O Víně

04.02.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.02.2008 00:00

Muškát moravský 2003 výběr z hroznů - ZD Sedlec

Rychlý pohled do naší statistiky prozrazuje, že jsme se ještě nepsali o muškátu v jakosti výběr z hroznů! Před necelými čtyřmi roky jsem přímo v prodejně ZD Sedlec zakoupil Muškát moravský 2003 výběr z hroznů, který se prodává pod obchodním názvem Aurum Vinum. Jak jsem předeslal v aktualitě tato odrůda je často zařazována díky nižším kyselinkám a svou typickou aromatičnosti mezi odrůdy, u kterých není archivace doporučována a je často i nežádoucí. Proto se setkáváme většinou s jakostními víny, protože přívlastky většinou trpí nízkými kyselinami a výsledná vína bývají většinou fádní a plochá. Z naší statistiky je zřejmé, že zatím nejvyšší spotřebitelskou známku 8,0 jsem dal Muškátu moravskému 2002 kabinet z PPS Agro a 3x známku 7,8 pro Muškát moravský 2002 pozdní sběr z Vinných sklepů Maršovice, Muškát moravský 2004 pozdní sběr z Vinařství Ludvíka Maděřiče a Muškát moravský 2002 odrůdové jakostní z Karpatské perly na Slovensku.

Hrozny byly sklizeny 21. září 2003 při cukernatosti 24,1 °NM na viniční trati Kotel v obci Sedlec. Réva stará 10 let se zde pěstuje na vysokém vedení na vátých spraších. Hrozny byly zpracovávány technologií řízeného kvašení.

V den degustace jsem otevřel ještě Muškát moravský 2003 pozdní sběr od Františka Polehni, abych obě vína srovnal a pokusil se trochu nahlodat dogma, že tuto odrůdu nelze archivovat. Na uvedený muškát z Blatnice pod Sv. Antonínkem jsem chystal samostatnou recenzi, dokonce jsem měl i spoustu informací z vinařství, ale jak jsem zjistil, již o něm psal Anax!en. Panu Polehňovi se tímto omlouvám a slibuji, že mu to vynahradím recenzí na jiné jeho víno.

Lahev typu Top Bordolesse má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem výrobce a názvem odrůdy. Chybí na něm jen označení jakosti a ročník a nemělo by to chybu. Adjustáž, jak jsem uvedl výše, je u této řady zcela odlišná a příliš sympatická mi nepřijde. Místo básniček na obou vinětách bych raději uvítal popis vlastního vína, informace o původu hroznů, doporučenou dobu archivace a podobně. Standardní adjustáž přívlastkové řady mne oslovuje mnohem více.

Barva je zlato-žlutá se zelenkavými odlesky a jiskrná. V porovnání s muškátem od Františka Polehni má sice menší intenzitu, ale o to více zvláštních odlesků. V nástupu vůně okouzlí vyzrálé hrozny, které dále doplňuje jemná vanilka s muškátovými tóny a směs tropického ovoce. Oproti zmíněnému muškátu od Polehni má nádherně strukturovanou vůni. Dalším zráním může ještě dojít k zajímavému vývoji.

Chuť je jemná, komplexní a středně dlouhá. Víno má krásný charakter a je nádherně mazlivé... Zatímco u muškátu od Františka Polehni byla vůně i chuť v režii muškátu a částečně i vanilky, zde je vše rozprostřeno do větší šíře s takovou lehkosti až je to zarážející. Je to nádherný muškát, který přívlastku výběr z hroznů dělá tu nejlepší reklamu. Nižší hodnota alkoholu mu sluší (12,7 % obj.), oproti pozdnímu sběru od pana Polehni (13,4 % obj.), protože preferuji spíše jemnost a nižší alkohol. I když je hodnota zbytkového cukru vyšší (11,2 g/l) mám pocit, že jde o suché víno, žádný nasládlý ocásek a zbytkový cukr v dozvuku necítím. Naopak, je zde zvláštní šťavnatá kyselinka, která je zřetelná a přitom nijak nepříjemná. V závěru je nádherná kořenitost a extraktivnost, která je "zabalena" do perfektního celku.

Ohledně archivace, kterou vinařství doporučovalo do roku 2006 a která je tím pádem více jak rok za svým vrcholem, musím říct, že víno se blíží ke svému vrcholu a klidně bych tento výjimečný muškát nechal zrát až do konce roku 2008 (možná i déle). Nejsou zde totiž nijak výrazné znaky nazrálosti, kyselinka zde stále je a možná z tohoto vína bude za rok nádherná záležitost. Za vůni a především chuť posílám do Sedlece obrovskou poklonu, to je muškát, který od této chvíle považuji za etalon, se kterým budu ostatní vína této odrůdy srovnávat. Vinařství tento muškát doporučuje podávat při teplotě 10 - 12 °C ke slavnostním příležitostem, dezertům a moučníkům.

Netušil jsem, že může být tak velký rozdíl mezi přívlastkovou řadou ZD Sedlec se světle žlutou etiketou a zlatým písmem a kolekci Aurum Vinum. Musím se po dalším vínu z této kolekce poohlédnout, abych si ověřil, zda jde jen o marketingový tah nebo jde skutečně o vyšší jakostní třídu. Že ZD Sedlec umí, jak muškát, tak milerku svědčí i naše hodnocení u starších recenzí.

Za ostatní služby musím pochválit odpověď z vinařství, aktuální stránky, byť jsou z pohledu grafiky zoufale zastaralé... Poměr cena / kvalita odpovídá, horší to je s dostupností, protože nepředpokládám, že tento nádherný muškát ještě někde seženete (velikost partie byla 1700 litrů), pokud ho nemáte uložený v archivu. Pokud ano, můžete si gratulovat.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Aurum Vinum
Odrůda: Muškát moravský
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Mikulovská
Vinařská obec: Sedlec
Viniční trať: Kotel
Výrobce: ZD Sedlec
Číslo šarže: 35/04
Evidenční číslo jakosti: 18005V/04-17223/56
Číslo vzorku: 29
Alkohol: 12,7 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 11,2 g/l
Obsah kyselin: 6,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 22,9 g/l
Datum sklizně: 21. září 2003
Cukernatost hroznů: 24,1 °NM
Stáří révy: 10 let
Způsob vedení révy: vysoké
Typ půdy: váté spraše
Technologie výroby: řízené kvašení, reduktivní
Rok lahvování: 2004
Velikost partie: 1700 litrů
Doporučená archivace: 2006
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 236,- Kč (přímo ve vinařství v srpnu 2004)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 9 10 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2971x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.08.2011 09:55:58