O Víně

19.07.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.07.2006 00:00

Ulysses 2004 Syrah - Marsovin Winery, Malta

Tato recenze vychází jako doprovod reportáže o Putovaní po Maltě II. - vinařství Marsovin, kterou tímto doporučuji k přečtení nejdříve. Ulysses, v českém překladu Odyseus, bylo první víno, které jsem ochutnal. Ve velmi příjemném prostředí podniku Labyrinth 1586, přímo v historickém centru města Valetta, se stalo společníkem večeře. A společníkem více než příjemným.

Ulysses byl na trh uveden poprvé v roce 2005 (právě z ročníku 2004) v počtu 16.320 číslovaných lahví, vyrobených z 15,224 kg ručně sbíraných hroznů. Ročník 2005 šel na trh před pár týdny v počtu 34.066 číslovaných lahví, ale dle mého názoru ještě není připraven na pití a bude až za pár měsíců. Hrozny pocházejí ze sedmi rodinných vinic ostrova Gozo. Z vinic poblíž údolí Ramla, na dohled od jeskyně nymfy Kalypso, ve které prý Odyseus strávil sedm let při své cestě zpět na Ithaku.

Ambaláž je docela povedená. Klasická zelená bordó láhev z těžkého skla skrývá pod záklopkou barvy mědi plný 50 mm korek s potiskem. Viněta se skládá ze tří částí. V předu najdeme krom klasického obdélníku ještě ovál s číslem lahve. Zadní viněta pak obsahuje nějaká ta doporučení k jídlu či vhodnou servírovací teplotu. Barevně je vše pěkně sladěno a nepůsobí kýčovitě.

Barva je dokonale čirá vyšší červená s fialovým okrajem a hezkou jiskrou.

Vůně je zvláštní, osobitá a hodně příjemná. Krom ovoce vystupuje decentně animálnost (v prázdné sklence mnohem výrazněji jako oslí výběh), která je některým místním vínům a syrahu obzvlášť společná. Vše je hezky harmonické, nijak nebije do nosu a láká k opakované „čichové kontrole“ před každým napitím.

Chuť je krásně plná, ovocná. Tříslovin je ideální množství a jsou pěkně uhlazené, dotek dubového sudu je minimální a krásně zakomponovaný. Nečekaně nacházím i elegantní kyselinu (jižní vína jsou v tomto směru dost často poněkud „tupá“), která mírně stáhne jazyk. V chuti se objevují dále švestky a v delší dochuti se projeví příjemným teplem alkohol.

Co říct na závěr? Tento Syrah opravdu velmi příjemně překvapil. Velmi elegantně a skvěle připravené víno, které má co nabídnout. Pokud budete na Maltě, neváhejte ho vyzkoušet. Skvěle doplní místní speciality, jako je třeba králík vařený ve víně.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Ulysses
Odrůda: Syrah
Ročník: 2004
Zbytkový cukr: suché
Vinařská oblast: Malta, ostrov Gozo
Výrobce: Marsovin Winery, Malta
Alkohol: 13 % obj.
Číslo lahve: 01112
Teplota podávání: 18 - 20 °C
Cena: cca 4 Lm (270,- Kč)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2699x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2009 08:57:05