O Víně

20.01.2009 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.01.2009 00:00

Ryzlink rýnský 2002 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Archivace je z určitého úhlu pohledu dost podobná hazardním hrám včetně těch burzovních. Můžete ji hrát „při zdi“ nebo riskovat, taktizovat, shánět data pro strategická rozhodnutí nebo věřit intuici. Vždycky budou výsledky průměrné, vynikající i zdrcující a samozřejmě boj je hlavně o to, aby ten poměr byl z hlediska náhledu na své vlastní „neomylné“ ego ten nejlepší. V poslední době jsem se dost zklamal s ročníkem 2003. Do poslední chvíle jsem ho obhajoval před všemi škarohlídy, kteří to věděli už v roce 2004, ale po draze zaplacených zkušenostech s mnoha vzorky různého stáří i původu mohu i já konečně s plným svědomím říci, že tento ročník stál (až na několik světlých výjimek) za prd. Dokonce i na Šobesu (snad s výjimkou Pálavy). Spojil jsem si zkušenosti s tímhle nešťastným rokem s několika dalšími archivačními neúspěchy a v temnějších chvílích jsem začal vážně uvažovat o tom, jestli náhodou nemají pravdu ti, kdo tvrdí, že archivace tuzemských vín je vůbec jedna velká naivita. Ale ne. Už v ročním předstihu chutnané Rulandské bílé 2002 pozdní sběr a Rulandské šedé 2002 pozdní sběr vyloudily na mé tváři blažený úsměv. Poslední v řadě byl Ryzlink rýnský.

Adjustáž: Klasický neokoukaný Znovín. V regále ho nepřehlédnu, ani přes křiklavé barvy sousedních lahví. Je tam přehršel údajů a má to svou laskavou poetiku - co si přát více. Tyhle starší verze navíc šly (na rozdíl od těch novějších) i krásně sundat teplou vodou bez poškození a lahve recyklovat na mé vlastní patoky. Korek plný, velmi kvalitní, promáčený sotva do jedné třetiny. Plný počet, nemohu jinak.

Vzhled: Jasně citronově žlutá barva (citronová kůra). Po tolika letech docela překvapení.

Vůně: Cože? Tak jemné předivo petroleje v moravském ryzlinku? To jsem snad ještě nepotkal. Sklepní zatuchlina, citrus, kandovaná pomerančová kůra, perník.

Chuť: Plná, delikátní, ušlechtilá, minerální, terroirová... Něco takového bych od zdejších ryzlinků moc neočekával. Většinou vyzrají buď do nějakého přezrálého ovoce nebo do takové minerální stařinky (to mám radši), každopádně textura kyseliny bývá ležením spíš... nevím, jak to popsat lépe... režně pytlová. To není nadávka, já si to dost často užívám a beru to jako takový rys budoucího VOC Moravský ryzlink, chcete-li :-) V tomto případě to má kvality spíš barokní vlámské krajky, ta jemnost je možná dána podložím (prastaré vulkanity Českého masivu).

Ostatní: Už jsem tu mnohokrát opěvoval přístup Znovínu k terroiru i k zákazníkům a tento trend se, naštěstí, i nadále drží. Sleduji to pečlivě a nezaznamenávám žádné známky únavy či náchylnosti ke kompromisům. Zatím bohužel spíš světlá výjimka, ze které si nikdo nebere příklad. Cena u vína z takové trati a ještě ke všemu takto pěkně vyvinutému více než odpovídá.

Archivace tuzemských vín má smysl. Šobes, když se povede, dokáže dát opravdu výjimečné víno. To si odnáším jako závěr a obojí mne naplňuje radostí.

Dovětek: V týdnu, kdy jsem připravoval tenhle článek, jsem ještě otevřel ze Znovínu Müller-Thurgau 2007 jakostní z tratě Šatov - Peklo. Peklo je zterasovaný amfiteátr přímo zakouslý do hraniční čáry. Jediná vinice znojemska, která těží z té pěkné expozice „prvního valu“ požehnaných jižních svahů, které jinak leží na rakouské straně. Vína odtud se objevují jen zřídka, takže se snažím nepropást to. Tohle víno možná nevyhraje žádnou medaili, ale blížilo se asi nejvíc mému ideálu klasicky přirozeně dělaných vín, jaká se ještě dají najít u některých malovinařů. Odrůdové vůně se pěkně mísily s kvasinkovými do zajímavých komplexů. Nic přeraženého nadbytečnou exotikou, banánem, rybízem, dropsem. Pěkné, neutrálnější, „jemnozrnné“, těžko popsatelné víno, o kterých jsem si myslel, že už ve velkovýrobě vyhynula.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Ryzlink rýnský
Ročník: 2002
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění podle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Podmolí
Viniční trať: Šobes
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 77
Alkohol: 12,4%
Kyseliny: 5,4 g/l
Bezcukerný extrakt: 19,4 g/l
Zbytkový cukr: 3,1 g/l
Rok lahvování: 2003
Výrobcem doporučovaná archivace: 7 až 10 let
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 230,- Kč

Spotřebitelská známka: 9.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 10 9 10 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3049x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 28.07.2009 12:52:29