O Víně

22.01.2008 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.01.2008 00:00

Müller-Thurgau 2005 odrůdové jakostní - Mělnické vinařství Kraus, Mělník

Zajásal jsem, neboť v mém okolí je problém sehnat vína tohoto výrobce. Zajásal jsem i podruhé, protože je to vůbec první recenze na našem portále o jakémkoli víně tohoto nadaného vinaře - Viléma Krause - vnuka naší národní ikony a průkopníka českého a moravského vinařství Prof. Ing. Viléma Krause, CSc. Nejprve se sluší uvést pár vět o samotném vinařství.

Sídlem rodinné firmy, Mělnické vinařství Kraus, je Mělník, město vína, ležící nad soutokem řek Labe a Vltavy. Historie pěstování révy v okolí Mělníka sahá až do roku 892. Zájem o vinařství se v rodině Krausů dědí. Tradici započal Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc., který se převážně věnuje vinařskému výzkumu a šlechtění nových odrůd révy vinné. Jeho syn Doc. Ing. Vilém Kraus, CSc. založil v 90. letech firmu Vinařský Dům Bakchus, která se věnuje převážně produkci sazenic révy vinné a výrobě sudových vín. Po návratu ze studií vinařství v Německu pokračuje v tradici nejmladší Vilém a navazuje na činnost otce. Hrozny se sklízejí z vlastních vinic o rozloze 30 ha, kde jsou hlavně zastoupeny odrůdy: Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Hibernal a pro výrobu červených vín Rulandské modré, Modrý Portugal a Zweigeltrebe. Z těchto odrůd vznikají ve vinařství, jak klasická odrůdová vína, tak i známá cuvée, trefně pojmenovaná Mělničina a to jak v bílé, tak i v červené variantě. Nejvyšší příčku pak zaujímá esoterické cuvée Enotrion, které je zkomponováno ze tří burgundských odrůd Rulandské bílé, Rulandské šedé a Chardonnay. Vy dnes však tyto jistě zajímavé cuvée minete, ale seznámím vás s neméně zajímavou „milerkou“.

Již jsem se zmínil, že této odrůdě se nejlépe daří v oblasti české, což platí i v dnešním případě. Surovina pro dnešní víno pochází z mělnické tratě Klamovka. Jedná se o velmi dobrou viniční trať se spodním vápenitým podložím, ale těžší jílovitou strukturou. Výnos byl 3 kilogramy na keř. Výroba probíhala reduktivním nakvášením rmutu 6 hodin. Následovalo lisování. Probrali jsme tedy vinařství, trať i výrobu vína. Nyní se zaměříme na víno samotné.

Samotnou „schránkou“ pro víno je elegantní alsaská lahev v zeleném odstínu, ke kterému barevně ladí i viněta se záklopkou. Zpracování adjustáže je velmi vkusné a povedené, nacházím zde veškeré potřebné informace o víně a jako bonus je uvedena i trať a to vše přehledně a čitelně. V jednoduchosti je prostě síla. Co nenaleznete na přední vinětě, najdete na zadní, menší etiketě. Od uvedení analytických hodnot pomalu upouštím, vlivem reakce pana Bunži v chatu k recenzi Veltlínské červené rané 2007 zemské (mladé víno) - Vinařství Valihrach Josef Krumvíř. Po této reakci plně chápu, že se vinaři obávají šetření a kontrol uvedených analytik. Tyto však v případě Vinařství Kraus naleznete na internetových stránkách dodavatele vín k4wines, kterou Vilém Kraus dočasně využívá k propagaci svých vín, dokud neuvede vlastní stránku, která je stále ve výstavbě. Lahev je uzavřena plným, celistvým korkem délky 45 mm s potiskem výrobce. Za adjustáž musím dát vysoké hodnocení, neboť stručně a jasně podává důležité informace k samotnému vínu a neuvádí žádné nepodstatné údaje.

Netrpělivě tedy lahev otevírám a nalévám první skleničku. V barevném odstínu nehledejte žádné syté a vyzrálé nádechy. Barva je krásně čistá až jiskrná, světlá, lehce nažloutlá, spíše se zelenkavými odlesky a vodovým meniskem. Viskozita je středně dlouhá, spíše kratšího trvání.

Vůně je krásně komponovaná, intenzivní a lehká. Rozeznávám lehké ovocné tóny nedozrálých broskví, lipového květu, muškátu a mandlí. V pozadí nalézám překvapivě jemné melounové podtóny, o nichž se zmiňuje i viněta, ale na které jsem moc nesázel. V dalších dnech postupného ochutnávání jsem zpozoroval, že ovocné tóny se vytrácejí a převládají aromata herbální.

Chuť vás zajisté nešokuje mohutností a plností. Je lehkého ražení, přesto harmonické, středně plné. Opět se projevují herbální tóny s minerálními, pomeranče a hroznové víno. V dochuti nastupuje jemná peprnost s vyšší mineralitou. Vyšší kyselina se dle analytik neprojevila. Vše bylo krásně sladěné, čitelné a v očekávání, vlivem vápenité půdy. Ačkoli jsem jakousi představu o vůni i chuti měl, očekával jsem podobnost s víny alsaskými, která se naplnila. Víno mě přesto překvapilo svou podobností se Sauvignony. Ne pro jejich aromatičnost, ale podobný vjem, kterým se tato odrůda projevuje.

Byl to pro mě skutečně zážitek. Na víně jsem ocenil jeho svůdnost, lehkost, opojnost a pitelnost. Zejména mi dělala radost stálost vína, která si udržela svou jakost i po několik dní od otevření, takže jsem se z vína mohl radovat o něco déle. Objevil jsem v něm vše, co jsem od něj očekával a co lze dosáhnout v tomto klimatickém pásmu. Cena tohoto vína se sice nijak nepohybuje v oblasti levnějších každodenních vín, ale myslím si, že je stále ještě snesitelná, vzhledem ke kvalitě vína.

Za ostatní služby uděluji nadprůměrnou známku a to i přesto, že stále nemám odpověď na dotazy od Viléma Krause. Předpokládám však, že je zaneprázdněn jinými povinnostmi, protože mi již několikrát na dotazy odpověděl. V dostupnosti vína také nevidím problém, alespoň ve větších městech na toto víno určitě narazíte. Z gastronomického hlediska doporučuji, podobně jako sám vinař, pro svou lehkost studené předkrmy, různé úpravy ryb a plodů moře a také bílého masa.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Müller-Thurgau
Ročník: 2005
Jakost: odrůdové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Čechy
Vinařská podoblast: Mělnická
Vinařská obec: Mělník
Viniční trať: Klamovka
Výrobce: Mělnické vinařství Kraus
Alkohol: 12,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 1,3 g/l
Obsah kyselin: 7,4 g/l
Výrobní šarže : J/3/05
Teplota skladování: 6 - 15 ºC
Teplota podávání: 11 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 175,- Kč (vinotéka Krnov v objektu Hypernovy, prosinec 2007)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 7 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2530x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.01.2010 19:03:41