O Víně

27.11.2007 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.11.2007 00:00

Aronia 2005 ovocné víno - Ing. Josef Mašek, Horšice

ARONIE - Černý jeřáb - Temnoplodec je takový "divný" keřo-strom, co na něm rostou "borůvky"...
Takhle asi nějak by ji absolutní laik popsal. Arónie je však nejen okrasná, ale též pro člověka a jiné živočichy velmi prospěšná. Má jedlé černé plody, sice s nižším obsahem vitamínu C (10 - 60 mg na 100 g), ale s velkým množstvím dalších fyziologicky cenných látek. Obsahuje bioflavonoidy včetně vitamínu P, vitamíny PP, B2, B9, karoteny, pektinové látky, rutin (dříve označovaný jako vitamín P), třísloviny. Sorbitu obsahují až 3,5% - je náhražkou cukru pro nemocné cukrovkou. Mají značný obsah železa a mikroelementů - jako např.: bór, fluór, mangan, měď, kobalt, molybden a další.
Plody bez semen obsahují až 400 mikrogramů jódu na 100 g. Jde o prvek žádoucí zejména pro těhotné a kojící ženy a děti. U dětí má jód důležitou roli při rozvoji mozku a inteligence a s dalšími obsahovými látkami arónie i na posílení imunitního sytému. U dospělých i dětí je jód důležitý pro činnost štítné žlázy, hormonální rovnováhu a ochranu před radioaktivním jódem (vysokým obsahem jódu je toto ovoce blízké plodům kivi).

Plody Aronie mají až 60% šťávy. Tato šťáva se dá s úspěchem také použít na přibarvování světlých vín, různých nápojů, šťáv ap. a na výrobu biologicky aktivního potravinářského barviva. Plody se dají také sušit a nepodléhají snadno plísni, kvasinkám ani bakteriální hnilobě.
Je ověřeno, že šťáva snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Zvyšuje se rychlost proudění krve, což je vhodné při léčení hypertenze. Veškeré výrobky z arónie projevují aktivitu při zpevňování kapilár. Dělají chybu ti, kteří tyto stromy považují jen za okrasné.

Aroniové víno jsem objevil na internetu, výrobce jej dělá v malé vesnici jižně od Plzně. Po aktivizaci mého kamaráda a po 2 týdnech již jednu zelenou litrovku svírám v pařátech a třesu se nedočkavostí, jak mi tohle "Temnoplodcovo víno" bude chutnat. Pravidlem by se podle výrobce měla stát alespoň jedna sklenka denně, nejlépe po jídle. Víno doporučuje v dávce 0,5 dcl až 2 dcl denně.

Inu, poslechnu, nalévám si tedy 1 dcl. Barva vína je čirá a hodně hodně světle červená - není růžová, ale v porovnání s víny je hodně světle červená. Přesto víno ve skleničce působí hutným s pomalým dojmem.
Ve vůni cítím opravdu zajímavé polohy, z nichž převažuje zemitost. Byli jste někdy na poli, když se vykopává řepa, nebo ještě lépe - čerstvý kořen křenu? Ta kořenovitá zemitost je nejvýraznějším dojmem, který zatím z vína mám.
A konečně chuť. První vjem je, že víno je děsně sladké - tedy pro mě. Nejdřív jsem si naopak myslel, že aronie vůbec nepůjde díky své hořkosti pít - ale naštěstí jsem ji spletl se šíleně hořkou a stahující účinky mající Arnikou. Zato teď tady máme cukru, že si můžeme otevřít nějaký cukrovar... Na taniny, kouřové a já nevím jaké všechny podtexty, příchutě atd., raději zapomeňte. Výrobce prý vyráběl také víno aroniové bylinné, ale to nikdo právě kvůli té hořkosti nechtěl pít.

Zemitost a nadměrné (na můj vkus) doslazení - to jsou hlavní vlastnosti dnešního ovocného vína. I kdyby výrobce doporučoval denně 2 litry, já víc než tu jednu decku denně nevypiju. V chuti lze vysledovat ještě něco, ale zaboha to neodhalím. Stromovou kůru? Med a pryskyřici? Samozřejmě, že ovocitost je také silná a výrazně přítomna. Nečekejte zázraky, ale aronie Vás překvapí svou specifičností. Až zase někdy v révovém víně objevím chuť a vůni čerstvě vytržené řepy nebo kořenu křenu, od nichž se odlupuje navlhlá hlína, budu vědět, odkud vítr vane...!

Toto víno se (kromě u výrobce) sice dá koupit i v několika prodejnách, ale myslím, že jeho masovější nabídka nehrozí. Byla to zajímavá zkušenost, ale když ovocné, tak buď skvělé Višňové od pana Maňáka ze Žádovic u Kyjova, nebo ludgeřovickýcm dr. Bembekem vyrobené víno Fíkové... :-)

Spotřebitelská známka: 4.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
2 5 6 6 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5074x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.08.2009 08:22:50