O Víně

08.01.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Praktický průvodce světem vína - v samošce, kde bych ho nečekal

Dnes při nákupu v Delvitě, kdy jsem "kontroloval" regály s vínama, jsem na jednom z nich objevil zavěšenou malou brožurku - viz foto. Jmenuje se Svět vína - Praktický průvodce aneb co byste o víně měli vědět. Byla zjevně zdarma, tak jsem jednu sbalil - uvidíme, co se tam dozvíme.

Když jsem si ji prohlížel, byl jsem velmi mile překvapen. Je vytištěna profesionálním způsobem na matném papíře, ilustrační fotografie jsou dobré a k tématům se hodí. Brožurka má včetně obálky celkem 12 stran a dozvíme se v ní to podstatné, co lze na malou stránku přehledně umístit - Třídění vín domácího původu, Jak správně číst etiketu, Domácím sommeliérem v deseti krocích, Jak víno vybírat (nakupovat), dále základní pojmy z "vinařského slovníku" a také jeden slibně znějící recept na marinovanou roštěnou s kousky krevet, citronovou kůrou a opečenými brambůrky s houbami (včetně fotografie) - to k červenému vínu.

Pokud si někdo z kupujících tuto brožurku vezme, rozhodně neprohloupí. Dozví se z ní to nejzákladnější, co jako občasný konzument vína potřebuje, jistě i mnohé navíc. Brožurka zájemcům naznačuje, že náklonost k vínům se může opravdu stát zálibou a koníčkem a ukazuje jim pootevřenými dveřmi šířku enofilství. Já osobně vidím její přínos např. pro mne i v tom, že na jedné straně přehledně nabízí základní vysvětlení pojmů, které jsou používány při hodnocení vína. Když na tento portál psávám své hodnocení vypitých vín, bude mi velmi dobře sloužit jako rychlá pomůcka - ne vždy mám možnost nahlížet do encyklopedií či jiných zdrojů abych našel to správné slovo.

Můj celkový dojem je velice kladný a autor, v brožurce uvedený, pan Vlastimil Vávra, sommeliér - nákupčí Delvita a.s. má moje sympatie. Vemte si tuhle brožurku taky, můžete si v ní ověřit své znalosti a můžete ji také věnovat - např. spolu s vínem - někomu, u koho cítíte, že mu přijde vhod.

A ještě - myslím, že nabízený sortiment vín v Delvitě může dobře uspokojit i toho, kdo tuší, že "...něco už o vínech ví...". Do dvou stovek koupíte naše přívlastková, cizí např. řecká, italská i francouzská vína s (nižšími) apelacemi, které si Delvita dováží sama (že by opět ruka pana Vávry ?). Nečekejte však sortiment jako ve vinotéce, myslím že každému je jasné, že Delvita oslovuje jiné zákazníky.

Já jsem nakonec sáhl po mnoha a mnoha láhvemi ověřeném, velmi dobrém řeckém víně Nemea, dokonce ještě ročník 1998, výrobce Tsantalis - viz foto. Cena 175,- Kč je rozhodně dobře zdůvodnitelná, Nemea mě ještě nikdy nezklamala - takové červené víno se na Moravě prostě vypěstovat nedá.

PS - podle čerstvých zpráv je prý tahle Nemea k dostání v některých Hypernovách dokonce za 145,- Kč - tak tedy : hledej, Šmudlo !!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5669x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5