O Víně

26.03.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.03.2008 00:00

Zweigeltrebe 2003 pozdní sběr (košer) - České vinařství Chrámce s.r.o.

Až do této chvíle jsem neměl žádnou zkušenost s košer víny, která musí splňovat určitá specifika. Co si máme vlastně pod tímto názvem představit? Na stránkách vinařství se říká, že České vinařství Chrámce je hlavním výrobcem košer vín v České republice. Košer vína vyrábějí ortodoxní Židé tak, aby splňovala požadavky židovského náboženství. Znamená to mimo jiné i to, že od zpracování hroznů až po zátkování lahví se celého výrobního procesu mohou zúčastnit pouze Židé světící šabat (sobotu). Celá výroba košer vína je úplně oddělena od výroby ostatních vín. Do košer vín se mohou přidávat pouze košer přípravky. Košer víno se před lahvováním pasterizuje na 85-87 °NM a je označeno jako jajin mevušal. Košer vína jsou v Chrámcích vyráběna od roku 1994 a zakoupíte je např. ve vinárně U sv. Anežky, Anežská 3, Praha 1.

Na výrobu košer vín se v Chrámcích specializuje František (židovským jménem Moše), syn Ivana Váni, který je po matce Žid se rozhodl být ortodoxní a dodržovat židovské rituály. V roce 1993 začal chodit do Židovské obce v Praze, kde mu rabín Sidon navrhl výrobu košer vín a to i přesto, že do té doby vína z Chrámců neochutnal, což je logické, protože nesplňovala patřičná kritéria. Více se dozvíte například v publikaci "50 dnů s vinaři" od Luboše Bárty a Branka Černého.

Na našem portále najdete již několik recenzí na košer vína z Chrámců viz odkazy níže. K výrobě košer vín používá vinařství Rulandské šedé, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe (viz například recenze od Petra Zweigeltrebe 1997 odrůdové jakostní (barrique košer)) a Pinot Noir, který byl na našich stránkách již několikrát vychválen (Rulandské modré 2000 výběr z hroznů (košer) nebo Rulandské modré 2002 výběr z hroznů (košer) nebo Rulandské modré 2002 ledové (košer, rosé)).

Pokusím se tedy navázat na kolegy a sepsat dojmy z Zweigeltrebe 2003 pozdní sběr (košer), které pochází z vinařské obce Rudolice, viniční trať Sv. Vavřince. Hrozny byly sklizeny 28. listopadu 2003 při cukernatosti 22,7 °NM. Réva zde byla vysázena v roce 1984 a pěstuje se na středním Moserovém vedení na basaltové, hlinito-písčité půdě s čedičovým podkladem. Ohledně technologie výroby mi bylo odepsáno: naležení rmutu 7 dní, ruční míchání matolinového klobouku, lisování na hydraulickém lisu, 3x přetáčení, pak 3 roky zrání v dubovém sudu, během zrání pouze síření pyrosiřičitem draselným, žádné čeřící látky nebyly přidány, před lahvováním 19. srpna 2007 bylo víno pasterováno na 87 °C. Nejlepší košer vína jsou archivována ve vinném sklepě na Zahražanech v Mostě a po třech letech ležení na lahvi jsou uvolněna do prodeje.

Lahev typu Top Bordolesse má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 40 mm s potiskem Kosher for Passover a dalšími znaky v hebrejštině. Adjustáž vypadá sice velmi jednoduše, ale vše je podřízeno tradicím vinařství. Základní barvou přední etikety je červená, na které je největším písmem název Košer a přívlastek Pozdní sběr, což je velmi nezvyklé. Označení ročníku, odrůdy a dalších informací je na ní zcela podružné a musím se přiznat, že skoro vždy u lahve z Chrámců krátkou dobu hledám, jaký je to ročník a odrůda. V horní části nechybí tradiční židovský symbol šesticípé hvězdy. Na zadní etiketě se dozvíte z česko-anglického textu něco málo o odrůdě a údaj o cukernatosti hroznů a možnosti archivace. I zde jsou v hebrejštině další informace týkající se ověření košer pražským rabínem Efrajim Carolem Sidonem.

Barva je granátově červená s rubínovými odlesky. Intenzita je poněkud slabá. Vůně je jemná a dává si na čas, než se otevře. Jsou zde slabé dřevité tóny a višňové odstíny. Vše je ale hodně zastřené a málo výrazné, což samozřejmě nehodnotím jako chybu.

Ve středně dlouhé chuti jsou nádherně hebká třísla a svěží kyselinka. Zrání v dubových sudech po dobu tří let nějak zásadně chuť neovlivnilo ve smyslu kořenitých tónů. Dozvuk je příjemný, nejde v žádném případě o drsné či tvrdé Zweigeltrebe. V závěru se objevuje zajímavá natrpklost, která mi připomíná šťávu z ještě nevyzrálých višní a brusinek. I když neregistruji žádnou vadu, jde přece jenom o normální chuť, žádná výrazná aromatika, kdybych to chtěl přehnat, řekl bych, že jde o normální pozdní sběr a nenapadá mne nic, čím se tento košer odlišuje od produkce z Chrámců. Extrakt mi přijde nevýrazný a je proto otázkou, zda se další archivací něco zlepší, byť ji vinařství doporučuje až do roku 2009. Vinařství toto Zweigeltrebe doporučuje podávat k pečenému kuřeti na másle s nádivkou, brambory a dušenou zeleninou.

Webové stránky vinařství jsou nejenom velmi vkusné, plné informací a aktuální, ale také s fungujícím e-shopem. Košer vína se na e-shopu vinařství prodávají kolem 200,- Kč a podle výrobce se těší slušným prodejním výsledkům. V roce 2003 tvořila výroba košer vín asi pětinu produkce tohoto vinařství. Jen pro představu, vinařství v současné době obhospodařuje 72 ha vinic!

Kromě vybraných vinoték se s víny z Chrámců můžete setkat také v hypermarketu Tesco a to již pěknou řadu let. Zarážející je ovšem prodejní cena v tomto řetězci, která je v případě vín z Chrámců a také Moravských vinařských závodů cca o 100,- Kč vyšší než na stránkách vinařství nebo v jiných řetězcích. Velice děkuji za vyčerpávající informace z vinařství a doufám, že tolik vychvalovaný Pinot Noir mi bude více chutnat.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Zweigeltrebe
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: košer
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Čechy
Vinařská podoblast: Litoměřická
Vinařská obec: Rudolice
Viniční trať: Sv. Vavřince
Výrobce: České vinařství Chrámce s.r.o.
Alkohol: 11,5 % obj.
Číslo šarže: 11
Evidenční číslo jakosti: 20J1-04
Číslo vzorku: 980
Obsah zbytkového cukru: 1,9 g/l
Obsah kyselin: 6,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 20,6 g/l
Datum sklizně: 28. listopadu 2003
Cukernatost hroznů: 22,7 °NM
Stáří révy: 1984
Způsob vedení révy: střední Moserovo
Typ půdy: basaltová hlinito-písčitá půda, podklad čedič
Technologie výroby: Naležení rmutu 7 dní, ruční míchání matolinového klobouku, lisování na hydraulickém lisu, 3x přetáčení, pak 3 roky zrání v dubovém sudu, během zrání pouze síření pyrosiřičitem draselným, žádné čeřící látky nebyly přidány, před lahvováním 19. srpna 2007 bylo víno pasterováno na 87 °C.
Rok lahvování: 2007
Doporučená archivace: 2009
Velikost šarže: 12.000 litrů
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 15 - 16 °C
Ocenění: Champion červených vín Hradecký pohár 2007
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 299,90 Kč (Tesco v březnu 2008) nebo 203,- Kč v e-shopu vinařství

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 7 6 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3283x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.01.2010 09:33:43