O Víně

08.12.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.12.2011 07:00

Sauvignon 2010 VOC Znojmo - Znovín Znojmo a.s.

Po několika letech příprav a vyjednávání byl v roce 2009 úspěšně dovršen proces udělení nové jakostní klasifikace VOC, což je zkratka pro Víno Originální Certifikace, kterou první v České republice dosáhlo VOC Znojmo. O co konkrétně jde a jaká pravidla pro tuto kategorii vín platí vysvětlím v rámci standardní recenze suchého Sauvignonu 2010 VOC ze Znovínu Znojmo.

Poprvé na portále věnujeme samostatnou recenzi na ročník 2010 a poprvé se také dostáváme k novému označení VOC (Víno Originální Certifikace). Detailně se podíváme na suchý Sauvignon 2010 VOC Znojmo, který pochází z naší nejstarší apelace VOC Znojmo. Abych řekl pravdu, stále nejsem přesvědčený, že bylo nutné tuto novou kategorii vín uzákonit. Na druhou stranu musím uznat, že pokud má někdo problém se zatříděním podle cukernatosti hroznů v době sklizně, pak je toto jedna z možností. Už si ale nejsem jistý, že význam terroir nešlo prosadit do stávajícího přívlastkového systému, který má u nás tradici a historicky zde patří. Cestu, jak terroir zdůraznit a to i do stávající legislativy, ukázalo například vinařství Tanzberg, kdy je název viniční tratě (a mnohdy se používá i historické jméno) na etiketě zdůrazněno nebo vinař prostě nezatřídí víno do příslušného přívlastku a degraduje ho do kategorie zemských vín, aniž by musel snížit cenu. Často máte možnost na etiketě nebo na webových stránkách vinařství zjistit, jakou měly hrozny v době sklizně cukernatost a další detaily. Určitě se najdou zastánci, ale i odpůrci VOC, jak už to v životě bývá. Osobně mám zatím k VOC určitý odstup, je totiž příliš brzo na zásadní názor, chce to prostě čas a mnohem více osobních zkušeností. Jeden rok zpět jsem měl možnost na několika degustacích ochutnat vína VOC Znojmo a v několika případech jsem se nemohl zbavit pocitu, především v případě ročníku 2010, že v této kategorii nemají vůbec co dělat.

Nemyslím si, že kategorie VOC je o tom, že mají vína z definovaných odrůd chutnat za všech okolností stejně a to bez ohledu na vliv ročníku, polohy nebo ruky vinaře. Na druhou stranu je určitě správné, že se jasně vymezily odrůdy pro danou podoblast, které jsou pro ní typické. Ale mám trochu problém s tím, že VOC Mikulov má vedle řady bílých odrůd i několik červených. Letos byly uznány další dvě VOC kategorie, vedle zmíněného VOC Mikulov to je ještě VOC Modré hory, takže se máme opravdu na co těšit, jak se s tím další vinaři "poperou".

A jak tedy VOC definuje vinařský zákon 321/2004 Sb.? Vína Originální Certifikace znamená zavedení románského způsobu označování vín adekvátní např. francouzskému označení AOC nebo v Rakousku nedávno zavedenému DAC, přičemž jeho parametry určuje sdružení producentů a současně ručí za jeho jakost. Musí odpovídat minimálně požadavkům na jakostní víno, ale nepodléhá státnímu zatříďování, jako jiná jakostní vína. Naopak zatříďování těchto vín provádí sdružení vinařů, kterým musí být vinař, který toto víno vyrábí, členem. Právo udělovat označení VOC uděluje příslušnému sdružení vinařů Ministerstvo zemědělství za přísných podmínek. Vína originální certifikace se vyrábí pouze z několika odrůd typických pro danou oblast. Tato vína by měla mít v dané oblasti VOC podobný charakter a měla by být typická pro danou oblast a odrůdu.

Na webových stránkách VOC Znojmo jsou uvedeny podmínky pro zařazení do této kategorie vín:
1. Výrobce musí být členem VOC Znojmo, o.s.,
2. povoleny jsou pouze odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a jejich cuvée,
3. hrozny musí pocházet z registrovaných vinic,
4. hrozny musí mít nejméně 19 °NM,
5. výnos nesmí překročit 2,5 kg na keř,
6. sběr hroznů je prováděn pouze ručně,
7. vína smí být uzavřena pouze korkovým uzávěrem,
8. školení vína nesmí probíhat metodou „barikování",
9. vína nesmí být vyrobena metodou dlouhodobého zrání na kvasničných kalech,
10. jablečno-mléčná fermentace je povolena,
11. zbytkový cukr ve víně je povolen do 25 g/l,
12. obsah alkoholu ve víně je omezen na maximálně 13,9 % objemových,
13. vína musí výrazně vykazovat typické senzorické vlastnosti Znojemské vinařské podoblasti.

Zakladatelem VOC Znojmo je ing. Jiří Hort a Jaroslav Chaloupecký. Apelační systém se týká pouze vín ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska: Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného, případně jejich cuvée, která vykazují regionálně typický, jednotný chuťový profil. Musí pocházet výhradně z vybraných a uznaných viničních tratí, viz přiložená mapka níže. Do VOC Znojmo se zatím zapojilo následujících 15 vinařských společností: Dobrá vinice a.s., Ing. Josef Dobrovolný - Vinný sklep Znojmo, Eko Hnízdo s.r.o., Josef Kořínek Hnanice, Jan Vaněk Vrbovec, Vinařství Lahofer a.s. Dobšice, Vinařství Líbal s.r.o. Horní Dunajovice, Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o. Nový Šaldorf, Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o., Vinné sklepy Lechovice s.r.o., Víno Hort Dobšice, Zemědělské družstvo Hodonice - Tasovické vinařství, Znovín Znojmo a.s., Vinařství Sádek s.r.o. a Vinice Hnanice s.r.o.

A nyní již přistoupím k vlastnímu Sauvignonu 2010 VOC Znojmo. Z webových stránek Znovínu přebírám text, který se vztahuje k viniční trati Knížecí vrch v obci Hnanice. Průměrná roční teplota je 9 °C. Roční srážky jsou jen 480 mm, proto byla v nově vysazených vinicích, které začínají nyní plodit, zřízena kapková závlaha. Nadmořská výška je od 280 do 336 m nad mořem. Geologický původ půd: vápenité spraše na písčitohlinitých zvětralinách Dyjského masívu. Půda písčitohlinitá, pH 7,4, tedy mírně alkalická. Ve vinici je zavedena integrovaná ochrana, tedy šetrnější k přírodě, neboť vinice zasahuje i do okraje Národního parku Podyjí. Viniční trať je svou mírně severní polohou i tím, že jsou zde typické letní studené noci a teplé dny, určena k pěstování aromatických odrůd, jimž uvedené střídání teplot zvyšuje odrůdovou aromatičnost. Znovín má z této tratě izolovány své kvasinky pro zvýšení původnosti, tedy terroir této tratě. Kategorie viniční tratě je I., tedy nejlepší. Na viniční trati Knížecí vrch, která je zařazena do VOC Znojmo, se pěstuje na celkové rozloze 77,52 ha: 12,85 ha Sauvignon, 10,56 ha Ryzlink rýnský a 1,50 ha Veltlínské zelené.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem vinařství. Adjustáž vychází s obvyklého znovínského schématu a rozdíl mezi klasickými přívlastky a VOC je pouze v zelené nálepce na hrdle a na záklopce. Na přední etiketě je konkrétní přívlastek nahrazen zeleným písmem Víno Originální Certifikace. Tradiční perokresba viniční tratě, název výrobce, použitý font písma a označení oblasti, podoblasti, obce a tratě je identické s přívlastky. Na první pohled nepoznáte, že se jedná o VOC víno, zvláště pak, pokud lahve tohoto vinařství jsou uloženy na jednom místě v regálu s přívlastky či jakostkami.

Barva je nepřesvědčivá a velmi bledá. Má šedo-žluté odstíny a velmi nízkou intenzitu. Vůně má dvě složky a to jemný kopřivový nádech, který u mladých a někdy i nevyzrálých hroznů Sauvignonu můžeme najít a dále pak odstíny angreštu. Je ale pravděpodobné, že se dalším nazráváním na lahvi mohou kopřivy pomalu vytratit a naopak objevit vyzrálé broskve respektive více ovoce. Pokud hodnotím barvu jako hodně nepřesvědčivou, pak vůně je na tom o něco lépe.

Chuť je svěží a stále působí mladě. Nelze proto hovořit o dobré harmonii, ale pokud bylo hlavním cílem vyrobit lehký a ovocitý Sauvignon, pak se to částečně podařilo. Ze zadní tikety zjišťuji archivační potenciál, který je podle Znovínu 2017 až 2019. Těžko říct zda má tento Sauvignon parametry tuto predikci naplnit, ale vzhledem k velmi dobrým zkušenostem s archivací znovínských vín, to nevylučuji. Nejsem si jistý, zda by např. dva Sauvignony ze stejné polohy a ročníku, jeden jako pozdní sběr a druhý jako tento VOC by šel rozeznat. Dnes to nebylo nijak oslnivé a přesvědčivé, možná za rok či dva se z tohoto Sauvignonu vyklube něco mimořádného s otiskem terroir.

Obecně se uvádí, že typický VOC Sauvignon se výtečně snoubí s Pohořelickým kaprem s variacemi chřestu s pečenou drůbeží s ovčími nebo kozími sýry se zeleninovými i ovocnými saláty. Znovín toto víno doporučujeme podávat například ke kuřecímu masu nebo rybě. Na další znovínské VOC ročníku 2010 (Veltlínské zelené) se podívám příště.

Jaké jsou vaše zkušenosti s VOC víny a jak tuto novou kategorie vnímáte?

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2010
Jakost: VOC Znojmo
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Hnanice
Viniční trať: Knížecí vrch
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 0056
Kód rozhodnutí: 11/01/10-21
Kód výrobce: 13
Rok lahvování: 2011
Obsah zbytkového cukru: 3,4 g/l
Obsah kyselin: 6,6 g/l
Bezcukerný extrakt: 24,5 g/l
Doporučená archivace: 2017 - 2019
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Velikost šarže: 10.800 ks
Získaná ocenění: Stříbrná medaile Vinagora 2011 (Maďarsko)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 139,90 Kč (akce Tesco v září 2011)

Spotřebitelská známka: 6.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 4 6 6 7

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5125x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.12.2011 18:17:32