O Víně

25.09.2007 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.09.2007 00:00

Neuburské 2004 pozdní sběr - Vinařství Šoman Dolní Dunajovice

Po recenzích předešlých dvou vín z Vinařství Šoman v Dolních Dunajovicích (Rulandské modré 2004 pozdní sběr a Aurelius 2004 výběr z hroznů) přinášíme další víno z produkce tohoto vinařství, tentokrát to je Neuburské 2004 pozdní sběr.

O původu odrůdy Neuburské (Neuburger) hovoří známá legenda, dovolím si jí však zde trochu přiblížit i těm, kdo o ní dosud neslyšeli nebo nečetli:
Během jarního tání nalézli rolníci Ch. Ferstl a F. Marchendl na břehu Dunaje u obce Oberarnsdorf pod hradem Neuburg otépku réví a vysadili řízky z réví do svých vinohradů v obci Arnsdorf. V roce 1872 získali první velmi dobrou úrodu a taky první skvělé víno. Nová odrůda získávala postupně na oblibě nejen u místních vinařů, šířila se i dál mezi rakouskými vinaři, následně se dostala i na moravské vinnice. Na památku objevení této odrůdy révy vinné byl dokonce postaven v Arnsdorf pomník oslavující Neuburger a v pomníku je údajně zazděno větší množství lahví Neuburského.

Dnes, na základě nových genetických bádání je doloženo, že Neuburské je náhodným křížencem odrůd Veltlínské červené x Sylvánské zelené. Kdysi velmi populární odrůda na moravských vinicích, dnes poměrně rychle ustupuje na úkor ekonomicky zajímavějších a modních odrůd. Je to velká škoda pro tuto tradiční odrůdu a bylo by velkou chybou, aby se na „najburg“ v budoucnu zapomnělo. Věřím, že tradice této odrůdy bude udržena, hlavně proto, že dává opravdu dobrá, zajímavá a pro Moravu tolik typická vína. Jaké je tedy naše dnešní testované víno?

Barva je krásně zlatavě žlutá, víno je krystalicky čisté, sympatické pro oko. Z počátku je slzení spíše sporadické, teprve po mírném zvýšení teploty ve skleničce začíná docela hustě slzet. Buket vína je zpočátku jakoby zastřený, nerozvinutý, málo výrazný, z časem se však rozvíjí docela široce. Nacházím v něm akcenty zralého angreštu, muškátu, trochu sladkých broskví, černého rybízu, ale i tóny malinovo-smetanové. Vůně vína je milá, příjemná a je dosti silným trumfem tohoto vína. Mně osobně se velice zamlouvá.

V chuti se víno nejeví už tak moc široké jako ve vůni, ale myslím si, že nezklame. Je to příjemné ovocité víno, dosti plné, extraktivní. Kyselinka není moc výrazná, je však natolik zřetelná, že dává vínu svěžest a říz, víno je dobře pitelné. Není to sice nějaký šampión, jedná se dle mého mínění o poctivý moravský „najburg“, jednoduchý, přátelský, úpřimný... a díky mu za to! Jedná se o víno suché, s označením „panenský sběr“, s obsahem alkoholu 12,8 %. Za 110,- Kč jsem ho kupoval v dolnodunajovické vinotéce začátkem roku 2006. Lahev Bordó 0,75 l, korek umělohmotný. Cena je dobrá ve vztahu k obsahu láhve.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Neuburské
Ročník: 2004
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: panenská sklizeň
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Dolní Dunajovice
Viniční trať: Plotny
Výrobce: Vinařství Šoman Dolní Dunajovice
Alkohol: 12,8 % obj.
Číslo šarže: 031
Evidenční číslo jakosti: 57F1-05/7
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 110,- Kč (vinotéka v Dolních Dunajovicích v únoru 2006)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 7 6 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2458x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 12.08.2009 08:45:33