O Víně

03.08.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.08.2006 00:00

Nexus 2004 - Meridiana Wine Estate, Malta

Tato recenze vychází jako doprovod článku Putovaní po Maltě III. - vinařství Meridiana Wine Estate, opět tedy doporučuji přečíst nejdříve ten. Víno nese jméno Nexus a dle popisku na vinětě má symbolizovat spojení Malty jakožto Starého světa a moderních postupů „z Nového světa“, které Meridiana používá. Nexus, z latinského „spojitost“ či „souvislost“, rozhodně není jen komerčním kýčem, které se pod podobnými popiskami dost často skrývají.

Nexus Merlot, stejně jako všechny ostatní vína Meridiany, vyrostl na vinici Ta’Qali v blízkosti města Mdina. K ošetření hroznů se používají pokud možno biologické prostředky (i když využití chemie zatím nevylučují), u vína se minimalizuje použití síry a především se víno nefiltruje (na toto panují různé názory, od „jen to kazí čirost vína a nijak nepomůže“ po „zvýrazní charakter a zachová více aromat“). Osobně mi případný sediment nevadí, pokud víno za něco stojí a není úplně obyčejné.

Ambaláž je více než povedená. Zelená bordó láhev (klasická z těžkého skla, žádná moderní odlehčená) skrývá pod kovovou záklopkou plný korek délky 45 mm spíše průměrné kvality s firemním potiskem. Viněta je černá s bílým potiskem a několika zlatými doplňky. Působí velmi elegantně. Název Nexus je vůbec efektně proveden (viz. obrázek). Zadní etiketa obsahuje nějaké ty promo texty.

Barva je dokonale čirá (i přes to, že víno nebylo filtrováno) vyšší červená přecházející do fialové. Pěkná.

Vůně je jednodušší, výrazně ovocitá a působí až přezrále. Objevují se tmavší lesní plody. Při vyšší teplotě otravuje alkohol, tedy pečlivě hlídat!

Chuť je poměrně plná, jemná až sametová. Ovoce v úvodu, pěkně zapracovaný barik, třísloviny tak akorát a příjemně nasládlé. Objevují se borůvky a sušené fíky. Dochuť je střední až delší, příjemná.

Tento Merlot opravdu potěšil. Trochu jsem se bál, že mimo prostředí Malty nebude tak zajímavé, ale naštěstí se obavy nepotvrdily. Moc příjemný kousek, který se myslím ještě během dvou až tří let posune dál (výrobce tvrdí, že archivace je možná až 10 let). Lze pít „jen tak“, ale s jemnější úpravou červeného masa bude ideální. Pokud se chystáte na Maltu, určitě se jej přidejte do seznamu!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Nexus
Odrůda: Merlot
Ročník: 2004
Zbytkový cukr: suché
Vinařská oblast: Malta
Vinice: Ta’Qali
Výrobce: Meridiana Wine Estate
Alkohol: 13 % obj.
Teplota podávání: 17 - 18 °C
Cena: okolo 6.25 Lm (425,- Kč)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 7 8 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2679x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 19.12.2009 18:57:55