O Víně

26.05.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.05.2008 00:00

Albariño 2005 Denominación de Origen (DO) - Bodegas La Val S.L. Pontevedra, Španělsko

Na bílá španělská vína z vinařské oblasti Galicia jsem si dělal zálusk již několik let. Zvláště poté, co jsem zde strávil čtyři týdny na přelomu září a října 2002, mám k této oblasti velmi vřelý vztah. Několik svých dojmů z těchto končin jsem zmínil v recenzi Ferreira Porto Tawny. Na toulkách po Rías Baixas, jak se této části atlantického pobřeží kolem ústí řek do oceánu říká, jsem prošel několik vinic v okolí Viga a podél pobřeží Vilagarcia de Arousa. Vinice mají úplně jiný ráz než v ostatních částech Španělska, jak můžete vidět na několika fotografiích v článku Vinice ve vinařské oblasti Rías Baixas - autonomní oblast Galicie. Jsou roztroušené po krajině, většinou se jedná o malé plochy se zvláštním vedením révy, které připomíná jakési pergoly, pod kterými se můžete klidně procházet. Tento způsob pěstování révy vinné vytváří pro hrozny jakýsi polostín a podle mne chrání hrozny před sluncem, ale možná se mýlím.

Vinařská oblast Galicia se z vinařského pohledu dělí na podoblast Monterrei, Rías Baixas, Ribeira Sacra, Ribeiro a Valdeorras. Podoblast Rías Baixas se dále dělí do několika subzón kolem města Vigo, Pontevedra, Ourense a Santiago de Compostela, které je významným poutním místem s celou řadou významných památek v čele s katedrálou svatého Jakuba. Tato oblast kolem atlantického pobřeží se vyznačuje nádhernými skalnatými zálivy (rías) zařezávajícími se hluboko do vnitrozemí a s mnoha ostrůvky. Jsou zde kouzelné pláže s bílým pískem, rybářskými městečky a přístavy. Podnebí je tu mírné, v zimních měsících dost prší, ale bez pláštěnky či deštníku sem nejezděte ani v létě. Chladnější a především vlhké prodění předurčilo i zaměření vinařů na bílé odrůdy, které odolávají častým srážkám a vlhkému oceánskému proudění. Galicie proto patří k tzv. zelenému Španělsku (Costa Verde), což je velký kontrast s centrálním územím Iberijského poloostrova, na kterém dominuje hnědo-červená barva.

Dnešní bílé víno s obchodním názvem La Val 2005 Denominación de Origen (DO) pochází z podoblasti Rías Baixas a koupil jsem ho loni v jednom supermarketu na Mallorce. A protože jsem se již zmínil o vinařské oblasti/podoblasti věnuji následující odstavec odrůdě, která byla použitá pro La Val. Hrozny byly zlehka lisovány na pneumatickém lisu. Macerace probíhala při teplotě 10 °C po dobu 48 hodin. Fermentace proběhla v nerezových tancích při řízené teplotě 18 °C po dobu 4 týdnů.

Albariño se pěstuje se především na pobřeží Galicie na ploše pouhých 1.700 ha. Pochází ze střední Evropy a je vysoce kvalitní. Setkat se s touto odrůdou můžete také v portugalské oblasti Vinho Verde, která sousedí s Galícií. Vinice jsou ve vlahých zónách, kde je přiměřený sluneční svit. Patří do skupiny bílých vín této vinařské oblasti, pro kterou jsou typická svěží a ovocitá vína. Přesto není dobré je řadit k dalším bílým odrůdám Airén či Macabeo (Viura), se kterými se můžete setkat ve všech oblastech Španělska, ale většinou jde o plochá a nezajímavá bílá vína, protože klimatické podmínky jsou v Galícii tak odlišné, že i samotné hrozny a vyrobená vína z nich jsou o řád zajímavější.

Odborná literatura zmiňuje zajímavý charakter vín z této odrůdy a vyjadřuje květinové a ovocité aroma, dlouho trvající a vyváženou chuť. Hrozny se často používají do směsí, ale vína nejvyšší kvality se vyrábějí ze 100 % odrůdy Albariño. Vína jsou často aromatická a mají svůdnou chuť. Plodí velmi málo a pokud dobře vyzraje, výsledná vína mají neuvěřitelných 13 - 13,5 % alkoholu. V intenzivní vůni se projevují citrusové plody a tropické ovoce jako mango nebo mučenka.

Pomocí Google se mi podařily najít webové stránky vinařství, sice velmi jednoduché, ale dozvěděl jsem se alespoň základní informace. Vinařství Bodegas La Val bylo založeno v roce 1985 a stalo se pionýrem Denominación de Origen (DO) podoblasti Rías Baixas. Jejich vinice, pojmenované La Val, se nacházejí v obci O Rosal v provincii Pontevedra na březích řeky Miño. Vedle odrůdy Albariño pěstují dále odrůdu Loureiro a Treixadura. Roční produkce dosahuje 700 tisíc lahví vína.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo), kvalitní staniolovou záklopku a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství, odrůdy a DO podoblasti. Adjustáž působí velmi jednoduše. Na etiketě je nepřehlédnutelná silueta vinařství s dominantním názvem La Val. Na zadní etiketě je základní charakteristika vína a dále malá nálepka s označením denominace vinařské podoblasti.

Barva je zlato-žlutá se zelenkavými odlesky a krásnou jiskrou. Vůně je příjemná, očekávané ovocité odstíny (grapefruit, limetky) jsou doprovázeny zvláštními travnatými a květinovými tóny. Jsou zde také jemné tóny zralých jablek. Vůně je skutečně okouzlující a čím více popíjíme, tím více se mi líbí.

Ve středně dlouhé chuti je nádherná šťavnatost, ovocitost a kořenitost zároveň. Jestli již vůně byla zajímavá a přitažlivá, v chuti to platí dvojnásob. Kyselinka je pikantní, nazrálost je nádherná, takže při popíjení máte stále nutkání k další a další degustaci a objevování. V dozvuku se projeví krásné medovo-kořenité tóny, které vystřídá zajímavá šťavnatost. Překvapily mne tři věci a to velmi dobré tělo a jeho struktura, svěžest a výborná kondice. Kdybych to měl velmi stručně srovnat, Albariño mi trochu připomíná nazrálé Neuburské nebo Rulandské šedé. Při popíjení nás vůbec neomrzelo, spíše naopak, stále jsme v něm objevovali něco nového. Druhý den se ještě více projevují ovocito-medové tóny, kyselinka má menší vliv, přesto je to sále moc krásné bílé víno, které mi vzdáleně připomíná vyzrálé Rulandské bílé.

Ještě před sedmi-osmi léty platilo u vín z této oblasti, že nejsou vhodná k archivaci a mají se vypít do dvou let. Technologie výroby mají na svědomí zásadní změnu i v délce skladování, která se dnes běžně uvádí v rozmezí tří až pěti let. Mohu potvrdit, že toto víno je na svém vrcholu, na kterém několik měsíců ještě vydrží a proto doporučuji jeho otevření do konce roku 2009.

Velmi oblíbeným pokrmem Galície je pulpo a feira (chobotnice po trhovecku) či la empanada (piroh plněný masovou nebo rybí směsí s cibulí) a tradiční tapas. Všechny tyto pokrmy jsou ideální právě k tomuto typu vín.

O velmi špatné dostupnosti Albariña a dalších vín z oblasti Galicie v našich zeměpisných šířkách jsem se zmínil v úvodu. Vyšší cena (9,45 €) může řadit toto bílé víno na okraj zájmu, ale i přes to všechno bych si ho koupil znovu, případně jiné z této nejzápadnější části Španělska, která se tak vymyká zaběhnutým vinařským zásadám této země. Pokud někde objevíte bílá vína z oblasti Galície nebojte se je vyzkoušet, v některých faktorech jsou podobná našim vínům. Dnešní La Val bylo příjemným překvapením, nejednalo se o žádnou líbivku, ale o poctivé, svěží a šťavnaté víno, na které budu rád vzpomínat.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: La Val
Odrůda: Albariño
Ročník: 2005
Jakost: Denominación de Origen (DO)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Galicia
Vinařská podoblast: Rías Baixas
Výrobce: Bodegas La Val S.L. Pontevedra, Španělsko
Alkohol: 12,5 % obj.
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Doporučená archivace: 2008 - 2009
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 9,45 € (S´Illot - Mallorca v červnu 2007)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 8 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3030x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.07.2009 08:09:22