O Víně

21.05.2007 oa Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.05.2007 00:00

Rulandské bílé 2001 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.

Musím přiznat, že jsem se s touto recenzí nejspíš pustil na velmi tenký led. Netřeba zdůrazňovat, že dnešní producent je zde velmi „profláknutý“, myšleno v tom dobrém slova smyslu, a proto lze předpokládat, že i tato rulanda protekla mnoha hrdly zdejších čtenářů a příznivců. Z toho mi vyplývá, že si nemůžu moc vymýšlet, abych pak nedostal za uši... :-) A za další pak skutečnost, že stejné víno podrobil svým smyslům přede mnou též J., jehož pečlivé, včas a vzorně připravené recenze jistě všichni znají a s oblibou vyhledávají. Snad to nějak ubruslím a nepropadnu se.

Rozhodnutí věnovat několik řádků dnešnímu vínu tedy nemělo s rozumem nic společného, podlehl jsem emocím. Pokolikáté už... Ale nelituji. Dnešní víno si totiž zaslouží delšího zamyšlení a osobně se k němu budu rád vracet.

Doufám, že mi bez úšklebků projde absence jakékoliv informace o vinařství, protože zde bych ani při největším možném vynaloženém úsilí jen těžko vymyslel něco nového, co již nebylo dávno řečeno. Pokud by však někomu potřebné údaje chyběly, může si vybrat hned z několika odkazů pod článkem.

Dnešní víno vyzrálo v tolik podceňovaném ročníku 2001 až do výběru z hroznů. Ostatně pro viniční trať Liščí vrch a Rulandské bílé je to v produkci Mikrosu spojení typické a nikterak překvapující. Vína z této trati, se kterými jsem měl tu čest, pro mne mají osobitý charakter, za který dle mého soudu nejspíš vděčí vzácné symbióze půdního složení, vyzrálosti a kvalitě samotné suroviny, jakož i šetrnému zpracování. Bohužel jsem ještě tuto vinici nespatřil in natura, ale mám v plánu při nejbližší cestě na Moravu tento nedostatek odstranit. Myslím, že si tratě na Liščím vrchu zaslouží zvýšenou pozornost, proto si dovolím převzít některé informace ze stránek www.mikrosvin.cz. Vinice na Liščím vrchu jsou na mírném svahu s jižní expozicí se sklonem 10 %, když menší část vinic je též na terasách. Půda je velmi rozmanitá, lze zde nalézt černozem, spraš a místy jíl s vápenným skeletem. Půda má dostatečný obsah vápníku, kolem 10 %. Část vinic je ve stáří nad 30 let. Poloha leží nad mrazovou hranicí 215 metrů nad mořem, takže zde vinice odolala i neobvykle vysokým mrazům v roce 1985. Pro ilustraci je připojen nákres kolegy p.j., který velmi trpělivě a systematicky mapuje viniční tratě a ani tato neunikla jeho pozornosti.

A máme tu zase malý problém - adjustáž. Mně osobně se jeví mikrosácká adjustáž jako velmi zdařilá a v roce lahvování dnešního vína podle mého soudu patřila k tomu lepšímu na našem trhu. Samotnou kapitolou jsou pak používané korky. Kompaktní monolitický korek, opatřen vždy potiskem vinařství a hlavně názvem konkrétního vína včetně příslušného ročníku. Nejinak tomu bylo i u této rulandy. Více nemám co bych v této kategorii doplnil, prostě povedená, líbí.

Po nalití do sklenky se vám v bytě najednou rozzáří slunce! Barva je jedním slovem úchvatná. Nepostrádá jiskru, je čistá a ten odstín, to je prostě nádhera, za kterou vděčíme nazrálosti vína. Hned po prvním zakroužením ve sklence nelze přehlédnout, že víno má velkou viskozitu a tvoří velmi, velmi slušné mosty. Zde se dá jen stěží něco vytknout.

Nastává další velké očekávání, jaké pak asi budou projevy vůně této rulandy? Možná až příliš jemná, za to však komplexní a poměrně intenzivní vůně, která mě oslovuje a postupně si mě podmaňuje. Jen stěží rozeznávám jednotlivé druhy exotického ovoce, snad papája či ananas, spíše však v kandované podobě. Ovocné složky jsou pak doplněny medovými tóny. Možná nejsou zastoupeny veškeré atributy typicky odrůdové vůně, nicméně nejsem nikterak zklamán, vůně mě oslovuje a těším se na první doušky.

Chuť je krásně suchá. V záplavě dnešních mladších vín, pro které nějakých 8-10 g/l zbytkového cukru nic neznamená, je samotná tato skutečnost plusovým bodem navíc! Je dosti silná a teplá, nepůsobí však nikterak unaveně, naopak. Byl jsem naprosto pohlcen pikantností a svěžestí kyselinky, která společně s extraktem a vyšším alkoholem tvoří pevnou strukturu s příjemnou harmonií. Nelze opominout výraznou minerálnost vína, jejíž projevy jsou ve vínech z Mikrosu tolik patrné. Víno má dlouhou, opravdu dlouhou dochuť, v níž kyselina zvýrazňuje suchý a silný dojem z vína. Nerad bych se mýlil, nekamenujte mne, ale tohle víno ještě něco vydrží. Rozhodl jsem se minimálně jednu láhev schovat na dalších deset let. Možná je to příliš troufalé, ale víno mi opravdu přijde „nesmrtelné“. Je samozřejmě otázkou, zda nebylo lepší v době výraznější ovocitosti a svěžesti, mě však tento nazrálý odstín velmi vyhovuje.

Měl jsem štěstí, že jsem na uvedené víno ještě narazil, bohužel u jiných titulů Mikrosu z ročníku 2001 jsem takové štěstí neměl. Při ceně 153,- Kč za 0,75 l nelituji ani haléře a jsem rád, že mám ještě 4 lahve uložené. Těším se, až si v zimě další láhev otevřu k sýrovým fondue.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské bílé
Ročník: 2001
Jakost: výběr zhroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Mikulovská
Vinařská obec: Březí
Viniční trať: Liščí vrch
Výrobce: Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
Číslo šarže: 14
Evidenční číslo jakosti: 12195V/02-8020
Číslo vzorku: 22
Alkohol: 13,6 % obj.
Doporučená archivace: 2007
Obsah zbytkového cukru: 3,16 g/l
Obsah kyselin: 8,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 26,67 g/l
Stáří révy: 30-35 let
Typ půdy: hlinito-vápenatá spraš
Teplota skladování: 10 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Ocenění: Salon vín ČR 2004/2005
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 153,- Kč (4/2007, velkoobchod s nápoji, Praha - východ)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2034x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 28.08.2009 18:55:55