O Víně

16.02.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.02.2010 07:00

Agni 2008 pozdní sběr - Vinařství Bíza Petr, Čejkovice

Dnes nabízím setkání s docela zajímavým a dle mého mínění i nevšedním vínem vyrobeným z odrůdy Agni vinařem Petrem Bízou z Čejkovic.

Moje střetnutí s víny této odrůdy jsou spíše sporadická a asi to není jen moje zkušenost. Proto mne hned zaujala lahev s jednoduchou, ale docela vkusnou černo-žlutou etiketou na stojanu v jedné havířovské vinotéce z výrazným nápisem Agni. Byl jsem překvapen, že výrobcem je známý čejkovický vinař pan Petr Bíza. Asi jsme si všichni zvykli na jeho zlaté etikety, z toho pramenilo to moje překvapení ze změny designu etikety. Cena byla sice poněkud vyšší, avšak neodolal jsem. A brzy došlo i na ochutnávku, neboť má zvědavost byla značná.

Neuškodí ovšem se napřed s touto nevšední modrou moštovou odrůdou (použitelná dobře i jako odrůda stolní) seznámit. Jedná se o rodilou moravskou odrůdu vyšlechtěnou v roce 2001 spolupráci šlechtitelů ze šlechtitelských stanic ve Velkých Pavlovicích a v Perné přičiněním pánů J. Havlíka, Ing. F. Zatloukala a Ing. L. Michlovského, křížením odrůd André a Irsai Oliver. Hrozen je malý až střední, bobule malá, šťavnatá, s muškátovou chutí. Dozrává v první polovině září. Mrazům odolává dobře, mrazíkům méně. Hrozny jsou napadány vosami. Je citlivá na houbové choroby i hnití hroznů. V ČR je registrovaná od roku 2001. Teď už k ochutnávce a hodnocení vína.

Po otevření lahve a „prvním nose" jsem trochu na rozpacích, neboť vůně je prostě jiná, atypická. Nechávám chvíli otevřenou lahev uklidnit, nalévám do skleničky. Barva je docela sytá, hlubší červená, meniskus výrazně nafialovělý. Víno vypadá čisté, v protisvětle háže krásnou granátovou jiskru. Vzhledově hodnotím víno jako bezchybné. Do tvorby slziček se zprvu moc nežene, s postupně vzrůstající teplotou se pak slzičky objevují.

Vůně, jak jsem podotkl hned v úvodu, je překvapivá u červeného vína a je jasně poznačena jedním z aromatických rodičů, kterým je iršaj. Ano, je tu muškátek, avšak poznačený kořenitostí s akcenty vanilky, snad i špetky anýzu, ovocitostí, v pozadí objevuji i tóny čokoládové i lehounce tabákové. Musím přiznat, že je to opravdu velmi zvláštní aroma, nebojím se použít slova aroma exotické, směsice vůní určitě nevšedních u červeného vína. Je to pro mně novinka, ovšem novinka příjemná. Nakonec - novinky přitahují vždy, a to nejen u vín. Takže zde hodnotím velmi pozitivně.

Chuť je neméně exotická, je zvláštní. První co mně napadá, je výrazná ovocitost, kde dominují červené peckoviny s dávkou kořenitosti. Víno působí docela plným dojmem, je aromatické po „mamince", lehounce stahující, což je určitě vliv tvrdšího „tatínka" André (kdo je otcem a kdo je maminkou v tomto případě?) Maminka je dle mého vždy voňavá a něžná, taťka trochu drsnější... tak to beru já :-). V každém případě se jedná o zajímavé a příjemné setkání s vínem. Doplním ještě dochuť, která je docela dlouhá, výrazná, ovocně-čokoládová, s intimním, lehounce nahořklým ocáskem. Příjemně překvapuje i vůně po odstavené dopité skleničce - je to výrazná vůně dobrého doutníčku.

Závěr: Jsem velmi spokojený a taky vděčný za příjemné setkání s vínem této nové odrůdy. Jsem si ovšem vědom toho, že ne všem musí toto víno vyhovovat. A jako každá novost bude i Agni mít své příznivce i odpůrce. Pokud budou vína vyrobena z odrůdy Agni vypadat takto, budu fanouškem této odrůdy.

Lahev 0,75 L jsem koupil za 316,- Kč v jedné havířovské vinotéce. Na lahvi najdete nálepku se stříbrnou medailí z Valtických vinných trhů 2009. Korek s firemním potiskem je délky 44 mm celistvý, kvalitní. Cena sice vyšší, mohu však doporučit vzhledem k mému pozitivnímu dojmu z tohoto vína a nevšednímu výskytu vín této odrůdy na běžném trhu. Víno bych si určitě koupil znovu, docela by mně zajímal jeho časový vývoj ležením na lahvi.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Agni
Ročník: 2008
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Čejkovice
Viniční trať: Díl u včelína
Výrobce: Vinařství Bíza Petr, Čejkovice
Číslo šarže: 137
Evidenční číslo jakosti: 4A1-09/50
Alkohol: 12,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 2,5 g/l
Obsah kyselin: 4,9 g/l
Teplota skladování: 8-12 ºC
Teplota podávání: 16-18 ºC
Doporučená archivace: max. 6 let
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 316,- Kč (vinotéka Havířov)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 8 6

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3749x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
p.j. 17.02.2010 07:56:14