O Víně

30.04.2008 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.04.2008 00:00

Chardonnay 2005 ledové - Vinařství Polehňa František, Blatnice pod Sv. Antonínkem

Možná, že jste někdo projížděli vesničkou Blatnice pod Sv. Antonínkem a náhodou narazili na jedno z tamních četných rodinných vinařství. Možná, že důkladně čtete tento portál již delší dobu a tak ze sekce O vinařích: Vinařství Polehňa Blatnice pod Sv. Antonínkem znáte podrobnosti a název vám něco říká. Nebo možná, že jste právě vyznavači odrůdy Chardonnay a jakousi nepsanou specializaci pana Polehni jste již objevili. Ochutnal jsem snad přes pět různých druhů šardonek v tomto sklípku a opravdu byla jedna lepší než druhá (zvláště 2001 VZH, šarže 4 je maňifik!). A nebo také možná čtete tento článek jen proto, že se vám zrovna nechce pracovat na úkolu věčně otravného šéfa. Nemajícího nic jiného na práci, než vás buzerovat a nenechat v klidu číst ranní nášup novinek a nažhavit se do pracovního nasazení postupnou a pozvolnou adaptací.

Dokonce pod odkazem výše jste již mohli číst nejen o tomto vinařství, ale také zmínku přímo o víně samotném. Ano, jen zmínku a proto nyní nastal čas na podrobnější pitvu, rozbor, coitus post mortem, prostě chcete-li recenzičku. Jelikož jsem poslední dobou objíždění mých oblíbených destinací dost flákal, nevím žádné nové informace a špeky ze zákulisí, tak se prostě jen zbaběle vrhnu na adjustáž, kterou už ovšem většina zná předem, vždyť jde přeci o ledovku...

Přesně, je to tak! Obsah vynikající tekutiny je uschován před okolím a „mlsálky“ do lahve typu platin, tentokráte zvýšeného objemu 0,375 L, takže se možná dostane i na drahou polovičku. Pokud vám ovšem zrovna v předešlém týdnu neopoměla dotáhnout do lednice zásobu všemožných poživatin, dle každému vlastního vkusu a nastavit diskový rekordér na všechny oblíbené pořady, které si dovolují ty neomalené satelity vysílat v jiných časech, než je centrální středoevropský v podvečer. Ovšemže nejen lahev stojí mezi chuťovými pohárky a tekutou manou. Také korek je strážcem neposkvrněného mikrosvěta vně lahve a touhou vysávat do posledního ždibíčku. A je to obstojný strážce o délce 44 mm, skládající se z lisovaného sendviče plátek-drť-plátek. Viněty používají klasický motiv ruční perokresby, včetně jakéhosi ručního fontu písma. Pěkná osvědčená klasika tohoto vinařství, identifikující příslušnost, jen ta chybějíc viniční trať zamrzí.

Barva neidentifikuje kastovní příslušnost a je dosti světlá. Kdo již četl dříve „preview“ tohoto vína ví, že to není jediné překvápko. Sytost barvy je nižší a evokuje spíše palety pozdních sběrů. Jemné perlení s odezněním snad už patří ke koloritu blatnických vín. Několikrát v souvislosti s tímto jsem zmínil slůvko „light“ a nesetkáme se s doslovným překladem jen v barevném odstínu. Toto slůvko vyskloňuji ještě později u posledního senzorického vjemu. Ale dle pořadí nás teď čeká vůně. Ta vyruší čichové buňky z poklidu (pokud jste zrovna neopustili pavilón hrochů) středně intenzivními tóny odrůdového tropiku, máslových hrušek, seschlých hroznů a slaďoučkého lučního medíku. Absence výraznějších cibébových tónů a přítomnost odrůdových opět zamotává na slepé degustaci hlavu, protože osobně jsem se těmito atributy u ledovek nesetkával tak často. Koukáte na barvu - světlejší, čmucháte - tropik s medem a vyhodnocujete data jako je to šardonka v bobulích, nebo jen vymazlený pozdní sběr?. Tak si samozřejmě nedočkavostí šoupnete doušek do úst, nechť je chuť vodítkem k rozluštění tohoto mystéria. A co by jste řekli? Ano, light! Díky velmi pěkné a živé kyselince vůbec netypuji na zbytkový cukr 120 g/l. Víno působí velmi lehce, přesto nepostrádá plnost a extraktivnost koncentrovanějšího moštu. Pěkná ovocitost s medovostí se nese napříč celým vjemem a odeznívá v dlouhém závěru. Hladina alkoholu je na příjemné úrovni, neunaví a dodává jemný říznější podklad té odlehčené povaze a vše se hezky snoubí. Vše slušně v harmonii, nic se nepřetlačuje.

Jako doplněk svátečního mlsání jsme zvolili domácky připravený dezert, jímž byla směs jablek s rozinkami v rumu, prokládáno piškoty. Samozřejmě, že takové vínečko se velmi dobře z lahve vytrácí i jen tak samotné, ale větší obsah vybízel k možnosti experimentovat. Já jsem si velmi pochutnal, opravdu zajímavý kousek, který bourá zažité zkušenosti. Teď mám na mysli, že většina ledovek a slámovek mají jakousi základní stavbu, sestávající se ze silných cibébových tónů, v lepších případech botrytických a téměř ve všech silně medovou, překrývající nuance jemných odrůdových znaků. Osobně mi tato „uniformita“ nevadí, nevyhledávám ledovky zejména pro odrůdovost, ale pro snoubení cukrů s jinými činitely. Když se tam ovšem probojuje něco třeba z Tramínu, určitě jen lépe a právě kdo rád šardonku, má velkou šanci přijít si tady na své v ledovém podání.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2005
Jakost: ledové
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké, 120 g/l
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Blatnice pod Sv. Antonínkem
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Vinařství Polehňa František, Blatnice pod Sv. Antonínkem
Alkohol: 10 % obj.
Číslo šarže: 91
Teplota podávání: 8 - 12 °C
Obsah kyselin: 8,6 g/l
Cukernatost moštu: 34 °NM
Doporučená archivace: 2008 až 2010
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 360,- Kč (přímo od výrobce červenec 2006) 0,375 L

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 7 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2823x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.07.2009 09:50:44