O Víně

15.03.2010 Martina Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.03.2010 07:00

Cabernet Sauvignon 2008 pozdní sběr (rosé) - Vinařství Hort Jiří Znojmo

Růžové víno je nejen synonymem pro víno slunečných letních dnů! Pojďme se tedy společně podívat, jak před časem chutnalo jarně svěží moravské a mj. nejrůznějšími oceněními ověnčené moravské rosé Cabernet Sauvignon 2008 pozdní sběr (suché) z Vinařství Jiřího Horta. Kromě toho se můžete dozvědět něco málo informací o odrůdách používaných pro výrobu rosé v některých vinařských zemích světa.

Jak by mělo vypadat skvělé rosé? Podle mého názoru by vás mělo lákat svojí barvou, mělo by být příjemně pitelné, lehké, v chuti dobře vyvážené a osvěžující.

Významnou roli v charakteristice růžového vína hraje zvolená odrůda. V České republice se nejčastěji k produkci rosé používají odrůdy Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Frankovka, Cabernet Sauvignon a Rulandské modré. Za nejvhodnější jsou považovány Zweigeltrebe a Svatovavřinecké pro své jahodové tóny, pro výrobu klaretů se jako ideální jeví Rulandské modré a Frankovka.

Popularita a obchodní úspěchy zapříčinily, že se v současnosti rosé vyrábí téměř ve všech vinařských zemích světa z celé řady modrých odrůd.

Ve Francii, konkrétně v oblastech jižní Rhôny a Provence, se růžová vína skládají především z hroznů odrůdy Grenache noir a Cinsaut. Na pravděpodobně nejvyhlášenější vinici zaměřené na výrobu růžového vína Tavel ve vesničce stejného jména nedaleko Avignonu se dále pěstují odrůdy Syrah a Mourvedre. V oblasti Loiry (Anjou a Saumur) vzniká rosé z domácích odrůd Grolleau nebo Groslot, stále více je však nahrazují odrůdy Cabernet Franc a Gamay. V oblasti Champagne se růžové (šampaňské) víno jen vzácně komponuje pouze z modrých hroznů, častěji se jedná o směs červeného a bílého vína (z odrůd Pinot noir, Pinot menieur a Chardonnay). Na severu Burgundska v oblasti Marsannay vznikají v superlativech hodnocená hroznově ovocnatá růžová vína z odrůdy Pinot noir.

Ve Španělsku je za oblast typickou pro růžová vína považována Navarra - stará španělská provincie na západě Pyrenejí. Tzv. rosados, jak se zde růžovým vínům říká, se získávají výhradně z odrůdy Garnacha. V oblasti Bierzo se svěží a ovocná rosé vyrábějí z Garnachy a Tempranilla.

Itálii v oblasti Veneto v apelaci Bardolino vznikají tradiční a velmi zajímavá rosé s názvem Chiaretto z odrůd Corvina, Rondinella a Mollinara. V určitém množství mohou být přidány odrůdy Rossignolla, Barbera, Sangiovese a Garganega. V oblasti Apulie v apelaci San Severo se vyrábějí pěkná růžová vína z odrůdy Sangiovese. Pro oblast Lizzano jsou typická svěží, suchá a velmi ovocná růžová vína, a to jak tichá, tak perlivá či šumivá vyráběná z hroznů Sangiovese, Negroamaro, Bombino Nero a Pinot Nero.

Rakousku se vyrábí unikátní, neobyčejně svěží víno růžové barvy z odrůdy Blauer Wildbacher pod názvem Schilcher.

Kalifornii se rosé vyrábí většinou z odrůdy Zinfandel. V Austrálii je možné narazit na celou řadu povedených rosé z odrůdy Syrah.

Po záplavě odrůd z celého světa používaných pro výrobu rosé se pojďme podívat do tuzemských luků a hájů, resp. vinohradů a ochutnejme moravský Cabernet Sauvignon rosé 2008 pozdní sběr - Vinařství Hort Jiří Znojmo.

Vinařství Hort bylo založeno v roce 1999 panem Jiřím Hortem. Jeho kořeny však sahají až do roku 1950. Sídlí v Dobšicích u Znojma a v současnosti ročně vyprodukuje okolo 60 000 lahví. Ing. Jiří Hort sám sebe považuje za vinaře, není vinohradníkem, neb veškeré hrozny nakupuje od stálých dodavatelů z celé jižní Moravy. Odbornou i laickou veřejností je považován za krále růžových vín, jejichž výrobě se věnuje již deset let. Svoje první rosé vyrobil v roce 1999, kdy u nás bylo výrobců růžových vín jako šafránu a stalo se tak spíše náhodou, když měl v úmyslu vyrobit mohutné červené víno, a tak bezprostředně po sklizni odlisoval část šťávy. Vyprodukované rosé bylo mnohem povedenější než ono červené víno. Jiří Hort je velikým propagátorem moravských růžových vín a spoluorganizátorem mezinárodní výstavy Jarovín rosé.

Adjustáž není nijak úžasná, nicméně neurazí. Působí decentně a je rozpoznatelná již z dálky. Lahev bordeaux tvaru z čirého skla o objemu 0,75 L je uzavřena 44 mm dlouhou plastovou zátkou s potiskem výrobce a je ozdobena cínovou záklopkou smetanové barvy s logem vinařství. Poměrně jednoduchá přední etiketa je rozdělena na dva díly. Na horním je uvedeno logo firmy, na dolním odrůda vína a rok sklizně. Zadní etiketa obsahuje základní charakteristiku vína, údaje o jeho původu, obsah alkoholu, adresu výrobce, doporučenou dobu archivace a doporučené pokrmy. Za jediný nedostatek jest možno považovat absenci analytických hodnot. Původní ambaláž vín ing. Horta - snad si ji ještě vybavíte - hodnotím jako vkusnější a zajímavější.

Barva je čirá a jiskrná, lososová se záblesky cibulové slupky, mladistvá.

Vůně je čistá, živá, ovocná. Převládá aroma letních zahradních plodů, v nichž dominuje černý rybíz.

Chuť je svěží, příjemná, ovocná, v pěkném souladu s vůní. Plná, harmonická. Cítíme v ní opět a velmi výrazně čerstvé plody černého rybízu. Celkově působí víno strukturovaně a elegantně. Dochuť je atraktivní kořenitá s příjemně pikantní kyselinou.

Moc příjemná růžovka! Komplexní, ovocitá, neúnavná, svěží! Doporučuji správně vychladit (na 8 - 10 °C) a podávat k zeleninovým salátům či grilovaným masům včetně ryb. Pokud jde o archivaci, dovolím si doporučit minimální, jde o víno k co nejdřívějšímu vypití. Podle posledních informací je toto „jarní" rosé, jak ho označil sám pan Hort, již vyprodané. A nemyslím, že by to způsobila jen získaná ocenění: Prague Gold - Prague Wine Trophy 2009, bronzová medaile - Víno & Destiláty, stříbro - Jarovín Rosé 2009, zlatá medaile - Mondial du Rosé. Je opravdu lahodné a osvěžující, prostě skvělé rosé :-))

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 2008
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění podle obsahu zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Mikulov
Viniční trať: Pod Mušlovem
Výrobce: Vinařství Hort Jiří Znojmo
Evidenční číslo: 20D1-09
Číslo šarže: 20/08
Číslo vzorku: 43
Alkohol: 13,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 5,1 g/l
Obsah kyselin: 7,9 g/l
Teplota podávání: 8 - 10 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 minut do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 268,- Kč (internetový obchod http://www.vino-klub.cz/ - květen 2009)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 7 7 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3097x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 15.03.2010 08:43:36