O Víně

12.10.2007 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.10.2007 00:00

Tramín červený 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Likvidace skladových zásob ročníku 2003 pokračuje. Pokud moje zkušenosti s tímto skvělým i rozpačitým ročníkem byly doposud spíše právě ty rozpačité, dnešní půllitrovka snad trošku vyrovná skóre na druhou stranu. Pověst vín řady St. Margarita z Vinných sklepů Maršovice to naznačuje...

Etiketa je velmi pěkně ztvárněna, pokud bych ji srovnal s desítkami řvoucích kolegyň supermarketových superhvězd, je maršovická Svatá Markéta (španělsky Margarita) z jiného světa a z jiné doby. Známe nějaké Markéty z naší historie? Kromě vybavené a sympatické rusovlasé herečky Markéty Hrubešové si historicky zaměření z nás snad vzpomenou na 17. století a na Markétu Terezu Habsburskou, první manželku císaře a českého krále Leopolda I. Ten měl celkem 3 ženy (tedy postupně) a snad díky síle od nich získané zplodil nejen 16 dětí (většina zemřela v dětském věku), ale především dokázal vytlačit Osmany na Balkán a zachránil tak střední Evropu pro nás, enofily. Díky němu tedy vyrábíme z hroznů víno a nesušíme je na hrozinky do buchet :-)

Svatá Markéta Antiochijská byla mučednice žijící na počátku 3. století v Antiochii (území dnešní Sýrie). Pro nás je významná tím, že ve 13. století věnoval její ramenní kost Břevnovskému klášteru král Přemysl Otakar II.

Okénko do historie:
Legenda o sv. Markétě je podobná řadě jiných křesťanských legend. Dívka z vysoce postavené rodiny (otec "pohanský" kněz) se o křesťanství dozvěděla od své chůvy. Zakrátko se stala horlivou křesťankou, což ji zákonitě přivedlo ke konfliktu s otcem. Ten ji vyhnal a donutil pást ovce. Na pastvě ji potkal římský místodržitel Olybrius, který byl oslněn její krásou, že ji pozval do svého paláce. V paláci se ji Olybrius pokusil odvést od křesťanské víry, nejprve domluvami, pak mučením (popis mučení se zachoval v neobyčejně podrobné a barvité formě). Trpící dívce se rány do druhého dne zacelovaly a Olybrius, nevěda si již rady, nechal dívku setnout. Tím její muka skončila, ale legenda žije dodnes.
Markéta patří mezi světce s přívlastkem drakobijce, podobně jako sv. Jiří. V žaláři se jí totiž měl zjevit ďábel převlečený do dračí podoby. Drak jí nabídl pomoc, ale Markéta poznala s kým má tu čest a odmítla ho. Vzteklý drak - ďábel dívku spolkl, ale ještě rád ji za chvilku vyplivl, neboť její dlouhé vlasy mu působily v krku nesnesitelné škrábání. Poté ho dívka zapudila znamením kříže a drak se propadl do pekla... atd. atd. Díky intermezzu líčícího boj statečné dívky s drakem se však Markéta stala patronkou žen ve chvíli jejich největší životní zkoušky, při porodu.
Svatá Markéta, jejíž svátek připadá na 13. července, tedy na dobu žní, je uctívána jako patronka polních i jiných plodin. Prší-li na den svaté Markéty, říká se, že dala potřísnit ořechy, čímž jich mnoho zčervaví, jak zkušenost učí. S jejím jménem je spojena řada pranostik, např.: Svatá Markyta hodila srp do žita - Svatá Markyta vodí žence do žita - Svatá Markyta velí: "Lidé, okopávejte zelí!"- Zapláče-li Markyta, bude dešťů dosyta - Déšť o Markytě trvá čtrnáct dní a zvěstuje špatný čas pro sklízení sena i obilí - Na Markétu-li prší, ořechy se stromu srší.

Otevírám tedy láhev (brr, na ty plastové špunty si ještě budu muset zvykat) a víno má ve skleničce ostře zlatou, sytou barvu. Je čirá, průzračná, ale plná a víno na skle pěkně olejovitě slzí.
Vůně je velmi výrazně kořenitá, ale především silně bezinková. Je zde také lehounce nahořklá stopa, tak nějak bylinně nasládlá. Tramín červený a navíc takto výrazně zpracovaný patří mezi moje nejoblíbená vína a to tayké kvůli těmto vůním, spojených v jedné kouzelně mnohotvárné směsi... Někdo by možná řekl, že víno je až moc navoněné - no, zjevně tomu nerozumí :-)

Působí-li víno výrazně po přivonění, pak po nalití si většího doušku do úst mám dojem, že piju směs pravého bezinkového vína s jemným olejem nejvyšší jakosti. Je to opravdu moc dobré, ta pleáda chutí je nádherná. Krásná a svěží vůně je notně podpořena olejovitým, hustým, pkným a hodně aromatickým vínem. Obsah alkoholu je 13,4 % a víno je polosladké - no, zřejmě slušná surovina. Delší dozvuk, žádné stopy pálení nebo agrese na sliznici, velmi si to víno užívám. V jeden moment se téměř dopouštím svatokrádeže (Svatá Markéta promine) a víno si ředím vodou v poměru 1:1. Je to divné, ale vzniklý iontový nápoj, slazený přírodním hroznovým cukrem, je skvělý, moc dobrý a výborný. Mačkám z láhve poslední kapky a do Maršovic letí moje bezvýznamná, nicméně právě udělená pochvala...

A co se týče analytických hodnot, podívejte se tentokrát na poslední obrázek zde pod článkem...

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 7 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2404x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 12.08.2009 08:12:33