O Víně

27.07.2009 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.07.2009 07:00

Zweigeltrebe 2006 zemské - Mělnické vinařství Kraus, Mělník

K vínům z České vinařské oblasti si často nedostávám. Proto jsem s radostí uvítal možnost koupit Zweigeltrebe 2006 zemské - Mělnické vinařství Kraus, Mělník za polovinu. Jak mi víno chutnalo se dozvíte v uvedené recenzi.

Kolem lahve Zweigeltrebe 2006 zemské z Mělnického vinařství Kraus, které patří vnukovi Prof. Ing. Viléma Krause, CSc., jsem v Tescu slídil už nějakou dobu. Odrazovala mne cena (224,- Kč), která neodpovídá zemskému vínu, pokud pominu, že bylo úmyslně degradováno. Pořád jsem si říkal, že dát za zemské víno více jak dvě stovky je příliš a tajně jsem doufal, že se někdy dostane do akce. Přání se mi splnilo letos v červnu a okamžitě jsem koupil dvě lahve za 50 % původní ceny a byl zvědavý, co se mi podaří zjistit a jaká kvalita na mne čeká. První recenze na našem portále byla od Lukáše, jednalo se o Müller-Thurgau 2005 odrůdové jakostní (známky 7-8-8). V jeho recenzi se můžete také dozvědět více informací o vinařství.

Na webových stránkách se dále dozvíte, že základem firmy byl podnik Vinařský dům Bacchus, který vyráběl štěpované sazenice révy vinné a jejímž zakladatelem byl Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc. V současnosti dodávají na trh sazenice klasických moštových i stolních odrůd. V posledních letech se zaměřují na produkci sazenic rezistentních odrůd pro biovinařství i pro přímou konzumaci hroznů, které byly ve velké míře vyšlechtěny právě panem Profesorem v Lednici na Moravě. V roce 2004, po návratu z vinařských studií v Německu, založil Vilém Kraus nejmladší nynější Mělnické vinařství, které v tomtéž roce uvedlo na trh první lahvová vína. Výroba a prodej vín se tak staly stěžejními činnostmi firmy. K tvorbě odrůdových bílých vín slouží především odrůdy Ryzlink rýnský, Hibernal, Müller-Thurgau, Rulandské bílé a Rulandské šedé. Výsledkem jsou vína moderního svěžího typu s důrazem na využití primárních aromatických látek. Červená vína vznikají z odrůd Rulandské modré, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Dornfelder. Zajímavostí v produkci jsou cuvée Enotrion a tradiční mělnický klaret Labín.

Nakupované hrozny byly sklizeny 28. října 2006 na viniční trati Špičák ve vinařské obci Most při cukernatosti 21,0 °NM. Réva se zde pěstuje na čedičové půdě na středním vedení. Technologie výroby: nakvašení v kádi, 14 dní macerace. Z databáze viničních tratí od p.j. dále přebírám. Pod vinařskou obec Most spadají katastry obcí Čepirohy, Most II. a Rudolice nad Bílinou. Mít na etiketě vína vinařskou obec proslulou spíš uhlím, ale zřejmě nezní tak pěkně, takže se na etiketách objevují spíše Rudolice a Čepirohy. Jediný zdejší pěstitel dokonce dokázal zdejší plochy mírně rozšiřovat i po vstupu do EU - koncem roku 2005 bylo osázeno 58 ha, o dva roky později už 67 ha. Celková výměry tratí je 73 ha, z toho 38 ha je v první kategorii (předpokládám Špičák a nověji i Hněvín), zbytek v druhé. Celý název největší vinice je Vinice sv. Vavřince, ale sami vinaři z Českého vinařství Chrámce (celé vinařství na Mostecku vděčí za své obnovení a zachování legendární postavě pana Váni) často používali i názvu Rudolice-Špičák. Kosher Rulandské modré odtud bývá excelentní kvality, legendární je zejména výběr ročníku 2000. Pokud vím, pěstuje se tu i Chardonnay a i velice zdařilé Zweigeltrebe.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (čiré sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž vypadá velmi jednoduše, ale vkusně. Dominantní je název vinařství, který se na červeno-černé etiketě době vyjímá. Najdete na ní také základní charakteristiku vína a doporučení k pokrmům.

Barva je čistá, granátově červená s rubínovými odlesky. Vůně je jemná, v nástupu jsou slabé tóny višní v čokoládě, které doprovází kouřové odstíny. Víno rychle stéká po stěnách skleničky a zanechává za sebou krátké mosty.

Chuť je sice kratší, ale třísla jsou velmi jemná, takže dozvuk je vláčný. Závěr má zvláštní natrpklý a minerální ocásek. Je to kabinetní typ červeného vína, ve kterém se snoubí jemnost a lehkost s ovocitostí. Za cenu 224,- Kč bych si ho ale znovu nekoupil. Vinařství doporučuje víno archivovat až do roku 2012 a můžete ho podávat k masitým pokrmům s jemnou úpravou.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Zweigeltrebe
Ročník: 2006
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Čechy
Vinařská podoblast: Litoměřická
Vinařská obec: Most
Viniční trať: Špičák
Výrobce: Mělnické vinařství Kraus, Mělník
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: ZW/06/V
Obsah zbytkového cukru: 2,4 g/l
Obsah kyselin: 6,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,1 g/l
Cukernatost hroznů: 21,0 °NM
Datum sklizně: 28. října 2006
Typ půdy: čedičové
Způsob vedení révy: střední
Technologie výroby: nakvašení v kádi, 14 dní macerace
Doporučená archivace: 2012
Teplota podávání: 17 - 19 °C
Teplota skladování: 12 - 14 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 224,- Kč (Tesco v červnu 2009)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 6 7 6 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3197x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 25.07.2009 14:16:30