O Víně

21.10.2010 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.10.2010 07:00

André 2008 pozdní sběr - Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice

Je až s podivem, že jsme zatím na našem portále nezveřejnili recenzi na některé víno z produkce Šlechtitelské stanice ve Velkých Pavlovicích. Pokusím se to napravit dnešní recenzí na André 2008 pozdní sběr. Tato odrůda patří v portfoliu šlechtitelky mezi stěžejní, neboť právě zde byla v roce 1961 vyšlechtěna Ing. Jaroslavem Horákem křížením odrůd Frankovka x Svatovavřinecké.

Na úvod uvádím pár poznatků o samotném vinařství, převzato z webu Šlechtitelské stanice:

"Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice navázala na tradici „Zemské révové školy" založené v roce 1901 k jejímuž odkazu se hrdě hlásí. Byla zde vyšlechtěna odrůda André a započaty práce na vyšlechtění odrůd Pálava, Aurelius a Agni, které byly dokončeny později v Perné.

Vinohrady stanice se nacházejí v těsném sousedství šlechtitelské stanice ve výšce od 196 m n.m. do 225 m. n. m. na jižních svazích se sklonem 12%. Půda je hlinitojílovitá a hlinitopísčitá s bohatým obsahem vápníku a manganu. To vytváří mimořádně příhodné podmínky pro pěstování aromatických bílých a modrých odrůd révy vinné. V současné době hospodaří společnost na 37 ha vinic, na nichž je vysázeno 19 odrůd révy vinné zahrnujících 76 klonů, které tvoří základ mateční vinice a je základní množitelskou plochou v ČR, tvořící genofond révy vinné.

Ch.K. André byl francouzský hugenot, vědec a vinohradník, který stejně jako mnoho jiných utekl z Francie při perzekucích provázející Francouzskou revoluci. Ve své další práci pokračoval na jižní Moravě, kde našel příznivé podmínky pro pěstování révy. Na jeho počest byl zde vyšlechtěný kříženec Frankovky a Svatovavřineckého pojmenován André a jeho portrét a jméno se staly i symbolem pro Šlechtitelskou stanici vinařskou Velké Pavlovice, neboť právě k odkazu umu našich předků, stejně jako k novým pokrokovým technologiím se stanice hrdě hlásí. " 

Z databáze p.j. o tratích přebírám doplńující informace k trati Nadzahrady, odkud pochází surovina dnešního vína:

"Ze 17.stol. je doložen název Nadzahradské. Byla zde vyšlechtěna odrůda André, která zde má i nejstarší vinici vůbec - výsadba z roku 1970. Střední vedení s kmínkem 80cm je řezáno na jeden sedmioký tažeň a záložní dvouoký čípek. Selekce hroznů nakonec ponechává na každém letorostu maximálně 1-2 hrozny. Vinice jsou vzorně vedené včetně důrazu na všechny zelené práce. (Zdroj: Decanter 3/2009)" 

 Do vinařství jsem před lety zavítal společně s Ondrou Ambožem (oa) a Milošem Bittnerem (MiBiT) s cílem přechutnat celkový sortiment produkce. Tehdy vinařství ještě „vévodil"  technolog Standa Málek, dnes působící ve vinařství Gotberg. Bohužel si již nevzpomenu na poznatky z jednotlivých vín, ovšem jako celek působila velice nadstandardně. Miloš stvořil také pěkné povídání o šlechtitelce. Odkaz uvádím zde.

 Do vinařství jsem s dostatečným předstihem zasílal doplňující e-mail, ovšem bez výsledku. Stránky vinařství jsou hezky zpracované, bohužel aktuálnost dost pokulhává. Nejmladší zmiňované ročníky jsou roku 2006-07.

Nyní však již k vínu, konkrétně adjustáži. Ta je již po několik let stálicí na našem trhu. Etiketě dominuje perokresba Ch. K. Andrého (viz výše). Barvy jsou decentní a font písma pěkně čitelný a líbivý. Zadní etiketa je věnována popisu vinařství a vína, včetně analytických hodnot, což oceňuji. Lahev je uzavřena plným archivním korkem odpovídající délky, s potiskem vinařství. Celkově se mi adjustáž velice zamlouvá.

Pozitiva převažují také u barvy a senzoriky vína. Po nalití do sklenice se naskytne pohled na krásný, jiskrný,  rubínový odstín, přecházející do tónu višňového sirupu. Víno tvoří po zakroužení krásné, glycerolové, extraktivní mosty.

Vůně je opojná, decentní, lehce těkavá. Rozeznávám různé drobné bobulové ovoce, dřevo a v náznacích vůni čerstvé zeminy. Lepšího projevu dosahuje při nižší teplotě, oteplením dosti ztrácí a projevují se alkoholové nuance.

Chuť předznamenává dlouhověkost vína. Je ještě trochu rozhozená, s vysokým, svíravým tříslem, typickým pro odrůdu André, v mladém víně. Přesto je středního, hřejivého těla, v režii černého rybízu a ostružin. Na druhý den je víno o něco horší, je více rozhozené a neurovnané.

Víno chce čas a delší nazráváni na lahvi, aby se urovnalo a tříslo zjemnilo. Ovšem již teď mohu říci, že se jedná o solidní André, které se určitě neztratí a osloví nejednoho milovníka vína. Časem.

Jako pokrm doporučuji výraznější úpravy zvěřiny, nebo hovězího, či skopového masa, nebo ostřejší jídla s hutnými omáčkami.

Za ostatní služby uděluji nízkou známku, zejména vlivem dostupnosti vína (na lahve jsem narazil po několika letech podruhé, nepočítám-li samotné vinařství), ceně v různých jiných vinotékách i na webu a hlavně za (ne)komunikaci vinařství a neaktuálnost webových stránek.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: André
Ročník: 2008
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Pavlovice
Viniční trať: Nadzahrady
Výrobce:  Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: L 2308
Evidenční číslo jakosti: 88C1-9
Číslo vzorku: 38
Obsah zbytkového cukru: 2,6 g/l
Obsah kyselin: 5,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,6 g/l
Cukernatost moštu: 23,0 °NM
Teplota skladování: 8 - 12 °C
Teplota podávání: 15 - 16 °C
Doporučené pokrmy: hovězí,skopové, zvěřina
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (1. olomoucká vinotéka v říjnu 2010)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 7 7 4

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3467x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 21.10.2010 07:34:39