O Víně

30.06.2009 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.06.2009 07:00

Gran Reserva de Los Andes  2005 - Viña Santa Alicia S.A., Pirque, Chile

Dnes se s vámi rád podělím o dojmy z ochutnávky vína odrůdy Carménère od výrobce Santa Alicia S.A. z Chile a taky se zajímavou historii této odrůdy, která mně docela zaujala i pobavila. Snad zaujme a pobaví i vás.

Jelikož se mi dostalo do ruky a následně i k ústům víno odrůdy Carménère, začal jsem se o tuto odrůdu trochu zajímat. Komplexnější zmínku na českém internetu jsem nesehnal. Nakonec jsem narazil na velmi zajímavý článek z časopisu WINO, autor Mariusz Kapczyński - na základě práce Prof. Philippo Pszczółkowskiego „Nalezení Carménère v Chile z pohledu jednoho z autorů“ (Pontificia Universidad Católica de Chile, Facultad de Agronomía e Ingeniería Forestal Departamento de Fruticultura y Enología, Casilla 306-22, Santiago, Chile). Přináším tento článek v překladu pro všechny zájemce. Ampelografie zná mnoho nezvyklých případů v dějinách vína, ale zrovna tento má v sobě mnoho paradoxních motivů. Jen zřídka se stává, aby omyl posloužil vinařskému světu v takové míře, jako „případ Carménère“. Chile, stejně jako i jiné krajiny Nového Světa, chtělo mít „svou“ odrůdu - Uruguajci mají Tannat, Argentinci Malbec, Američané Zinfandel, Australané Shiraz. Prakticky do konce XX.století Chilané nevlastnili odrůdu, která by u konzumentů spojovala odrůdu s jejich vlastí. Nadešel však čas Carménère. Ideální příležitostí pohovořit o této pro Chile charakteristické odrůdě bylo moje setkání s profesorem Philippo Pszczółkowskim, ampelografem pracujícím na Katolické Univerzitě v Santiago. Profesor, zajímavá osobnost chilského vinařství, má polské kořeny. Narodil se sice již v Chile, oba rodiče však byli Poláky, které poválečné události zavály daleko od vlasti. Profesor dodnes ovládá skvěle polštinu. Náš rozhovor o Carménère se zakrátko změnil na vyprávění o dějinách chilského vinařství.

 Francouzské kořeny

Carménère spolu se sazenicemi Merlotu se pravděpodobně dostaly do Chile z francouzskými imigranty na začátku XIX. století. Za oficiální rok začátku seriózního pěstování révy vinné v Chile se považuje rok 1851 (pozn.: pěstování révy vinné v Chile sahá do dob španělských konkvistadorů, tj. 1. pol. XVI. stol.) Fyloxéra pustošící evropské vinice se vyhnula těm chilským, čemuž určitě napomohla přirozená, geograficky izolovaná poloha země. Velká část chilských vinic není tedy štěpená, což je pro mnohé důvodem k hrdosti, jiní se zase snaží své vinice štěpit. Pro všechny případy - člověk nikdy neví, jaký „šmejd“ se kde objeví. Název zájmové odrůdy pochází pravděpodobně od slova "„carmine" - hloubka a intenzita barvy je skutečně karmínová, šťavnatě červená. Carménère se skrývá i pod synonymy jako Grande Vidure, Carmenelle, Cabernelle, Grant Carmenet, Carbouet či Cabernet Gernischt. Svými kořeny sahá do Francie, do oblasti Médoc. Na konci XVIII. a na začátku XIX. století, ještě před útokem fyloxéry, byla zde intenzivně pěstována a právě tato odrůda spolu s Cabernet Franc se přičinila k tehdejší slávě zdejších vín. I když Carménère najdeme na listině povolených odrůd pro oblast Bordeaux, pěstována je zde jen na zanedbatelné výměře cca 10 ha vinic. Tento obrovský pokles pěstování lze jednoduše vysvětlit. Když po útoku fyloxéry se začaly vinohrady štěpit na americké podnože, Carménère nereagovala na tento zásah dobře. Réva se rozrůstala sice intenzivně, objevilo se však množstí fyziologických problémů spojených s dozráváním a významným poklesem výnosu. Paradoxně místo po Carménère na bordeauxských vinicích obsadil Merlot, který v Chile, aby se vše zamotalo, byl nazýván Carménère. Jsou i jiné příklady zmatků, které tato odrůda připravila ampelografům. V roce 2001 výzkumy provedené v Itálii, hlavně v SV části, prokázaly výsadby Carménère, které však tehdy byly označovány chybně za Cabernet Franc. Oceňuje se, že dnes je v Itálii cca 4 tis.ha Carménère. V současnosti není tato odrůda povolena k výrobě jakostních vín (ani v kategorii IGT), je přípustná pouze jako součást směsných vín z Veneto, Trentino a Friuli.

Valat hlásí chybu

V roce 1991 přijíždí do Chile francouzský ampelograf Claude Valat a poprvé ohlašuje tézi zpochybňující „pravost“ chilského Merlotu. Valat však tehdy podezříval, že se jedná o Cabernet Franc. Mezi svědky této události zavládla konsternace, protože se jednalo o nepříjemnou situaci. Chilská vína začala právě vcházet na světové trhy a jednou z nosných odrůd, které tuto pozici budovaly byl právě „falešný“ Merlot. Proto také, jak mi vyprávěl profesor, majitelé „podezřelých“ vinic zachovali tuto informaci pro sebe. Přesto však tato bomba se zpožďovačem začala tikat. Bylo nutno nalézt nejlepší východisko ze situace. V roce 1994 byla svolána speciální konference za účasti mnoha důležitých osobností vinařského světa. V Santiagu se objevil i Jean Michel Boursiquot, význačný specialista - ampelograf z Montpellier. Po konferenci někteří specialisté navštívili vinice za účelem výzkumu. V jedné z vinic Boursiquot oznamuje, že hrozny, které si prohlédli, patří Carménère. Všichni byli ohromeni. Profesor vzpomíná: „Nechápal jsem z toho zhola nic. Vysedáme z aut, aby všem ukázat vinice s Merlotem a přitom Boursiquot nám sděluje, že to není ani Merlot ani Cabernet Franc, ale úplně jiná, nám neznámá odrůda. Požádal jsem ho dokonce o přehláskování názvu této pro nás nové odrůdy.“

Profesor útočí

Profesor Pszczółkowski intenzivně přistoupil k pracem nad „objevem“. Zajel do Montpellier za účelem ampelografických studií nad Carménère. Tyto potvrdily tézi Boursiquota. Tímto momentem se objevil nový cíl výzkumu, a to přisouzení odrůdě statutu typicky chilské odrůdy, což se ovšem setkalo s odporem. Jak píše profesor: „...přeměna Carménère na chilskou vlajkovou odrůdu byla velmi obtížným úkolem, neboť podnikatelé reagovali jednoznačně odmítavě, užívajíc mnohdy velmi nevhodné argumenty.“ Další výzkumy probíhaly a v lednu 1997 Boursiquot objevuje v chilských vinicích další odrůdy, o jejichž existenci neměl nikdo ani ponětí - byly to Trousseau a Fer. V roce 1996 enolog Alvaro Espinoza vyrábí první oficiální víno jen z Carménère, na etiketě ovšem používá synonyma Grande Vidure. V následujícím roce enoložka Adriana Carde lahvuje první oficiální Carménère. Zajímavý je v této souvislosti fakt, že po této události ministerstvo zemědělství ukládá vinařství pokutu za lahvování a prodej vína pocházejícího z neregistrované odrůdy. Na štěstí nedlouho po tom se prof. Pszczółkowskiemu, který byl v této době členem poradní komise ministerstva zemědělství, podařilo prosadit Carménère na úřední listinu registrovaných chilských odrůd. V roce 1996 se v Národním seznamu pěštování révy vinné objevují první oficiální statistiky týkající se pěstování Carménère, podle kterých zaujímá tato odrůda v tomto roce 0,17 % plochy vinic v Chile. Avšach „chaos s Merlotem“ zde pořád je. V současnosti se odhaduje, že 2/3 z více než 12,7 tis. ha Merlotu představuje Carménère, což by znamenalo, že Carménère je po Cabernet Sauvignon a Pais třetí nejrozšířenější odrůdou v Chile. Navíc, jak ukazují výzkumy profesora Pszczółkowskiego areál Carménère z roku na rok roste a areál Merlotu od roku 2002 mírně klesá. Vypadá to, že idea zavedení Carménère jako „národní“ odrůdy se zdařila. Na základě průzkumů v Polsku je již dnes považována tato odrůda mezi milci vína za typickou chilskou odrůdu.

Jižní styl

Solidní množství ovocitosti, intenzivní zbarvení, měkké třísloviny činí Carménère ideálním představitelem novosvětských vín. V mnohém sice připomíná Merlot, pokud je dobře pěstěný může dát vína výjimečná, s dobrou strukturou. Ve vinohradu se pěstuje poměrně obtížně, má nižší výnosy a tendenci k opadávání plodů po nasazení. Pro vína z této odrůdy jsou typické tóny višní, ostružin, švestkových povidel, které doprovází příchuť kávy, čokolády, skořice, připečeného toustu, tabáku, mnohdy macerovaných bylin, červené papriky a sušených rajčat. Sladkavé pozadí dává vínu dojem hutnosti a šťavnatosti. Určitým nedostatkem je nízký obsah kyselin a také to, že při delším setrvání hroznů na keři a přezrálosti, zvláště na velmi teplých parcelách, se ve vínu projevuje určitý nádech hořkosti. Proto je nutné dobře kontrolovat dobu sběru. Carménère se velmi dobře hodí k typické chilské kuchyni - ke hovězím steakům, pikatnějším úpravám vepřového, grilovaným masům, divočině, pikantnější pizze, jemným sýrům. Takto končím historii Carménère v Chile a je dobře vědět, že u zrodu této národní chilské odrůdy je i polská stopa.

Tolik článek. Snad se i vám tato historie líbila. A teď ke konkrétní degustaci konkrétního vína Gran Reserva de Los Andes 2005 - Viña Santa Alicia S.A., Pirque. Vinařství Santa Alicia je situováno do údolí Maipo Valley, kde převládá kontinentální ráz klimatu, průměrná roční teplota je 13,1 °C, převládají půdy štěrkovo-písčité. Zde v roce 1954 politik a obchodník Máximo Valdés zakládá vinice “Houses of Pirque” a sází na nich odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Malbec, Carménère. Unikátní terroir spolu s tradicí a špičkovou technologií dává v současnosti vznikat opravdu výborným vínům.

Barva vína je intenzivně karmínová, s lehce nafialovělým okrajem, sem tam jakoby se objevil i nahnědlý problesk, znak dobré nazrálosti vína. I když barva je opravdu hluboká, přes skleničku s vínem prozařuje krvavá jiskra. Vino je čisté, tvoří početné slzy a mosty. Víno vypadá opravdu noblesně.

Vůně je široká, mnohoslibná, výrazně ovocná, nabízí aromaty velmi zralých červených a černých plodů s převahou višní, ostružin, švestkových povidel. K tomu se připojují tóny zemité, tlejícího listí, trocha pepře. Tato směs vůní vytváří velmi dobrý dojem.

Chuť koresponduje s vůní, objevuje se množství ovoce, kromě toho minerálnost a zemitost spojená s tóny zvhlého tabáku, s trochou červené papriky, opět se objevují švestková povidla a v celkem dlouhé dochuti i tóny kávy, koření, připečeného toustu s lehounkou hořčinou ve finiši. Celkově je toto suché víno dobře stavěné, koncentrované a velmi chutné, s lehkými, lehce nasládlými tříslovinkami, s nízkou kyselinkou. Vyšší alkohol 14,5 % nijak nevadí, neruší. Dle všech charakteristik se jedná o typického představitele odrůdy. Cena: cca 300,- Kč u výhradního distributora pro ČR www.vinohruska.cz za lahev 0,75 l Bordó - Atyp, s dobrým korkem 49 mm. Dobrý poměr kvalita/cena, víno bych si koupil znovu. Internet: www.santa-alicia.com.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Gran Reserva de Los Andes
Odrůda: Carménère
Ročník: 2005
Kategorizace: Grand Reserva
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Central Valley
Vinařská podoblast: Maipo Valley
Výrobce: Viña Santa Alicia S.A., Pirque, Chile
Alkohol: 14,5 % obj.
Typ půdy: štěrkově-písčitá
Velikost šarže: 2.350 ks
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 17 ºC
Doporučená archivace: 2015
Cena: 300,- Kč (distributor pro ČR www.vinohruska.cz březen 2009)

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 9 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3702x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.01.2010 18:06:00