O Víně

07.10.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.10.2010 07:00

Rulandské modré 2004 pozdní sběr - Vinařství Trpělka & Oulehla, Nové Bránice

Ani se mi nechce věřit, že jsme na ovine.cz za osm let nezveřejnili jedinou recenzi Vinařství Trpělka & Oulehla z Nových Bránic. Tento nepříznivý trend se dnes pokusím změnit recenzi na dolnokounický Pinot Noir ročníku 2004.

Podobně jako nedávno zmíněné Vinařství Lahofer a jejich Neuburské 2007 pozdní sběr, byla i dnešní lahev Rulandské modré 2004 pozdní sběr z řady Regina Coeli (Královna nebes) koupena za 100,- Kč v 1. olomoucké vinotéce. Protože se poprvé dostáváme k Vinařství Trpělka & Oulehla, procházím oficiální webové stránky, ze kterých přebírám následující informace.

Vinařství založil v roce 1991 Václav Trpělka společně s Ing. Lubošem Oulehlou. Firma hospodaří na 26 ha vinic. Obec Nové Bránice se pyšní tradicí pěstování vína již od 12. století. Vše souvisí se zdejším klášterem Rosa Coeli (Růže nebeská) a samozřejmě půdními a klimatickými podmínkami. Zvláště zdejší štěrkopísky dávají nenapodobitelnou identitu vyhlášené Frankovce. V posledních letech se dostává velkému uznání také odrůdě Sauvignon a Chardonnay. Červená vína vyrábí z odrůdy: Frankovka, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Rulandské modré, André a Merlot. Z bílých vín pak: Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Pálava, Rulandské šedé, Chardonnay a Sauvignon. Hrozny Rulandského modrého pochází z viniční trati Šibeniční hora v Dolních Kounicích.

Z encyklopedie viničních tratí od p.j. přebírám:
Dolní Kounice rozhodně aspirují na místo nejsilnějšího genia loci, modelací terénu s trochou nadsázky něco mezi Karlovými Vary a Českým Krumlovem, ale bez toho turistického pozlátka a přehnané opravenosti cukrově bílých fasád. Já tedy městem projíždím velmi rád, je mi něčím blízké. Ze všech panství předbělohorských Žerotínů si nejvíce cenili vinice Lauzmpelc ležící nedaleko Dolních Kounic. Dokonce nástupce Karla Staršího ze Žerotína si tuto vinici později speciálně přikoupil. Registrováno tu je neuvěřitelných 181 pěstitelů - to je ve Znojemské podoblasti nejvíc a toto číslo v posledních letech i celkem roste. Celkovou výměrou tratí 443,7 ha je rovněž první, jen v osázených plochách jsou předběhnuté Vrbovcem. Snad až na Nová města a některé okrajové příliš na západ orientované části Karlova jsou všechny ze zdejších tratí opravdu výjimečnými terroiry, ale i tyto dvě výjimky, až nejsou ke slunci orientovány nejlépe, oku lahodí více než leckterý obdélníkový lán vinice na Znojemsku. Asi nejznámějšími vinaři zde hospodařícími jsou: Vinařství Musil - na grandioritech trati Karlov pěstuje na 3,5 ha MP, Fr, Rb, Char, podloží prý dává vínům mineralitu a zemitost. Červená (ač zhusta docukřovaná) jsou opravdu dobrá, mohu doporučit. Trpělka & Oulehla - Na Karlově (3 ha) mají MP, Fr, Včr, dle nich vyvřelé kamenité podloží této trati dává vína ovocitá, na úkor plnosti. Upřímně, prvoplánová ovocitost daná podle mne spíše technologií, mi není sympatická, tak spíše příležitostnými ochutnávkami sleduji, kdy se upraví na mně únosnou míru. Jinak mají výsadby i na Šibeniční hoře (8 ha), hlavně RŠ, Char, RM, Fr. Adámkovo vinařství dělalo z nakoupených hroznů z Nové hory Modrý Portugal.

Lahev typu rýnská pistole má objem 0,75 l (hnědé sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž Reginu Coeli (Královnu nebes) navrhl brněnský grafik Pavel Brabec, je originální a vkusná. Na zadní etiketě najdete základní popis vína a doporučení k pokrmům. K dokonalosti chybí archivační potenciál, analytické hodnoty a podobně.

Barva je purpurově červená a má střední intenzitu. Vůně nabízí v nástupu květinové odstíny, které doplňuje marmeládové ovoce.

Ve středně dlouhé chuti najdete jemné ovocité tóny připomínající lesní jahody. Třísla jsou velmi jemná a kyselinka má stále sílu, takže Pinot nepůsobí unaveným dojmem. Jsou zde samozřejmě již stopy nastupující nazrálosti a také příjemné kořenitosti v dozvuku. Archivační potenciál vidím až do roku 2012, ale lahev můžete klidně otevřít již dnes.

Vinařství víno doporučujeme k jemným drůbežím paštikám a k pikantním zeleninovým salátům. Hodí se také k nejrůznějším úpravám hovězího masa s čerstvými zelenými bylinkami. Skvěle se snoubí s měkkými sýry s bílou plísní - camembert, brie a hermelín. Bohužel jsem nedostal detailní informace k tomuto vínu z vinařství, což snižuje známku za ostatní služby. Rulandské modré mne nezklamalo, naopak mne navnadilo, abych v nabídce 1. olomoucké vinotéky zkusil další červená vína tohoto vinařství. Vzpomínám si, že je v nabídce např. Zweigeltrebe a Frankovka.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Regina Coeli
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2004
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Dolní Kounice
Viniční trať: Šibeniční hora
Výrobce: Vinařství Trpělka & Oulehla, Nové Bránice
Číslo partie: 14
Evidenční číslo jakosti: 1730/04
Číslo vzorku: 46
Alkohol: 12,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 1,4 g/l
Obsah kyselin: 5,9 g/l
Bezcukerný extrakt: neuvedeno
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Doporučená archivace: 2010 - 2012
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 100,- Kč (1. olomoucká vinotéka v září 2010)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 7 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3683x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 02.10.2010 12:45:37