O Víně

29.05.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.05.2012 07:00

Modrý Portugal 2010 odrůdové jakostní - Spielberg Archlebov s.r.o.

Odrůda Modrý Portugal asi nejlépe charakterizuje Ždánický terroir, do kterého patří také malebná vinařská obec Archlebov. A právě z viniční trati Maliny v této obci je dnešní jakostní Modrý Portugal ročníku 2010. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Moje první recenze na víno z vinařství Spielberg Archlebov byla na Zweigeltrebe 2008 pozdní sběr (hodnocení 8-9-9) a kromě toho že mi moc chutnalo, mělo i výborný archivační potenciál. Nějakou dobu jsem proto sledoval možnosti nákupu dalšího vína ze Spielbergu, což se v prosinci 2011 stalo. Lahev suchého Modrého Portugalu 2010 odrůdové jakostní jsem kupoval v akci za 109,90 Kč (Tesco, normální cena 165,90 Kč).

Hrozny vlastní produkce byly sklizeny 23. září 2010 při cukernatosti 18,0 °NM na viniční trati Maliny (vinice Dolní Maliny) v obci Archlebov. Réva zde byla vysázena v roce 1977 a pěstuje se středním vedení (rýnsko- hesenské) na hlinito-jílovité půdě. Technologie výroby: rmut byl docukřen, fermentace probíhala v nerezovém vinifikátoru, po vylisování JMF, pak 3 měsíce ležení ve starších barikových sudech, následně 1 měsíc ležení v tanku, pak lahvování.

Z encyklopedie viničních tratí od p.j. se dozvíte, že vinařská obec Archlebov má 39,1 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 173,3 ha. V Archlebově ke konci roku 2005 bylo registrováno 69 pěstitelů révy vinné. Při mé samotářské cestě Moravou mi právě viničky téhle obce v tom přelomu podzimu a zimy něčím opravdu chytly. Krajina mého srdce. V duchu se tam občas vracím. Tratě severně od obce mají příhodnou svažitost i orientaci, převážně jihozápadní či jižní. Jen nadmořská výška už pomalu stoupá přes 300 metrů, i k 350 m. Jediná trať, která je celá pod 300 m nad mořem je Panský - a ten byl zrovna z této skupiny tratí seznán něčím méně hodnotný a deklasován na druhou kategorii, stejně tak Ochoze - jakoby jediným důvodem byla jejich neosázenost. Vrchní díly svažují, ale spíš východně a Dolní padělek dokonce severovýchodně. V Dolních malinách má vysázený Modrý Portugal a Frankovku vinařství Spielberg, které zdejší terroiry vděčí za dobrou propagaci a znovuvzkříšení. Maliny je malebná trať. Do roku 2010 vedená oficiálně ve zkomoleném tvaru jako Maliny, až vyhláška 254/2010 to napravuje a vrací tradiční název Malíny (ačkoliv někteří místní by přísahali na to, že ještě tradičnější by byl název Malény). Část Horní Maliny se už pohybuje v nadmořské výšce 300 až 350 metrů.

U názvu viniční tratě Maliny respektive Malíny jsem požádal o vysvětlení p.j., proč je v naší databázi dlouhé "í", na rozdíl od etikety Spielbergu? Zde je jeho odpověď:
Tak Malíny je oficiální název už od novely z roku 2006, čili Spielberg to ignoruje už docela dlouho. Je to nejednoznačné, co je dobře, protože Klvaňův článek z roku 1917 uvádí Maliny, ale Blahovo Kategorizace viničních tratí z roku 1946 uvádí Malíny. A jak říkám, dopisoval jsem si kolem toho s jedním naším čtenářem a ten tvrdošíjně trval na tom, že jeho babička celý život tomu říkala Malény a že Maliny je pozdní zkomolenina z toho odvozená.

Z webových stránek se například dozvíte, že: Vinice v Žarošicích a Archlebově představují vynikající „terroir" pro pěstování modrých odrůd révy vinné a výrobu červených vín. Víno z nich překvapuje svou hutností a mineralitou, ta je podpořena velmi specifickými tříslovinami, kterým rozpadající se pískovcový skelet podloží těchto tratí dává nezaměnitelný podklad pro paletu aroma červených a černých lesních plodů, zejména u odrůd Modrého Portugalu, André a Rulandského modrého. Viniční trať Maliny a odrůda Modrý Portugal patří k naši nejstarší vinici průměrného stáří 45 let, kde dokonce roste několik pravokořenných (předphylloxerových) keřů a hlavně z Modrého Portugalu to dělá originální záležitost.

Mimochodem, na webových stránkách vinařství najdete pod odkazem Fotogalerie spoustu krásných fotografií viničních tratí a momentek z vinařství. Bohužel k nim nenajdete žádný vysvětlující text, takže vůbec nevíte, o koho nebo o co se jedná. Je to určitě věc k zamyšlení a vylepšení, jinak hezkých a zajímavých stránek.

Lahev typu Top Bordó má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem rozebral u výše zmíněné recenze, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je rubínově červená, má ale překvapivě slabou intenzitu a karmínové odlesky. Vůně je jemná a v nástupu nabízí třešňové odstíny, které přechází do kořenito-dřevitých tónů, které mají původ ve starých barikových sudech. Později objevuji ještě příjemnou kouřovinku a drobné peckové ovoce. Buket má zajímavou strukturu a na jakostní víno mi přijde jako velmi zajímavý.

Chuť má sice kratší doznívání, ale není to na škodu. Struktura a tělo má slabší perzistenci, na druhou stranu to ale odpovídá jakostnímu vínu. Je to lehčí portugal, kterému docukření a tříměsíční školení v dubu pomohlo. Po zkušenostech se ročníku 2010 raději vyhýbám. Nuladesítka z pohledu klimatických podmínek nebyla vůbec dobrá a to se Modrý Portugal často používá pro výrobu mladých vín nebo k výrobě červeného burčáku. Poněkud zaskočený jsem u ceny (165,90 Kč Tesco), protože v této cenové relaci se dají koupit mnohem zajímavější vína.

Vinařství uvádí archivační potenciál až do roku 2014, což nevylučuji, otázkou ale je, zda něco zásadního přinese. Vinařství doporučuje tento Modrý Portugal podávat ke zlatavě upečené husičce nebo kachně. My jsme ho podávali ke grilované bavorské klobáse.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Modrý Portugal
Ročník: 2010
Jakost: odrůdové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Archlebov
Viniční trať: Maliny (vinice Dolní Maliny)
Výrobce: Spielberg Archlebov s.r.o.
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 040
Evidenční číslo jakosti: 60H1-11/39
Obsah zbytkového cukru: 3,9 g/l
Obsah kyselin: 6,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,0 g/l
Datum sklizně: 23. září 2010
Cukernatost hroznů: 18,0 °NM
Výsadba révy proběhla v roce: 1977
Způsob vedení révy: střední (rýnsko- hesenské)
Typ půdy: hlinito-jílovitá
Technologie výroby: Rmut byl docukřen, fermentace probíhala v nerezovém vinifikátoru, po vylisování JMF, pak 3 měsíce ležení ve starších barikových sudech, následně 1 měsíc ležení v tanku, pak lahvování.
Délka zrání v dubových sudech: 3 měsíce
Rok lahvování: 2011
Doporučená archivace: 2012 - 2014
Velikost šarže: 4.200 litrů
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 165,90 Kč (Tesco v prosinci 2011)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 5 8 6 7

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3655x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
p.j. 06.05.2012 16:31:05