O Víně

24.05.2007 oa Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.05.2007 00:00

Rulandské bílé 2003 výběr z hroznů - Vinařství Reisten s.r.o. Valtice

Na podzim, těsně před prezentací projektu V8 jsem se na skok zastavil v Pavlově, mimo jiné též ve sklepě vinařství Reisten. Tajně jsem doufal, že ukořistím asi s týdenním předstihem již nalahvovaná a připravená vína ročníku 2005, která měla být právě na první společné degustaci V8 v hotelu Diplomat 9. října 2006 představena. Ve sklepě již kvasil ročník 2006 a pan arch. Radek Nepraš čekal na další hrozny, jejichž sklizeň byla v plném proudu. Zdálo se, že mu moje návštěva příliš nevadí, ale s otevřenou náručí mě také nevítal. Ale byl jsem nezvaný host, to je pravda. Snažil jsem se různými dotazy zabřednout rozhovor, ale žádný velký úspěch jsem neslavil. Buď jsem nezapůsobil, nepřesvědčil nebo možná vypadal jako podvodník, který během těch pár dnů do oficiálního uvedení nového ročníku vykreslí obraz produkce tohoto vinařství natolik negativní, že prostě nebylo možné žádnou lahev prodat. Já toto rozhodnutí respektuji, ale ihned se mi vybavilo, jak mi pan František Mádl prodal čerstvě stočený Sauvignon, který neměl ještě ani záklopku ani etiketu a jediné, co mu v tu chvíli leželo na srdci bylo, jestli mi opravdu nevadí, že nemá etiketu, a pak abych s jeho otevřením ještě pár dní počkal, až se usadí.

Z malebného a krásného Pavlova jsem tedy odjížděl bez „nulapětek“, ale nikoli s prázdnou. V mém výběru uvízly i dvě láhve Rulandského bílého z horkého ročníku 2003. Dnešní, použijeme-li označení vinaře, Pinot Blanc 2003 výběr z obce Jevišovka, viniční trať Dražice a jeho sourozenec Pinot blanc 2003 pozdní sběr, viniční trať Stará hora. Jako první se vývrtky dočkal výběr dražický.

Ani tentokrát se nebudu nikterak šířit o samotném vinařství, ale dovolím si vás rovnou odkázat na jejich webové stránky www.reisten.net, kde je opravdu velké množství různých informací, stačí si vybrat. Vedle uspokojivé obsahové náplně těchto stránek rád pochválím jejich vzhled. Velice se mi líbí a skrývají mnoho krásných fotografií. Ale našly by se i chybičky, třeba rubrika „aktuality“ by si jistě zasloužila příspěvky častěji než v intervalu řádově měsíců. Na stránkách je provozován i e-shop, se kterým však nemám žádné konkrétní zkušenosti. Ten u jednotlivých titulů skrývá vedle analytických hodnot i informaci o velikosti partie (otázkou zůstává, jak často se, vzhledem k uvedené četnosti výskytu nových informací, tato kategorie aktualizuje) a další užitečné informace. Nechybí ani popis vína samotného, když konkrétně o této rulandě web praví: "Výrazná a mohutná vůně medu a tropického ovoce předznamenává strukturovanou chuť a komplexní charakter se širokou a dlouhou dochutí. Toto víno je dalším z řady, které již znáte z výjimečné vinice Dražice. Tato vína jsou nepochybně ozdobou slavnostních tabulí při významných příležitostech."

Každé otevření další nové a neznámé láhve je tak trochu výjimečnou příležitostí, ale dost už bylo řečí, pojďme se podívat nakolik se mé dojmy shodují s uvedeným popisem.

Než k tomu však přistoupíme, ještě několik obligátních vět na téma adjustáž. Při pohledu na láhev a chvilkovém zamyšlení nad adjustáží jsem se přistihl s myšlenkou, že si dost možná vybírám vína podle toho jak vypadají! Ne, to není možné! Ale mám psát, že se mi nelíbí, když to není pravda? Také ne! Kolikrát už zaznělo otřepané „v jednoduchosti je síla“. Pro mě zde tato glosa platí beze zbytku, navíc jí umocňuje fakt, že s výjimkou hodnoty bezcukerného extraktu se z etikety dozvíte veškeré analytické hodnoty. Následováníhodné. K uzavření lahve byl použit kvalitní korek typu plátek-drť-plátek s potiskem vinaře, jehož délku jsem nestačil změřit dříve, než se jej zmocnila má nenechavá dcerka. Na můj přísný dotaz „kde je?“ se mi dostalo bezelstné odpovědi „plyč“. Spokojme se tedy s odhadem 40 mm.

Barva vína je světle žlutá, jiskrná, čistá. Hustota odpovídá predikátu, mosty jsou samozřejmostí. Již vzhled vína napovídá, že se nejedná o žádného mlaďase.

Po zakroužení a netrpělivém zaboření čichacího ústrojí do sklenky vysílají mozkové buňky pokyny k vykouzlení blaženého úsměvu na rtech. Zde se bez mrknutí oka ztotožním s citovaným popisem vína! Vůně se vskutku ohromující, výrazná, mohutná a překrásně medová. Je z ní přímo cítit nasládlost přezrálého ovoce a medu. Po lehkém vymíchání lze najít stopy chlebovinky, možná spíše čerstvě pečeného okraje koláče z kynutého těsta. Stopy láhvové zralosti nejsou nikterak výrazné, vůně neuvadá ani druhý den, kdy láhev dopíjím.

Ona nasládlost, která zahltila nejdříve nos, brzy opanuje i celá ústa. Chuť této rulandy minimálně koresponduje se zatříděním dle zbytkového cukru, víno je opravdu polosladké. Chuť je vskutku silná a teplá, když svojí roli zde sehrávají vysoké hodnoty zbytkového cukru (13,6 g/l) a alkoholu (14,4 %). Bohužel musím konstatovat, že se jim nemá kdo postavit, kyselinka nestíhá a je poměrně výrazně potlačena. Přes její absenci však víno není fádní ani unavené, ale je to prostě síla! V překrásné, dlouhé a komplexní dochuti se opět přetahuje cukr s alkoholem, doprovázeny jsou pak navíc mírnou hořčinkou. Její přítomnost mě příliš nenadchla, ale to je asi daň za příliš slunce.

Nejsem vůbec schopen odhadnout, kam se víno bude dále vyvíjet, bohužel. Vůně slibuje mnoho, na druhou stranu větší harmonii postrádá již teď. Kyselina by mohla v takové silné společnosti brzy přijít o slovo úplně. Opravdu nevím a budu jen rád, když mi k tomu povíte svoje. Víno stále ještě lze pořídit, podle mého odpovídá nastavené ceně 260,- Kč za lahev přímo u výrobce.

Dal bych si k němu dobrý ementál a hroznové víno. Aspoň to druhé jsme doma zrovna měli... taková malá pomsta za ten korek :-)

Byl jsem poněkud lenivý měnit již napsanou recenzi, proto připojím odpověď pana Nepraše na můj emailový dotaz jako dovětek "pod čarou". Rychlostí a ochotou pane Nepraše jsem byl opravdu mile překvapen a musím tedy z mého úvodu učinit sebekritický závěr. Absence mé fyzické podoby vedla k vlídnější a vstřícnější reakci, budu tedy muset nějak korigovat své vystupování... Z odpovědi pana Nepraše vybírám pasáž týkající se viniční trati Dražice v obci Jeviškovka, neboť mě osobně zajímala skutečnost, proč se v následujícíh ročnících z této trati již Rulandské bílé v nabídce vinařství neobjevuje. Zde je odpověď:
"Pinot Blanc 2003 výběr z hroznů (Dražice) je vskutku posledním pinotem z této trati, neboť již v následujícím ročníku začaly rodit naše vinice a hrozny již nenakupujeme. Trať Dražice obhospodařuje můj přítel, pan Stanislav Holec a vinice leží na hranici katastru Drnholec a Jevišovka. Část vinice na katastru Jevišovka se nazývá Dražice a Drholecká část Stará Hora. Vinice byla vysázena v roce 1988, tehdejším Státním statkem Mikulov, tedy v roce sklizně byla stará 15 let. Půdní reakce je mírně alkalická, cca 5 % volného vápna, převládají žluté vápenaté spraše zejména v horních partiích, kde je erozí odplavena humózní vrstva. V době sklizně byla již vinice plně zatravněna."

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské bílé
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Mikulovská
Vinařská obec: Jevišovka
Viniční trať: Dražice
Výrobce: Vinařství Reisten s.r.o. Valtice
Číslo partie: 032003
Evidenční číslo jakosti: 24A1-04/01172
Alkohol: 14,4 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 13,6 g/l
Obsah kyselin: 4,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,5 g/l
Datum sklizně: 14. 10. 2003
Cukernatost moštu: 25 °NM
Teplota skladování: 9 - 11 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Ocenění: Salon vín České republiky 2005 - 2006
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 260,- Kč (přímo od výrobce v září 2006)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 9 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2474x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.08.2009 13:51:23