O Víně

26.08.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.08.2013 07:00

Alibernet 2011 pozdní sběr - Vinařství Žůrek Stanislav Žeravice

Jak hodnotím Alibernet ročníku 2011 a přívlastku pozdní sběr od Stanislava Žůrka, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev Alibernet 2011 pozdní sběr jsem kupoval v červenci 2013 za 169,- Kč (vinotéka v Prostějově). Po delší době jsem chtěl ochutnat produkci vinaře, kterého jsem ještě neznal. A tak mi v rukou skončila tato lahev.

Nakupované hrozny byly sklizeny 15. října 2011 při cukernatosti 23,4 °NM na viniční trati Tabule v obci Svatobořice - Mistřín. Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Svatobořice - Mistřín má 50,0 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 331,7 ha. V obci bylo v roce 2005 registrováno 122 pěstitelů. Tratě v tomto siamském dvojčeti obcí obsáhly celou kategorizační kvalitativní škálu: První kategorie tratí čítá Hampíse (bez Žlíbků), Losky (původní trať před sloučením), Tabuli (původní trať) a Starou horu (celou). Přední nivy dostaly černého Petra v podobě kategorie třetí, což v kombinaci s tím, že se jedná o trať neosázenou v podstatě mělo znamenat, že tato trať neosázená nejspíš i zůstane. To vzhledem k severní svažité orientaci by ale zase taková škoda nebyla. Myslím, že kategorizace tratí v této obci proběhla svědomitě a dobře vystihuje kvality zdejších terroirů. Nedávno jsem narazil na velmi pěkné stránky Vinařství Dufek (mimo jiné nabízí i pronájem archivních boxů). Musím pochválit, že ač vinařství zpracovává 27 odrůd a jejich internetový obchod tím pádem čítá hodně položek, neopomněli uvést u přívlastků i viniční trať, byť je to v jejich případě jen jedna jediná - a to Tabule. Jak to, že jsem na víno odtud ještě nenarazil a neochutnal?

Co se týče vinařství Stanislava Žůrka, přebírám základní informace z webových stránek vinařství. Naše firma je rodinného charakteru - na Slovácku se vztah k vínu a k vinohradu dědí spolu s jejich vlastnictvím z otce na syna již několik generací. Dnešní majitel firmy Stanislav Žůrek, jun. si vzpomíná, jak ho jeho děda František Žůrek zasvěcoval do tajů vinařství. Jeho otec Stanislav Žůrek rovněž vinařil - daleko více času však věnoval hudební činnosti. Naše firma vznikla v roce 1990, kdy se započalo s výstavbou velkého sklepa na okraji obce, který měl sloužit nejen výrobě a skladování vína, ale také k posezení pro hosty. Do té doby jsme vyráběli víno jen pro vlastní potřebu, pro známé a jejich známé. Tehdy jsme vyráběli převážně vína sudová odrůdová. Po pořízení lahvovací linky jsme začali víno lahvovat. Postupně se výroba navyšovala a přitom zkvalitňovala. Velký podíl zaujala vína přívlastková a jakostní odrůdová. Vína vyrábíme šetrným způsobem bez chemických úprav a stabilizací. Vlastní vinohrad má pouze 1500 keřů ve 14-ti odrůdách - proto nakupujeme hrozny z podoblastí Slovácké a částečně Velkopavlovické od našich stálých dodavatelů. Postupně výrobu vína vybavujeme novou moderní technologií, která nám pomáhá zvětšovat objem výroby při dodržení vysoké kvality vína. Produkujeme vína těchto odrůd: Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Tramín červený, Muškát moravský, Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Sylvánské zelené, Veltlínské červené rané, Sauvignon, Frankovka, Rulandské modré, Modrý Portugal, Neronet, Cabernet Moravia, Zweigeltrebe a Alibernet. Zatímco bílé odrůdy se hned po odstopkování lisují, modré se nejprve nechají v rototanku z důvodu vyluhování barvy vína prokvasit se slupkami. Poté je rmut rovněž lisován. V roce 2006 jsme zavedli metodu řízeného kvašení - tanky mají uvnitř chladicí plochy, kterými protéká chladicí médium - tak "pohlídají" ideální teplotu.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena lepeným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je nenápadná a příliš nezaujme. Kladně hodnotím uvedení analytických hodnot na zadní etiketě.

Barva je purpurově červená a má střední intenzitu. Překvapil mne odstín a intenzita. Očekával jsem tmavší odstín a především vyšší intenzitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité odstíny (ostružiny, borůvky), které postupně přechází do kořenito-dřevitých tónů. Na pozadí buketu můžete při troše fantazie najít slabé tóny makových buchet.

Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a ovocitý dozvuk (lesní plody). Třísla nemají tak výrazný projev, jak bych  u této odrůdy čekal, ale není to rozhodně na škodu. Archivační potenciál uvádí Stanislav Žůrek až do roku 2015 a v současné době predikce odpovídá realitě. Jediné, co mohu připomínkovat je menší extrakt v dozvuku. Vinařství doporučujeme víno podávat ke zvěřině a tmavému masu.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Alibernet
Ročník: 2011
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Svatobořice - Mistřín
Viniční trať: Tabule
Výrobce: Vinařství Žůrek Stanislav Žeravice
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 14/11
Evidenční číslo jakosti: 792-19/2012
Obsah zbytkového cukru: 0,8 g/l
Obsah kyselin: 5,3 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,6 g/l
Datum sklizně: 15. října 2011
Cukernatost hroznů: 23,4 °NM
Doporučená archivace: 2013 - 2015
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 16 - 18 ºC
Velikost šarže: 454 litrů
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 169,- Kč (vinotéka Prostějov v červenci 2013)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 6 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3893x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 25.08.2013 10:01:24