O Víně

23.05.2008 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.05.2008 00:00

Rulandské šedé 2006 výběr z hroznů - Sůkal Milan Nový Poddvorov

Bonus Eventus je sdružení vinařů z Hrušek u Břeclavi (bývalá vinařská oblast Podluží) a Nového Poddvorova (bývalá mutěnická vinařská oblast). Byla založena skupinou 7 přátel z 5 rodinných vinařských firem na jaře roku 2001, mezi které patří pánové Beneš, Sůkal, Nešpor, Čapka a Tichý. Každý ze členů vlastní své výrobní zařízení, prostory, vinohrady, které si také sám obdělává. Společně ovšem svá vína prezentují a zajišťují reklamu. A proč zrovna Bonus Eventus? Co to vlastně znamená? Bonus Eventus je starořímský bůh zasvěcený štěstí, zdaru v podnikání, ale také ochránce dobré úrody. Měl chrám v starém Římě a jeho socha stála na Kapitolu.

A nyní několik informací k Vinařství Sůkal. Rodiná vinařská firma založena v roce 1991. Už praděd Sůkal vinařil a patřil v obci mezi významné vinaře, děd měl vinařskou školu, ale přestěhoval se za prací do Hodonína, odkud se otec vrátil zpět do Poddvorova, vysadil vinohrady a začal vinařit. Po revoluci začal Sůkal starší intenzivně vysazovat další vinohrady za vydatné pomoci svého syna Milana. Od roku 1997 začínají lahvovat vína a to výhradně jakostní a přívlastková. V roce 1999 Milan Sůkal starší předává firmu na syna, ale nadále ve vinařství vypomáhá. Vlastní celkem 4,5 ha vinic ve vinařských obcích Starý Poddvorov (mutěnická vinařská oblast), Josefov a Dolní Bojanovice (vinařská oblast Podluží). Hlavní odrůdy jsou Neuburské, Veltlínské zelené, Chardonnay, Sauvignon, Rulandské šedé i modré, Tramín červený, Zweigeltrebe a Cabernet Moravia. Jejich vína získala řadu ocenění na prestižních výstavách vín v České republice. Neustále investují do zlepšování technologie výroby, například v poslední době nákupem pneumatického lisu na hrozny a výstavbou haly obsahující lisovnu a klimatizovaný sklad na lahve.

Vzhledem ke stálým vzájemným konzultacím postupů a technologií lze říci, že vinifikace probíhá u všech členů velmi podobně či dokonce stejně. Všechny hrozny se sklízí pouze ručně do malých přepravek, které se plní tak, aby hrozny nebyly stlačeny. Ihned po převozu do sklepa jsou odstopkovány a co nejjemněji lisovány prozatím na vertikálních lisech. Pokud jsou hrozny zdravé snažíme se nepoužívat síru na rmut. Někteří členové používají nové horizontální pneumatické lisy. Po lisování je mošt odkalen a zakvašen ušlechtilou kulturou kvasinek. Pro odstranění termolabilních bílkovin se čeří malým množstvím bentonitu. Mošt kvasí v malých nádobách v chladným sklepích, čímž se dosahuje přírodní regulace teploty kvasícího moštu do 18 °C. Při vyšších teplotách je riziko ztráty aromatických látek a nebezpečí zvýšení těkavých kyselin. Dle odrůdy se stáčí z kalů hned, nebo se nechávají dále zrát na kvasnicích metodou batonáže. Vína zrají v keramických nebo nerezových nádobách, i v sudech. V ročnících s vysokou kyselinou jablečnou nebo pokud je víno určeno pro ležení v sudu barrique, provádím jablečno-mléčnou fermentaci. Dle potřeby se vína dočeřují a filtrují. Vína se lahvují dle stupně zrání a potřeby prodeje jednotlivých sklepů. V celém procesu výroby se snažíme o co nejvyšší čistotu a hygienu sklepa, jednotlivých nádob a všech pomůcek a zařízení.

Abych vás nenudil jen „suchými“ fakty, která byla převzata ze stránek společenství Bonus Eventus, uvedu samozřejmě i mé praktické postřehy.

Adjustáž hodnotím veskrze kladně. V jednoduchosti je síla. Lahev burgundského typu (hnědé sklo) je uzavřena 45 mm dlouhým korkem plátek-drť-plátek s potiskem vinařství. Zkrášlují ji přední i zadní viněta s čitelným, kurzívním písmem. Dominuje název vinařství, odrůda a oválný ornament, zvěčňující předpokládám keramické nádoby. Ze zadní viněty se dovídáme podstatné informace o původu hroznů i o víně samotném, nechybí stručný popis vína, doporučená archivace i gastronomické doporučení. Schází pouze analytické hodnoty. Nacházím zde i zajímavou informaci, že víno od počátku zrálo v nových sudech z francouzského dubu, což je trošku netradiční, ale proč ne? Burgundské odrůdy k tomu přímo vybízejí.

Barva vína je krásně jiskrná, jasně žlutého odstínu, viskozita také nezaostává, je intenzivní a vysoká.

Vůně působí intenzivním a čistým vjemem, rozeznávám ovocné složky s medovým podtónem, lehce kouřový nádech a vanilku, která se krásně rozvine až v dopité skleničce. Bohužel na druhý den dopíjení jsem ji hledal marně. Vůně ovlivněná sudem není nijak šťavnatá a výrazně ovocná, je spíše „usedlejší“, těžšího typu. I to má však své kouzlo.

Chuť je harmonická, elegantní s nasládlým, velmi dlouhým a minerálním ocáskem a jemným toastováním. Kyselinky jsou s cukry v harmonii, možná bych ocenil kyselinku o stupínek výše, nacházím zde i pikantnost a jemnou pálivost. Pokud je víno více podchlazené je trochu uzavřené.

Jedná se o zajímavé víno a pro mě opět jiné provedení Rulandského šedého, než na jaké jsem zvyklý. Oceňuji převážně jemnou a vytříbenou práci se sudem, která víno posunula do jiných smyslových dimenzí, než aby mu spíše uškodila. Gastronomické doporučení v podání uzených ryb je více než příhodné. Po celou dobu popíjení jsem si představoval výborné doplnění uzenou makrelou.

Stránky společenství Bonus Eventus samozřejmě existují, i když jim přisuzuji jen sporadickou funkci. Text je spíše obecně informativní. Nenajdete zde žádná konkrétní vína ani aktuální nabídky. Někteří společníci mají svá vína velmi brzy vyprodána. Dostupnost tedy vidím spíše horší. Na dotaz k vínu jsem také odpověď neobdržel, ale na to jsem byl kolegou upozorněn. Cena vína je pro mě také neznámá, protože jsem jej dostal darem. Pokud však na toto víno někde narazíte, neváhejte a vyzkoušejte rulandu šedou v zajímavém podání.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské šedé
Ročník: 2006
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: slovácká
Vinařská obec: Starý Poddvorov
Vinařská trať: Krásná hora
Výrobce: Sůkal Milan Nový Poddvorov
Alkohol: 14,5 % obj.
Výrobní šarže: 11
Evidenční číslo jakosti: 9B1-07
Číslo vzorku: 20
Teplota skladování: 6 - 15 ºC
Teplota podávání: 12 - 13 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 6.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 7 7 7 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2789x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.01.2010 11:16:34