O Víně

14.11.2007 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.11.2007 00:00

Ego No. 76 (Sylvánské zelené x Veltlínské zelené) 2005 pozdní sběr - Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec

Před nějakou dobou jsme se s J. dohodli na tom, že bychom mohli společně uspořádat degustaci a následně nezávislou recenzi na víno, které ještě nebylo na našem portále zveřejněno. Padlo tehdy několik návrhů, mezi které spadali i Templářské sklepy Čejkovice a jejich Chardonnay 2006 pozdní sběr z řady Komtur Ekko, to zejména na popud časopisu Víno a Styl, kde toto víno získalo v Grand testu celkem slušné hodnocení. Nakonec jsme se shodli na vlajkové lodi Moravských vinařských závodů, řadě EGO Vin a jejich cuveé Sylvánské zelené a Veltlínské zelené. I přes mnohé informace, které J. získal od obchodního managera pana Šmacha, jsme nedostali informaci o přesném podílu jednotlivých odrůd, což mi příjde celkem škoda. Tipoval bych to na 50:50, ale jsou to jen mé domněnky. A nyní již k vínu.

Adjustáž této řady hodnotím velice kladně. Působí profesionálním a luxusním dojmem, který ještě více znásobuje použití kartónové krabice, ve které je lahev uložena. Jedná se o neokoukané použití grafického stylu a samotného rozvržení na lahvi. Použití kartónu, jako balení se může zdát diskutabilní a možná by víno bylo i levnější, ale jedná se nejspíše o marketingový tah výrobce. Takovou adjustáž opravdu v obchodech jen tak nepřehlédnete. Co mě ale zaujalo nejvíce byla lahev. Ani ne tak tvar, který je tradičního bordeaux typu, jako spíše hmotnost. Jedná se o masivní lahev ze silnostěnného skla, která se i prázdná celkem „pronese“. Napadlo mě ji zvážit na kuchyňské váze a v prázdném stavu a ručička ukazovala celých 700 gramů! Naproti tomu klasická lahev o objemu 0,75 l vážila plná 1200 g. To je tedy masiv. Z viněty se dozvídáme jen nejnutnější údaje, ale i přesto hodnotím nadprůměrnou známkou. Celistvý, plný korek délky 45 mm je adekvátní druhu vína a jeho pozdějšímu skladování.

Barva vína je po nalití krásně čistá, jiskrná, se zlatavými, až slámovými odlesky, jemně vodovým meniskem a dlouhotrvajícími gotickými obrazci na stěně skleničky. Je opravdu krásná a po každém doušku se sklenicí kroužím a kroužím, abych se mohl barvy nabažit.

Po senzorickém hodnocení musí nutně přijít na řadu přivonění k vínu, které se chlubí medovo-kořenitými tóny s ovocnou složkou citrusů a tropickým, typicky nasládlým nádechem žlutého melounu. Zde bych také neměl zásadní výtku. Vůně je mohutná a plná síly.

V chuti mi však víno přišlo lehce nervní. Chybí mu nejspíše stálost a vyzrání na lahvi. Nebojte se, není to stesk nad zlomeným a špatným vínem. Právě naopak, je celkově kompaktní, plné a celkem harmonické, přesto shledávám, že by chtělo ještě poležet a „vychladnout“ do nádherné zralosti. Předpoklady pro to zde jsou. Prim zde hrála vyšší kyselinka, opět žlutomelounová složka tropického ovoce, medu a pepřnatosti v dlouhotrvajícím závěru, která zůstane na patře ještě velmi dlouho po dopití.

Po zevrubném srovnání s J., který toto víno otevřel dříve než já, je možné, že má lahev utrpěla „přepravní šok“ a potřebovala se sklidnit v klidové poloze. Přesto jsem lahev nechal více než týden uležet a poté otevřel, takže můj názor je jiný. Po ochutnání samotného Veltlínského zeleného z Mikrosu, domnívám se, že ostřejší a rozhádanější složkou je zde odrůda Sylvánské zelené, které zde dává na důležitosti kyselince a celkovému disharmonickému dojmu. Domnívám se, že pokud by šlo jen o Veltlínské zelené, mohlo se jednat o nadprůměrné, možná excelentní víno již dnes. Takto je nutno zvládnout „neukázněnost“ sylvánu a víno nechat déle uležet na lahvi. Zde bych prozatím nějaké bodíky strhnul, protože toto víno v mých ústech zatím nedosahovalo takových rozměrů, k jakým bylo předurčeno. Nechme se překvapit za pár let.

Je pravdou, že uležení vína by nahrávalo meditačnímu popíjení „jen tak“, které jsem provozoval i já, ale při podávání k nějakému pokrmu by se některé rušivé složky mohly skrýt a víno by mohlo působit harmoničtěji. Zde mě napadá doporučení asijské kuchyně, různým úpravám ryb s citrónem, či možná i lehčím úpravám vepřového masa. Internetové stránky a podání informací, je na slušné úrovni, až na některé věci, týkající se „tajnůstkaření“ ohledně analytických informací.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Ego No. 76
Odrůda: Sylvánské zelené x Veltlínské zelené
Ročník: 2005
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Dobré Pole (Sylvánské zelené), Dolní Dunajovice (Veltlínské zelené)
Viniční trať: Staré (Sylvánské zelené), Zimní vrch (Veltlínské zelené)
Výrobce: Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec, Zámecká 1508, 696 81 Bzenec
Číslo šarže: 1198
Evidenční číslo jakosti: 66C1-06/1
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo lahve: 003163
Obsah zbytkového cukru: 5,6 g/l
Obsah kyselin: 5,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 20,7 g/l
Doporučená archivace: odhaduji 2012 - 2013
Teplota podávání: 9 - 12 °C
Získaná ocenění: Stříbrná medaile AWC Vienna 2006 (Rakousko), Diplom Gran Menzione 2007 (Vinitaly)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 169,- Kč (Globus v květnu 2007)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2432x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.08.2009 09:17:27