O Víně

05.03.2008 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Profesionální barová vývrtka

Dnes bych chtěl zase o něco rozšířit naši sekci „Nedoporučujeme“, ale hlavně uvést pár postřehů, získaných při užívání výše zmíněné vývrtky. Snad vám pomohou udělat si obrázek o věci, možná i ušetřit pár starostí. Ale bohužel zkušenosti nebyly tak příznivé, jako když jsem testoval elektrickou vývrtku ETA, ale popořádku. Jednoho krásného dne jsem uviděl na českém aukčním portále (Aukro) krásný otvírák, který mne svým provedením ihned upoutal. Jelikož mám velmi dobré zkušenosti s podobným pákovým screwpull systémem, říkal jsem si, že by tento deskový model mohl být krásným zpestřením mého vinného oltářku. Navíc když jsem si rozklikl uvedený odkaz z aukra na popis výrobku (upraveno dodatečně dne 6.3.08 pro větší objektivitu a "náhlé" nefukčnosti odkazu na Gastroserver.cz a zjistil, že snad doopravdy půjde o výhodnou slevu (z 2.963,- Kč na 999,- Kč), nechal jsem se ukecat a vývrtku objednal. Teď ponechme stranou, že dotyčný prodejce vůbec nezohlednil můj požadavek poslání na jinou adresu, ale již při prvním rozbalení jsem začal být skeptický.

Při pročítání charakteristik předmětu jako: profesionální barová vývrtka vinných korkových zátek, kovové provedení s dřevěnou rukojetí, s fixací k pracovní desce baru, automatické zašroubení vývrtky do korku, snadná efektní obsluha, snadno omyvatelný, velmi atraktivní design jsem se už viděl, jak lehce a elegantně vytahuji korek za korkem. Kdybych dělal nějaký video spot, tak předešlé řádky by byla jako že snová představa v patřičně zpomaleném režimu. Teď by se záhy ozval nějaký hnusný zvuk škrábnutí jehly o vinylovou desku, přetržený celuloidový film by začal fackovat a drtit snovou představu a kamera by zašvenkovala na tu hnusně tlustou šroubovici vývrtky. Tak jestli tohle navrhoval nějaký profesionální sommeliér, tak musel být asi zhulený. Nebo to určitě navrhl a vymyslel člověk, co je sice šikovný u rýsovacího prkna, ale pod slovem víno si představí jen něco, co se odnese v krabici z večerky a co vám udělá grimasu na obličeji.

Ono vůbec chod celého zařízení není moc plynulý, ale to by ještě tak nevadilo. Nejhorší asi je, že se musíte jednou rukou s lahví přetlačovat proti druhé ruce, tlačící na páku otvíráku. Vývrtce se do korku moc nechce a tak má velkou snahu ruku s lahví odtlačit. Každou chvíli čekáte, že to z ruky vyjede. Tak jsem si pak našel fintu, že lahev opírám o stehno a tlačím celým tělem proti páce. Ovšem výsledky byly dost žalostné. Zanechal jsem toho po deseti pokusech, kdy skóre je následující: 3 zatlačené korky do lahve (jeden v červeném víně krásně vystříkl, takže jsem ohodil všechny a všecko dokola, v ten moment jsem opravu chtěl vypátrat strůjce tohoto udělátka a vrazit mu to hooodně hluboko do ř... ), 2 korky přetržené a vytažené jen půlky. Zbylých 5 pokusů se opravdu podařilo vytáhnout korek ven (až po cca prvních třech, kdy jsem začal přicházet na systém), ale nepřál bych vám vidět ty pohyby, cukání a kroucení při celém tom procesu. Celé tělo otvíráku není také zrovna hladký a přesný výrobek, jsou tam normálně přelakované ostré hrany od broušení a o vrták samotný se dá při neopatrné manipulaci udělat také pěkná řezná rána.

No, nebudu to tady sáhodlouze rozmazávat, možná že jen jsem nešikovný a nepochopil jsem genialitu výrobce, který nám vínomilcům chtěl dát do rukou mocný nástroj k ušetření námahy. Já jsem bohužel tuto podstatu neodhalil a velice lituji vynaložené investice. Nedokáži si představit, že bych takhle zápasil se svou jedinou lahví Chateau d´Yquem z konce devatenáctého století (kdybych ji měl...), ač možná, že tento otvírák na první pohled vypadá, že by této cti mohl být hoden. Možná budu nařčen, že po deseti pokusech nelze uzavřít vědecký experiment kloudným závěrem a to ještě bez testu na lidech, ale opravdu nemám to srdce mé vymazlené lahvinky (protože šajzy neskladuji, že?) týrat tímto krásným dekoračním prvkem. Pokud někdo tuto či podobnou věcičku vlastníte a úspěšně používáte, podělte se tady s námi v diskuzi, jaká je finta, ať nevypadám zaujatě. 

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5571x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5