O Víně

09.01.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinný restaurant v centru Olomouce - rozhodně navštivte

Včera jsme si s kolegou zašli do Vinného restaurantu - určitě nejlepší vinárny v Olomouci. Jméno majitele (pan Zdeněk Matěj) je pro mne vizitkou samo o sobě - rád vzpomínám na jeho luxusní restauraci "Maxim", kam jsem v první polovině devadesátých let bez obav vodil své zahraniční partnery a přátele na večeři či k posezení. Kvalitou nabídky a způsobem obsluhy byl Maxim ojedinělým místem široko daleko a již tehdy snesl srovnání s velmi slušnými restauracemi v Německu nebo Švýcarsku.
Dobře tedy, jakpak se Vinný restaurant popasuje s takovou tradicí? Musím upřimně napsat, že velmi dobře. Klidné, útulné a příjemné prostředí, aranžmá ve vysoce profesionálním stylu. V příchozí chodbě upoutá zeď s podpisy známých osobností - přiznám se ale, že čitelný podpis jednoho ještě nedávno aktivního politika jsem měl tendenci poškrtat, nebo k němu něco nelichotivého nakreslit ... :o)
Interiér je založen na použití dřeva a kamene, jako dekorace jsou použité i sušené rostliny, či ručně malovaná moravská keramika. Místa k sezení jsou jak pro nás dva, tak i případně pro větší společnost. Sklepní prostory upravené vkusným způsobem, ke stolkům nasměrované reproduktorky (bohužel to není cimbálovka)nabízejí klidnou a nevtíravou hudbu tak, že si bez problémů rozumíme (což nebývá běžné). Kapacita restaurantu je 80 míst plus oddělený salónek. Celý prostor je klimatizován a alergici ocení i (fungující) pračky vzduchu. Zajdete-li během návštěvy na toaletu, prasknete závistí - vsadím se, že tohle nikdo z nás nemá ani doma.
Nejen milá, ale i vzdělaná obsluha, oblečená v čistých (stejno-)krojích, které se k nabízeným službám velmi hodí. Pozor - slečna, která nás obsluhuje, UMÍ otevřít láhev, předloží nám k posouzení i zátku, později nám dolévá vína ve správný moment a při krátkém rozhovoru s ní vidím, že není je dekorací podniku, ale určitě prošla několika školeními, degustacemi, nebo i kurzy.
Nabídku vařených ani studených jídel dnes nevyužíváme. Nápojový i vinný lístek je však plný lákadel, ceny zde odpovídají úrovni a poloze restaurace - asi 20m od hlavního náměstí hanácké metropole. Protože při odchodu nám obsluha šatny věnuje vizitku, kde je uvedena i webová adresa www.moravskarestaurace.cz, můžete sami posoudit nabídku vín. Je orientována na širokou nabídku vín domácích i slušný sortiment vín cizích. Z našich dodavatelů je to především Znovín Znojmo a.s. - obsluha mi sděluji, že mmj. i z toho důvodu, že je jako jeden z nemnoha dodavatelů schopen vína zajistit podle předem domluvených pravidel, což nebývá normální. Tomu věřím a rozumím - kdo si někdy vyzkoušel obchodní vztahy v praxi, ví o co jde. Krásně se tady potvrzuje, že obchodní úspěch nestojí pouze na nabídce, ať je jakkoli dobrá. Zákazníkovi je také nutno zajistit fungování dalších služeb, s produktem přímo i nepřímo spojených - ale to už plavu jinam.
Konkrétně právě Znovín Znojmo a.s. má obchodní a nabídkovou strategii dobře propracovanou a proto jsou jejich vína relativně dobře dostupná. Takže možná i proto bych já osobně v nabídce olomouckého Vinného restaurantu přivítal více no, řekněme ne tak zcela obvyklých našich vín. Mám na mysli menší soukromé výrobce, nebo i družstva a jejich zvláště podařené kousky. Uvědomuji si ale, že s jejich zajištěním je spojeno neskutečné množství úkolů pro nákupčího a on taky ne každý malovinař je ochoten něco lepšího vůbec "jen tak" pustit, o tom jsme se už jistě každý přesvědčili a i na našem portálu jsme o tom již několikrát psali...
Nicméně i tak si máme z čeho vybrat - ve vinném lístku je rubrika (nevím již, jak přesně), kde jsou vína obměňovaná rychleji. Po dlouhém pročítání nahoru a dolu volíme jako první víno bílé - Ryzlink vlašský 1996 vinice Šobes jakostní, Znovín Znojmo a.s. a jako druhé v pořadí víno červené - Cabernet Moravia 2001 jakostní, p.Vladimír Tetur z Velkých Bílovic.
Svůj názor na tyto vína přináším dále v samostatných příspěvcích, chcete-li si je prohlédnout hned, klikněte si zde na jejich aktivní názvy.

A ještě - určitě si prohlédněte i webové stránky Vinného restaurantu - stojí to za to (viz aktivní odkaz zde výše v mém článku). V restaurantu se nám oběma líbilo, za své peníze jsme dostali kvalitní vína i kvalitní služby v příjemném prostředí. Doporučuji, zvláště když se budete chtít někomu ukázat, nebo zavděčit.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5176x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5