O Víně

05.12.2007 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.12.2007 00:00

Višňové 2005 ovocné - Vinařství ovocnářství Štěpán Maňák, Žádovice

Pokud se nepletu, po aroniovém víně 2005 (viz recenze z minulého týdne) se dnes s ovocným vínem setkáváme teprve podruhé za celou dobu historie portálu (Bembekovo fíkové víno 2003 v to nepočítám).

Poprvé jsem na vína pana Štěpána Maňáka narazil ve vinotéce U Sv. Vavřinca v Ostrožské Nové Vsi, asi v roce 2002-3. Jeho višňové 2000 mě zaujalo na první pohled a to hlavně tím, že podobný titul se hned tak nevidí. Pamatuji se, že tehdy stálo asi 95,- Kč a že na něj mám příjemné vzpomínky. Takže když jsem asi před rokem toto víno zahlídnul znovu, neváhal jsem.

Vinařství a ovocnářství Maňák vychází z rodinných vinařských tradic. Úrodu z vinic zpracovává v rodinném sklepním hospodářsví, které v roce 1991 kompletně zrekonstruovali. Zaměřuje se převážně na jakostní a přívlastková vína, vyrábí také vína slámová a ledová. Zpracování hroznů je (podle firemního webu) velmi šetrné na nejmodernějších verzích strojů - mlýnek, pneumatický lis, vinifikátor apod.
Toto úsilí se firmě občas vrátí na prestižních výstavách, kde již získali dvakrát Salón vín, zlatou a stříbrnou medaili Valtických vinných trhů, vítěz kategorie Juvenále, Top 77, nebo zlatou medaili na mezinárodním poli Muvina, Prešov. Kromě vinařství se firma na 5 ha zabývá ovocnářstvím, a to pěstováním broskví, meruněk a višní. Z posledně jmenovaného vyrábí specialitu - višňové víno ze 100% šťávy metodou zpracování jako révová vína a na trhu je k dispozici už 10 let.

Višňové víno je víno ovocné, z plodů višní pochází z odrůdy Újfehértoi Fürtös, které pan Maňák ve svém sadu pěstuje bez chemického ošetření. Na webu www.vinomanak.cz je k vidění dokonce video a pan Maňák osobně. Neznám zpaměti normy či zákony o ovocných vínech, ale pokud si pamatuju, tak je lze vyrábět až z 50% ovocné šťávy. Díky vlastnímu višňovému sadu (Anton Pavlovič by měl ale radost :-) ...) si však pan Maňák může dovolit používat plnou, neředěnou šťávu. Sad uvidíte při cestě do Žádovic lehce - při příjezdu od Kyjova je sad vlevo hned u hlavní cesty na samém kraji vesnice. Ale nyní již k vlastnímu vínu.

Barva vína ve skleničce je opravdu jiná než třeba u rulandy nebo frankovky a osobně se mi moc líbí. Je světlejší a posunutá do takové zvláštní kovové rumělkové metalízy. Vím, je to asi divné přirovnání, no ale jak ji popsat? Že ovocná šťáva byla neředěná, se zřejmě odrazilo i v konzistenci vína - ve skleničce působí docela "hustým" dojmem a olejuje její skleněné stěny...
Svou vůní si mě víno získává :-) Kdo máte rádi třeba višňový jogurt, višně v rumu nebo višně v čokoládě, určitě nebudete zklamáni. Vůně je výrazná, ale neútočná, je po višních, lehce "načatých" (nakvašených). Poměrně znatelná je i natrpklost a samozřejmě trošku i alkohol.

Silně višňový dojem mám i při napití. Chuť je také jednoznačně podřízena višňovému původu vína, navíc se zde už avizovaná trpkost plodů projeví naplno. Jenže není trpkost jako trpkost - u levných vín rozeznejme kyselost od této trpkosti. Třešeň je sladší, višně je více trpká, to dá rozum. Pokud se mi teda dnes vždy při napití lehce zkřiví obličejové mimikry, neznamená to, že mi víno nechutná :-)
Kromě už popsaných dojmů při "čichovém rozboru" (višně, trpkost, alkohol) nemám ani na jazyku žádné jiné podstatnější vjemy. Pan Maňák uvádí, že "... ročník 2005 - toto ovocné víno připomíná svou chutí višňový kompot s vůní griotky....", ale já bych tam tu griotku ani moc necpal. Víno je deklarováno jako suché, griotka je naopak sladký likér. Ten rozdíl je znatelný. Znova se přikláním k tomu, že cítím spíše lehce nakvašené višně (jak asi probíhala macerace?).

Důležité ovšem je, jaký mám z vína celkový dojem. Ten je určitě pozitivní a kladný. Určitě to byla zajímavá změna a věřím, že takhle má višňové víno vypadat. Někomu by možná vyhovovalo více sladké, ale to budeme brzo u čučáků z dob Leonida Iljiče.
Na to, že je pan Maňák vlastně drobný vinař bez týmu lidí, má ucházející web, který poskytuje všechny základní informace a to i laboratorní rozbor dnešního višňového vína: alk. 10 %, cukr 6g/l, kys. 7 g/l. (PS - není víno "suché", jen pokud má cukry do 4g/l ?...). Bohužel, dostupnost vína je díky omezenému množství višní v sadu taky omezená - ale sehnat se dá, to určitě...

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Újfehértoi Fürtös - jde o višně !
Ročník: 2005
Kategorie: ovocné víno
Oblast původu: Morava
Višňová obec: Žádovice
Výrobce: pan Štefan Maňák, Žádovice
Alkohol: 10 % obj.
Číslo šarže: 1/05
Obsah zbytkového cukru: 6,0 g/l
Obsah kyselin: 7 g/l
Teplota podávání: cca 18 °C - podle mé osobní zkušenosti
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do (horké) vody
Cena: 89,- Kč (vinotéka v Uh. Hradišti, konec roku 2006)

Spotřebitelská známka: 5.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
4 6 7 5 3

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3880x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.08.2009 07:53:12