O Víně

Cru

Popis:

Francouzský apelační systém často balancuje na tenké hraně klamání spotřebitele. a tak zatímco použití výrazu "Grand Cru" je úřady kontrolováno a striktně omezeno do vymezených oblastí Bordeaux a Burgundska, výraz "Cru" už nikoliv. Chce-li tedy někdo vyzdvihnout výjimečnost polohy či apelace, použije k tomu tento výraz.

Beaujolais: V této díky Beaujolais-Nouveau trochu podceňované oblasti smí osm vesnic s nejlepším terroirem (Juliénas, Chénas, Moulin-á-Vent, Fleurie, Chiroubles, Morgon, Régnie a Brouilly) užívat svůj zvýrazněný název na etiketě samostaně. Někdy se jim říká "Beaujolais Cru", například král Beaujolais Georges Duboeuf tento výraz používá na svých etiketách. Mělo by se jednat o vína, která se zbytkem oblasti mají jen málo společného: seriózní, často mohutnější a schopná několikaletého zrání. Poměrem výkon/cena prý jedna z nejlepších koupí ve Francii.

Loira-Anjou: nejlepším terroirům v této oblasti - Bonnezeaux (sladká botrytická vína), Quarts de Chaume (sladká, ale ne tolik), Roche-aux-Moins, Coulée de Serrant (obě většinou suchá) - se též dostává čestného přízviska "Cru", ale spíše v literatuře, na etiketách se nevyskytuje. V tomto případě je užití slova "Cru" více než oprávněné, taktéž ceny těchto vín jsou plně srovnatelné s "pravými" Grand Cru víny.

Severní a Jižní Rhona: též se slovo "cru" může na etiketě vyskytnout. Je tím spíše vyjadřována jistá patriotismem podbarvená snaha zrovnoprávnit pověst zdejších špičkových vín s víny z Bordeaux a Burgundska.


Stát: Francie
Počet zobrazení stránky: 1187x