O Víně

26.07.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.07.2007 00:00

Chardonnay 1999 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Když jsem se vážně zamýšlel, kterého vinaře z pohledu Chardonnay dlouhodobě obdivuji, vybavoval jsem si spoustu jmen a vinařství. Jenže, osobně nestavím žádnou odrůdu ani vinařství na špici mého pomyslného žebříčku a také nic a nikoho nezatracuji. A tak jsem si prohlédl evidenci mých zásob ve virtuálním sklípku. Zde jsem zjistil, že Chardonnay mám v největším počtu lahví ze všech odrůd, které mají tu čest povalovat se ve stojanech! Přesně řečeno, jde o 56 ks lahví a celkový objem 39,15 litrů. Tak si říkám, asi to svědčí o mém kladném vztahu k této odrůdě :-)

Chardonnay je jedna z mála mezinárodních odrůd, se kterou se můžeme setkat prakticky na všech vinařských světadílech. Pro tématický týden jsem přesto vybral zástupce z Moravy. Jde o vinařství, které má podle mého soudu to štěstí, že vlastní výtečnou polohu Kraví hora v Dolních Dunajovicích. Po dlouhých letech archivace otevírám Chardonnay 1999 pozdní sběr, které získalo Zlatou medaili Muvina 2001 v Prešově. Vinné sklepy Valtice jsem si vybral také proto, že Chardonnay z této polohy stabilně vyrábí a prakticky všechna vína odtud mají velmi slušnou kvalitu. Připomenu například již recenzované Chardonnay 2002 pozdní sběr, které jsem začátkem června tohoto roku znovu otevřel a přechutnal, abych si vytvořil jakýsi referenční bod, podle kterého jsem srovnával. Před dvěmi roky jsem své dojmy z Chardonnay 2003 pozdní sběr sepsal v další recenzi. Kromě toho jsem stále neotevřel ročník 2004...

Ještě než se pustím do vlastního hodnocení, přiložím několik odpovědí Jaroslava Matochy z Vinných sklepů Valtice na mé otázky, které jsem mu položil v červnu 2006.

1. Na kolika ha pěstujete odrůdu Chardonnay?
Chardonnay pěstujeme v současné době přibližně na 18 ha.

2. Kolik ha Chardonnay je v Dolních Dunajovicích na Kraví hoře?
Na Kraví hoře máme nyní vysázeno 4 ha Chardonnay.

3. Pěstujete Chardonnay ještě na jiných tratích? Nakupujete hrozny také od jiných subjektů?
Chardonnay pěstujeme i na jiných tratích a rovněž nakupujeme i od jiných pěstitelů.

4. Jak stará réva Chardonnay je na Kraví hoře? Jaké vedení révy zde používáte?
V současné době používáme střední vedení, nynější výsadby jsou poměrně mladé (10 - 15 let). Vinice, ze které bylo vyrobeno výše uvedené víno, byla vyklučena v roce 2003.

5. Čím jsou podle Vás typická vína z Kraví hory? Jaké vlastnosti by mělo Chardonnay z Kraví hory mít?
Půda na Kraví hoře je štěrkovitá až kamenitá, výsušná, víno by mělo být výrazné ve vůni i v chuti, plné s vyšším extraktem.

6. Máte k tomuto vínu analytické hodnoty?
Údaje o analytických hodnotách, cukernatosti a sklizni bohužel již nemám.

7. Čím si vysvětlujete tak nízký obsah alkoholu (10,9 % obj.) u tohoto pozdního sběru?
Teoreticky by toto víno mělo mít větší obsah alkoholu, bohužel v praxi to někdy až tak přesně nefunguje. Pravděpodobně se jedná o souhrn několika faktorů (kvalita kvasinek, způsob zpracování a výroba).
Poznámka autora: Překvapivě nízký obsah alkoholu (11,4 % obj.) má i výběr z hroznů ze stejného ročníku!

8. Jaká je doporučená archivace této lahve? Jak dlouhou archivaci obecně u Chardonnay doporučujete a co je pro archivaci důležité?
V době prodeje jsme uváděli na etiketě možnost uložit do archivu minimálně na 5 let. V dubnu 2007 jsme chutnali toto víno uložené v našem archivu a zjistili jsme, že je stále ve výborném stavu. Předpokládám, že ještě minimálně dalších 5 let může být ozdobou archivního sklípku.

9. Jakou technologii výroby jste použili?
Snažili jsme se o reduktivní způsob výroby s řízením teploty při fermentaci.

Děkuji ještě jednou za odpovědi a nyní mohu přistoupit k vlastnímu hodnocení.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (čiré sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s firemním potiskem. Korek je i po několika letech archivace stále v dobré kondici, víno prosáklo přibližně do jedné třetiny, ale bez negativního vlivu na kvalitu vína. Adjustáž je u přívlastkové řady VS Valtice používaná již mnoho let. Až na absenci analytických hodnot a přesnější určení doporučené doby archivace, jí nemám co vytknout. Oznámení, že víno můžete archivovat více jak pět let je úsměvné, co kdyby si to spotřebitel vyložil jako 50 let :-) Již mnohokrát jsem uvedl, že použití čirého skla má své kouzlo a pokud lahev skladujete v chladu a temnu, žádný problém nevidím. Ale i VS Valtice postupně přicházejí u nových ročníků červených vín se zeleným sklem.

Barva je čistá, zlato-žlutá a s nádhernou jiskrou. Vše odpovídá odrůdě i délce archivace. Vůně je jemná a překvapivě široká. V nástupu pozoruji nádhernou nazrálost, kterou doprovází medové tóny. Vše doplňuje vůně zralých hroznů a v pozadí ještě objevuji slabý buket tropického ovoce. Víno nádherně slzí a pomalu stéká po stěnách skleničky. O nezvykle nízké hladině alkoholu se v Otevřených očích na Vinné sklepy Valtice a.s. zmiňoval již MiBiT. Tato lahev má skutečně podezřele nízký obsah alkoholu vzhledem k zatřídění vína do kategorie suchých vín a přívlastku pozdní sběr, u kterého je minimální cukernatost moštu 21 °NM. Ostatně i z odpovědí Jaroslava Matochy uvedenou výše, jde o zjevnou anomálii, která se prý ve vinařské praxi stává.

Chuť je středně dlouhá s překvapivě živou kyselinkou a dobrým tělem. Musím vyzvednout sametovou jemnost v dozvuku, podobně jako chuť vyzrálých hroznů, medové a kořenité odstíny. Podle mne jde opět o Chardonnay s charakterem, kterému nechybí komplexnost a odrůdové vlastnosti. Jde přesně o takový pozdní sběr, jaký si představuji z této tratě a jaký ho často dokáží VS Valtice vyrobit. Líbí se mi taktéž, že nejde o vyumělkovanou "líbivku".

Potenciál k další archivaci je neuvěřitelný a to i přesto, že víno je na svém vrcholu. Ano, i pan Matocha výše potvrzuje, že další archivace po dobu 5 let je možná. Dnes mohu s klidným svědomím sdělit, že poslední dvě lahve co mám, nechám klidně ležet. Podle mne toto víno s vývojem sice nikam nespěchá a pravděpodobně se kupředu zásadně již neposune. Po osmi letech od sklizně se stále jedná o nádherné Chardonnay, u kterého mi výše zmíněný nízký obsah alkoholu ani nepřijde. Možná je to starou výsadbou révy, která již byla v roce 2003 vyklučena, nebo výbornou harmonií, nazrálosti a krásnou kyselinkou.

Víno můžete podávat ke slavnostním příležitostem, přesně jak uvádí zadní etiketa, tj. k hovězímu i vepřovému masu, divočině, bažantovi a měkkým sýrům s bílou plísní. Teplotu podávání doporučuji udržovat kolem 12 °C. Škoda, že se již nedozvíme analytické hodnoty, protože bezcukerný extrakt i obsah kyselin mi přijde docela slušný. Za ostatní služby strhávám dva body, analytické hodnoty by firma takového formátu mohla mít i mnoho let zpětně k dispozici. Poměr kvalita / cena odpovídá, dostupnost je samozřejmě špatná, protože víno bylo začátkem roku 2003 vyprodáno. Já osobně se budu opět těšit na ročník 2004, který se chystám otevřít, případně se poohlédnu v aktuální nabídce na ročník 2005 a 2006.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 1999
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Mikulovská
Vinařská obec: Dolní Dunajovice
Viniční trať: Kraví hora
Výrobce: Vinné sklepy Valtice, a.s.
Číslo šarže: 666/00
Evidenční číslo jakosti: 77V/00-2230/10
Číslo vzorku: 29
Alkohol: 10,9 % obj.
Rok lahvování: 2000
Teplota skladování: 10 - 12 °C
Teplota podávání: 12 °C
Doporučená archivace: odhaduji 2007-2009
Ocenění: Gold Medal Muvina 2001 - Múzeum vín Prešov
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: 159,- Kč (Globus v roce 2002)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2534x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 14.05.2011 17:39:38