O Víně

02.04.2003 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Co se mi nelíbí na časopise Vinařský obzor?

Dovolte mi malou polemiku, která snad nevyvolá bouři nevole v redakci, ale naopak posune věci správným směrem. A co mne již řadu týdnů tíží? Časopis Vinařský obzor je jeden z mála zdrojů, kde se našinec může dozvědět novinky z oboru, pro který všichni hoříme. Je to ovšem i jeden ze zdrojů mého téměř pravidelného vytočení se, protože s některými počiny vydavatele prostě nemohu souhlasit.

Prvním šlápnutím do bláta byl podle mne nový kabát obálky, který redakce používá od prvního čísla ročníku 2002. Pan Stávek novou image logicky brání a zdůvodňuje, ale podle mne je na draka. Co asi můžete poznat z fotky rozměrů 35 x 49 mm? Oči mi sice zatím ještě slouží, ale proč jsou dvě třetiny obálky prázdné a těch pár ušmoulaných fotek je tak malých? Jestli je tohle krok k originalitě, možná více originální by byla obálka zcela bílá...

Nemohu také ignorovat skutečnost, kterou jsem velmi dlouho nechtěl komentovat vůbec, ale nejde to, nejde... Téměř každé nové číslo mě víc a víc nutí k rozhodnutí tyto připomínky napsat. Jde o příspěvky předsedy Českomoravské vinohradnické a vinařské unie, pana Ing. J. Sedla, CSc. Nemám doktorát ze spisovného jazyka českého, ale příspěvky pana předsedy jsou podle mne psány neuvěřitelně neohrabaným a neumětelským slohem. Bohužel, jde o stěžejní články časopisu, tak i o kratičké zprávy z domova i ze světa, podepisované "JS".

Jako ukázkový článek mohu citovat např. příspěvek z VO č. 2/2002, strana 54 "Zásadní změna ve vinařství ČR - konečně vzniká Vinařský fond!" Některé věty, ať již čtené v celém odstavci, nebo "vytržené z kontextu" jsou podle mne prostě neuvěřitelné... Jaký to propastný rozdíl oproti článkům pana Richarda Stávka, Martina Půčka nebo jiných pravidelných přispivatelů.

Pan Ing. Sedlo, CSc. se podle mne dopouští i dalších chybných kroků, které by činit určitě neměl. Jde o politizování a vynášení závažných tvrzení či soudů. Někdy mám dojem, že kdo s panem předsedou nesouhlasí, má prostě smůlu a v některém článku to od něj pěkně schytá. Protože "...Žádná část časopisu Vinařský obzor nesmí být kopírována, či jinak dále šířena bez souhlasu vydavatele...", nebudu raději uvádět ani žádné věty z článků pana předsedy. Pěkně bych to mohl schytat, což ostatně riskuji už teď. Zkuste si některé články najít na webu časopisu www.vinarskyobzor.cz. Pokud pan Ing. Sedlo jezdívá jako velvyslanec našich vinařů na služební cesty po Evropě, jak asi vypadají jeho takto připravené referáty, když není schopen napsat srozumitelné články, které má možnost předem přepisovat, opravit a připravit si je.

Jasně, odpovědí na můj článek může být obdoba arogantní poslanecké fráze "...když se ti to nelíbí, tak to nečti..." Nevěřím ovšem, že by redakci časopisu nezáleželo na názorech svých letitých čtenářů, vždyť Vinařský obzor přece netisknou sami pro sebe.

Copak v redakci nebo mezi kolegy není nikdo, kdo by pana předsedu vzal ve sklípku přátelsky kolem ramen a řekl mu:
"Juro, kurňa chlape cos to napsal, dyť mi z toho de hlava kolem, nechceš sa na to radšej eště jednú pořádně podívat?" Buď tam nikdo takový, kdo by chtěl "Juru" vzít přátelsky kolem ramen není, nebo je ta chyba ve mě a všechno se mi to jenom zdá.

P.S.1 - Toto jsou mé soukromé názory, které jsem předem nekonzultoval s "J.", nebo dalšími kolegy portálu. Jak mi "J." po přečtení mé polemiky potvrdil, Vinařský obzor nečte (není to prý z důvodů žádného protestu), ale psaní příspěvků mu zabere tolik času, už mu už další volný čas nezbývá. Takže taky řešení :-)
P.S.2 - Článek jsem doplnil na jaře roku 2004. Bohužel většina příspěvků pana Ing. Sedla, CSc. v číslech vytištěných po napsání mého příspěvku moje pochybnosti jen potvrzuje... :-(
P.S.3 - Pokud budete mít potřebu sdělit nám cokoli na toto téma pište prosím na adresu pitris@ovine.cz

Více také zde :
- Vinařský fond - komentář k článku ve VO
- www.vinarskyobzor.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5285x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5