O Víně

22.09.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.09.2008 00:00

Cuvée Šilinky 2007 zemské - Vinařství rodiny Košuličovy, Hustopeče

Dnes nezvykle začnu zkrácenou citací jednoho mailu, který jsme nedávno dostali.

Vážení přátelé, již několik let pravidelně navštěvuji Váš web a vaše články a postřehy a recenze mě velmi zajímají, jak s pohledu konzumenta, tak i vinaře. S nastávající manželkou provozujeme malé vinařství v Hustopečích a v letošním roce jsme se konečně dotápali k tomu, abychom dali naše víno na trh. Na začátku se musím přiznat k velkému obdivu k portským vínům a fortifikovaným vínům obecně. A právě tento obdiv mě vedl k tomu, že jsem začal zkoušet dělat si jakési portské sám pro sebe, pro přátele a nakonec pro všechny návštěvníky našeho sklepa. V loňském roce jsme si konečně vyběhali všechny nutná povolení k výrobě fortifikovaných vín a rozhodli se je dát na trh. Vzhledem k tomu, že nemáme příliš možností, kde naše vína prezentovat, (na výstavách a soutěžích na naše fortifikované víno zkrátka není kategorie), chtěli bychom Vás poprosit o zhodnocení a eventuální recenzi na naše víno a její zveřejnění na Vašem portálu, ať už to hodnocení dopadne jakkoliv.

Podobných „nabídek“ a mailů nám chodí spousta a většinou je slušnou formou odmítáme s tím, že si vína sami kupujeme a tím i rozhodujeme o tom, zda o nich napíšeme nebo ne. Po prohlédnutí webových stránek jsem ale zpozorněl, protože vedle povedené grafiky měli jasný obsah, ze kterého také čišela snaha o upřímnost. Nedalo mi to a ještě ten den jsem panu Košuličovi odepsal. Odpověď přišla do 24 hodin a jen mne utvrdila v tom, že toto malé rodinné vinařství má jasnou vizi a na to já rád slyším. Do naší encyklopedie jsem vložil záznam o tomto vinařství a poslal link na kontrolu. Obratem jsem dostal upřesňující informace a v té chvíli jsem si vzpomněl, že Petr 17. června 2006 zveřejnil zajímavý článek o okrajových odrůdách právě od Pavla Košuliče, viz Informujeme o moštové odrůdě Sylvánské červené! Vyměnili jsme si několik mailů a já se rozhodl koupit kromě likérového vína ještě dvě lahve, které mi vinařství doporučilo. Stalo se a tak dnes jako první otevírám Cuvée Šilinky 2007 zemské, které je vyrobeno z odrůdy Müller-Thurgau x Pálava x Veltlínské červené rané x Sauvignon plus další okrajové odrůdy jako např. Veltlínské červenobílé (max. 2 až 3 %). Název Cuvée Šilinky je odvozen ze starého názvu viniční tratě, dnes nazvané Souvratě.

Hrozny byly sklizeny 20. října 2007 při cukernatosti 22,0 °NM na viniční trati Souvratě v Hustopečích. Réva zde byla vysázena v letech 1946 (!) až 1980 a pěstuje se zde na žlutém jílu a rýnsko-hesenském vedení. Technologie výroby: řízené kvašení.

Položil jsem panu Košuličovi několik otázek, které se vztahují k dnešnímu cuvée.
Co má název Cuvée Šilinky symbolizovat?
Původní název viniční trati, ve které se vinohrad nachází (název před reformou viničních tratí).

Kdo je autorem adjustáže / etikety Vašeho vinařství?
Reklamní agentura Nová reklama Hustopeče ve spolupráci s Ing. Veronikou Košuličovou.

Jaké odrůdy pěstujete?
Pěstujeme odrůdy Sylvánské zelené, Tramín červený, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Neuburské, Muškát Ottonel, Müller-Thurgau plus v jednom vinohradě, který má cca 200 hlav, cca 10 bílých odrůd jako Sauvignon, Sylvánské červené, Pálava, Muškát moravský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Veltlínské červené rané a několik hlav Veltlínského červenobílého a jednu, o které se domníváme, že se jedná o Muškát Hamburský, ale to si nejsme jisti. Jedná se o jediný keř a jsou na něm pouze 2 až 3 hrozny.

Všiml jsem si, že všechna vína jsou zatříděna jako zemská. Je to záměr?
Naše vína deklarujeme jako zemská cíleně, především z ekonomických důvodů a taky proto, že naše vinařství stále ještě budujeme a postupně přecházíme z vín sudových na lahvová, ale při letošním vinobraním půjdeme i do přívlastků.

Na etiketě není uvedeno zatřídění podle zbytkového cukru. Ze zaslaných analytických hodnot (14,0 g/l) to vychází na polosladké víno. Je to pravda?
Víno je skutečně polosladké a rozhodnutí pro polosladké je dáno do jisté míry technologií, tj. okamžitém stočení z kvasnic po skončení bouřlivého kvašení. To, že bude polosladké byl okamžitý nápad a zajímalo nás jaké bude.

Tolik z našeho rozhovoru a ještě mi před vlastním hodnocením dovolte menší odbočku, která ale souvisí s tématem. Výroba směsek, kupáží, známkových vín či cuvée se u nás stále zvyšuje a použití spojení viniční tratě nebo nějakého historického názvu je v praxi velmi časté. Vzpomenu např. Cuvée Lácary (Rulandské modré x Svatovavřinecké x André) z Rodinného vinařství Jedlička & Novák v Bořeticích. Známe několik variant Cuvée St. Margarita z Vinných sklepů Maršovice, řadu známkových vín ze Znovínu (Mont Pré, Sankt Clemens, Charles Sealsfield, spoustu Denisů např. Denis d´Argent, Denis d´Or či Denis D´or Negru). Vinné sklepy Valtice jsou historicky spjaty s řadou Gracie, podobně jako mělnická Ludmila, Špalkův Gryllus či Blatnický Roháč ze Slovácka. Stále častěji se můžete setkat s kupážemi u menších vinařství, které tak využívají malé šarže svých odrůdových vín, které by se jako samostatné odrůdy špatně prodávaly. Osobně jsem přesvědčený, že se budeme stále častěji setkávat s tímto typem vín.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s univerzálním potiskem. Adjustáž vypadá sice jednoduše, ale moderně. Má menší gramatickou chybu (cuveé místo cuvée). Co bych ale především vytkl, je neuvedení zařazení podle zbytkového cukru. Myslel jsem si, že půjde o suché víno, ale až ze zaslaných analytických hodnot bylo zřejmé, že je to polosladké víno.

Barva má světlý odstín zlato-žluté, je čistá a jiskrná. Už při nalití do skleničky působí víno olejovitým dojmem. Vůně je mnohoslibná a široká. Je to zajímavá směs různých vůní a nuancí. Poznávám meruňky, květový pyl, medové a kořenité tóny a odstíny růží. Vzdáleně buket připomíná nedávno hodnocené Vománkové víno ze Znovínu, ale nechci tyto dvě kupáže v žádném případě srovnávat!

Ve středně dlouhé chuti je krásná mnoho vrstevnost. Jsou zde medové tóny, chuť vyzrálých hroznů a opět banánové odstíny. I když je to polosladké víno (těsně za hranici polosuchého), rozhodně tak nepůsobí. Když jsem telefonicky mluvil s panem Košuličem potvrdil mi, že mu tato kupáž také nepřipadá tak sladká a že si to vysvětluje vysokým extraktem (cca 30 g/l), který je dán vyzrálými hrozny a pozdní dobou sklizně u aromatických odrůd. Zvláštní je, že orientačně provedený obsah kyselin se pohyboval kolem 3 až 4 g/l. Protože nebylo víno zařazeno do kategorie jakostních vín s přívlastkem, nebyl rozbor proveden. Trať Šilinky je orientována na jihovýchod až východ, což pro bílé aromatické odrůdy může mít dobrý vliv. Asi nejzajímavější je dozvuk, ve kterém vystoupí nádherný extrakt připomínající vyzrálé hrozny. Není zde žádný nepřirozený cukr či „cukrová voda“! Příjemné medovo-meruňkové doznívání se zbytkovým cukrem je vyváženo zvláštní kořenitostí a kyselinkou. Vrcholu má tato kupáž dosáhnout v roce 2010 a dá se tomu věřit. Příští rok může mít cuvée krásné stopy nazrálosti. V chuti připomíná vyzrálou Pálavu 2003 výběr z hroznů od Abrlů, svým zbytkovým cukrem Cuvée St. Margarita 2006 Vinných sklepů Maršovice, dozvukem Chardonnay 2002 pozdní sběr stejného vinařství a také si vzpomínám na Modrého Janka od Tomáše Čačíka z Kobylí, který mi Šilinky v chuti vzdáleně připomínají.

Druhý den zajímavě vrstevnatá vůně poněkud ustoupila, ale objevily se nově tóny banánů. Své kouzlo ale Cuvée Šilinky stále má a moc by mne zajímalo, jak by víno chutnalo jako suché případně polosuché. Cuvée Šilinky můžete podávat k dezertům, ale udržujte temperaci do 10 °C (možná i méně), záleží na vkusu.

U tohoto vinařství oceňuji odvahu a snahu jít vlastní cestou s ohledem na staré vinařské postupy, které si generace mezi sebou předávají. Konkrétně Cuvée Šilinky dělá pan Košulič osm let a chce v něm v budoucnu pokračovat. Odrůdová skladba zůstane stejná, lišit se může jen poměr jednotlivých odrůd, což je logické vzhledem ke stáří vinice a počtu plodících hlav tohoto vinohradu, který se v posledních letech začal obnovovat. Nesmím zapomenout na výbornou cenu a podporu z vinařství. Mne samozřejmě zajímá také vize a její naplňování. Grafická podoba a obsah webových stránek je kapitola sama pro sebe. Na poměrně malém prostoru najdete základní informace a pokud budou do budoucna stránky aktuální a poskytovat také rozšiřující údaje ohledně původu hroznů, technologii výroby a analytických hodnot, nebude to mít chybu.

O vlastním vinařství si řekneme něco více u další recenze, která se objeví ještě tento týden!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Cuvée Šilinky
Odrůda: Müller-Thurgau x Pálava x Veltlínské červené rané x Sauvignon (ostatní jako např. Veltlínské červenobílé pouze okrajově)
Ročník: 2007
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Hustopeče
Viniční trať: Souvratě (Šilinky podle starého názvosloví viničních tratí)
Výrobce: Vinařství rodiny Košiláčovy, Hustopeče
Číslo šarže: 10/07
Alkohol: 12,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 14,0 g/l
Obsah kyselin: neuvedeno
Bezcukerný extrakt: neuvedeno
Datum sklizně: 20. října 2007
Cukernatost hroznů: 22,0 °NM
Výsadba révy vinné proběhla v roce: 1946 - 1980
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské
Typ půdy: žlutý jíl
Technologie výroby: řízené kvašení
Rok lahvování: 2008
Doporučená archivace: 2010
Teplota skladování: 10 - 16 °C
Teplota podávání: 8 - 12 °C
Velikost šarže: 200 lahví objemu 0,75 L
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 75,- Kč (přímo z vinařství v srpnu 2008)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 7 8 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2674x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.08.2011 10:03:24