno v nesrovnatelně lepších podmínkách, ne-li přímo ve sklepních prostorách. Příště si už prostě nezkazím náladu po otevření vadné láhve. Z vlastní praxe vím (a potvrdí vám to každý vinař či majitel vinotéky), že víno každý rok ležením v láhvi získává na kvalitě. Mám ve sklepních prostorách jednoduchou soukromou vinotéku, kde mohu bez obav uložit opravdu vzácné kousky na několik let.

Pod článkem najdete fotografie obou lahví, takže pokud na ně nekde narazíte, dobře si rozmyslete, zda láhve v obchodě netrpěly a nestane se vám něco podobného jako mi. Pokud máte podobné špatné zkušenosti, napište nám je, abychom mohli varovat naše čtenáře. Při výběru přeji šťastnou ruku!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5982x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5