O Víně

10.03.2010 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.03.2010 07:20

Gewurztraminer 2005 Appellation Alsace Contrôlée (AOC) - Domaine Léon Beyer, Alsace, Francie

Dnes se podíváme na víno z jiných krajů, než na které se běžně zaměřuji a to tentokrát francouzské, alsaské a půjde o tramín. Tento byl nakoupen, otevřen a ochutnán za účelem oslavy kulatých narozenin. Pokud mate rádi Alsasko, nebo alsaská jedinečná vína, pojďte nakouknout pod zátku Gewurztramineru 2005 osobitého vinařství Léona Beyera.

Společně s manželkou máme rádi osobitá, výrazná vína, která něčím zajímavým zaujmou a takříkajíc nepustí. Kromě mé oblíbené odrůdy, Rulandského šedého vyhledáváme společně mimo jiné take tramíny pro svou výraznou kořenitou vůni i chuť. Ať už pijete a ochutnáváte cokoli, vytříbíte si svůj vkus a apetit a nakonec vyhledáváte jen vína zajímavá a přesvědčivá. Nebo obrátíte pozornost do jiných krajů a oblastí a chcete prostě vyzkoušet něco tam, kde to dělají jednoduše "jinak".

Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet tramíny alsaské. Jelikož nemám s těmito víny přílišnou zkušenost, jedině s vinařstvím a značkou Cave de Bablenheim, poprosil jsem o radu s výběrem P.J., který mi vína pomohl vybrat. A protože jsem chtěl zvolit opravdu něco zajímavého, přišla volba na vína takzvaných biodynamiků, konkrétně na Valentina Zusslina a Léona Beyera, na jehož víno se dnes zaměříme. Konkrétně se jedná o víno z nejnižší řady, tedy „Classiques", která z popisu, jež jsem obdržel společně s víny - „těží svou osobitost jak z pozoruhodné půdy Eguisheimu, tak zdejšího mikroklimatu. Řada „Klasik" je základní výběr vín Léona Beyera „narozených pro stůl". Jsou suchá, živá a ušlechtilá, jejich svěžest a ovocnost vám připraví příjemný zážitek."  Není důvod tomuto popisu nevěřit, na samotné víno se ale hned podíváme.

Barva vína je po nalití do sklenice překrásně zlatavá a působí vyzrálým dojmem. Je třeba doplnit, že vinařství doporučuje víno vypít do 5-6 let. Je tedy nejvyšší čas. Menisk je vodový a slzení střední a „plošné" - celá stěna sklenice je zalitá glycerolovým mostem.

Vůně je velice intenzivní a rozeznatelná již z povzdálí. Dominují medové a vyzrálé botritické tóny s kadencí čajové a sušené růže, v pozadí lehké ovocné, citronové aroma.

Chuť je mohutná a výrazná, s bohatým extraktivním, až nasládlým tělem plným manga, medu, zázvoru a pepře. Pro mě veliké překvapení, neboť víno je suché. Zajímavostí je, že v Alsasku je povoleno docukřování a dokonce i dokyselení, ovšem Beyerovi jsou velikými odpůrci těchto technologických „vylepšení". Piji tedy velice ryzí, rozmanitý  a přírodní produkt což mě velice těší. Závěr je dlouhý, hřejivý a kořenitý. Na dně lahve nacházím krystalky vinného kamene.

Postupem dní je víno více dekadentní a vzdaluje se mému ideálu kořenitého tramínu i chuti, která dominovala z počátku, přesto je stále velmi dobře pitelné a svým způsobem okouzlující. Jediná věc sráží toto víno na bodování i v mém žebříčku je nedostatek pikantnějších kyselinek. Nechápejte mě špatně, víno je to velice dobré, je patrně na svém vrcholu, kyselinky se příliš nedostává, přesto je to znamenité, vyzrálé víno s projevem jablkového závinu a všeho, co k tomu patří. Ovšem rád bych se vrátil o pár let zpět a ochutnal jej tak po dvou letech zrání, zřejmě by to pro mě byla jasná desítka. Na vině bude také dle popisu k vínu počasí, které v té době panovalo, kde „v první polovině srpna bylo počasí ukázkové, ovšem druhá polovina byla více kontrastní, na tuto roční dobu až mdlé. Nicméně základ výjimečné acidity byl položen.Díky mírnému a příznivému srpnu byl nastartován proces dokonalého vyzrání hroznů, které si navíc až do sklizně udržely velmi dobrý zdravotní stav." Ovšem jak jsem již napsal, jediné srovnání mám s Cave de Bablenheim, společenstvím alsaských vinařů, jejichž Gewurztraminer mě oslovuje o něco více. Je dynamičtější a zábavnější, také za méně peněz. Toto víno bylo jistě mnohem lepší před dvěma roky. Veskrze však splnilo mé nároky na velmi dobrý, poctivě zpracovaný Tramín.

Byl to pro mě opět nový zážitek a již nyní se nemohu dočkat Valentina Zusslina a na jeho biodynamická „kouzla" s Tramínem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Gewurztraminer
Ročník: 2005
Jakost: Appellation Alsace Contrôlée (AOC)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Alsasko
Vinařská podoblast: Haut Rhin
Vinařská obec: Eguisheim
Výrobce: Léon Beyer, Alsace
Alkohol: 13,5 % obj.
Půda: vápenité slíny
Produkce 2005: 70.000 lahví
Doporučená archivace: 2010-2011
Teplota podávání: 9 - 12 °C
Způsob odlepení etikety: horká voda, poté případně žiletkou
Cena: 370,- Kč (P.J.)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 9 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3057x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 08.03.2010 19:58:03