O Víně

21.05.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.05.2007 00:00

Rulandské bílé 2001 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.

Po úvodním a vyčerpávajícím článku Rulandské bílé, který se zaměřil na původ této odrůdy, se dostáváme k první recenzi. Konkrétně jde o Rulandské bílé 2001 výběr z hroznů, na které se dnes podíváme dvakrát. Před necelým rokem mi ho doporučil MiBiT a ještě nedávno bylo v prodeji za přijatelných 185,- Kč. Před dvěmi měsíci jsem ve stejné vinotéce kupoval pro Petra poslední lahev. Tuto bílou rulandu jsem vybral z několika důvodů. Prvním důvodem bylo, že dávám na doporučení, vždyť podle MiBiTa je toto víno na svém vrcholu a vystihuje krásu této odrůdy. Dalším důvodem byl fakt, že mnoho čtenářů i autorů zde na portále tento ročník od Mikrosu velmi pozitivně hodnotí. Jen připomenu, že ročník 2001 je obecně považovaný za špatný...

Rulandské bílé jsem před mnoha lety nemusel a nevyhledával jsem ho. Vše se změnilo vybudováním archivních prostor, které mi dovolují dlouhodobou archivaci. Je známo, že Rulandské bílé je odrůda, která má geneticky danou dlouhodobou archivaci. Zráním jenom získává na rozdíl od jiných odrůd. Proto jsem stále častěji začal propadat jeho kouzlu a dnes jí mnohem více vyhledávám a také archivuji. Na této odrůdě se mi také líbí mnoho různých podob. Je to jedna z málá bílých odrůd, u které se používá metoda sur lie a barrique.

Co víme o dnešní lahvi? Víno bylo zařazeno do Salonu vín ČR 2004/2005. Původ hroznů hledejme v obci Březí, viniční trať Liščí vrch. O této vinici jste se mohli dozvědět také v MiBiTově reportáži Po vinicích Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
Web Mikrosu pro změnu uvádí o této poloze: Znamenitá poloha poskytuje špičková vína stabilní kvality odrůd Ryzlink vlašský, Zweigeltrebe, Rulandské bílé a Chardonnay. Vinice jsou na mírném svahu s jižní expozicí se sklonem 10 %. Menší část vinic je na terasách. Půda je velmi rozmanitá, trochu chudší než na trati Daniel, ale i zde lze nalézt černozem, spraš a místy jíl s vápenným skeletem. Půda má dostatečný obsah vápníku, kolem 10 %. Část vinic je ve stáří nad 30 let. Poloha leží nad mrazovou hranicí 215 metrů nad mořem, takže zde vinice odolala i neobvykle nízkým mrazům v roce 1985.

Kontaktoval jsem Zdeňka Tréšku z vinařství a položil mu tři otázky:
1) Čím jsou podle Vás pověstné Rulandské bílé z Mikulovska a trati Liščí vrch?
2) Kterou polohu na Mikulovsku považujete pro tuto odrůdu za nejlepší a proč?
3) Na kolika ha Mikros pěstuje Rulandské bílé a kolik ha je na Liščím vrchu?

Vína z Rulandského bílého nejsou až tak pověstná díky odrůdě, nýbrž polohou a podložím. Mikulovsko je oblast s největší průměrnou roční teplotou, což je předpoklad pro dokonalé vyzrání hroznů a společně s vápenatým podložím, místy až 40 % aktivního vápníku, dává této odrůdě minerálnost, zemitost a plnost vína s harmonickou kyselinou. Jedna z nejlepších poloh pro pěstování Rulandského bílého je v blízkosti Pálavy v obci Perná a jejím okolí, popřípadě na již zmiňovaném Liščím kopci v Březí. Obě tyto polohy dle mého názoru splňují parametry již jednou zmíněné - poloha plus podloží. V současné době má Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. Rulandské bílé zastoupenou na 5,5 ha, z toho 0,68 ha je na Liščím kopci, nicméně budeme rozšiřovat plochy o dalších cca 2,6 ha.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem výrobce, odrůdy, jakosti a ročníku. Adjustáž patří k historickým, které Mikros již několik ročníků nepoužívá. Má své kouzlo a prakticky jí nemám co vytknout, až na chybějící analytické údaje a informaci o doporučené době archivace. To se razantně změnilo příchodem nových řad etiket. Vše jsem nedávno popsal u recenze Frankovka 2002 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.

Barva je intenzivní, slámově žlutá s nádhernou jiskrou. Řekl bych, že jde přímo o ukázkovou čistotu i odstín. Vůně je poněkud komplikovaná. Že si bude dá na čas jsem tušil. Až po dvou hodinách a také vlivem zvýšené teploty se začala postupně rozvíjet. Za hlavní složku považuji minerální tóny, které doplňují ovocito-medové odstíny. Musím se přiznat, že mne vůně docela zaskočila, protože se projevila na Rulandské bílé hodně nezvykle.

Ve středně dlouhé chuti mne překvapuje zvláštní šťavnatost, která má pravděpodobně původ ve vyšších kyselinkách (8,7 g/l). Opět cítím minerální tóny, které považuji u bílé rulandy za neobvylé, ale v tomto případě na rozdíl od vůně mi připadají zajímavé a v pohodě. Jediné co postrádám jsou medové tóny a chlebovinka v závěru, jež jsem nedávno ocenil u Rulandského bílého 2000 výběr z hroznů z Vína Mikulov. Také musím zmínit nádhernou sladěnost všech složek, několik let zrání v lahvi perfektně vyhladilo vyšší kyselinky a vysoký obsah alkoholu (13,6 % obj.) tak, že není vůbec poznat. Podle analytických hodnot je extrakt vysoký (26,67 g/l), ale v chuti mi nepřijde. Tím nemyslím, že víno je ploché, spíše mi připadá, že se objevují stopy únavy. Pokud tuto lahev ještě máte na nic nečekejte a otevřete jí co nejdříve. Druhý den víno tak ze 30 % ztratilo na své atraktivnosti a uvadlo.

Dnešní lahvově zralou rulandu doporučuji podávat při teplotě 12 °C k sýrům s ušlechtilými plísněmi, kdy nejlépe oceníte její vlastnosti. Poměr kvalita / ceně odpovídá, škoda jen, že jsem nemohl výjimečné vlastnosti tohoto vína vyzkoušet o nějaký ten rok dříve. V současné době mi již připadá za svým vrcholem a pravděpodobně již upadá.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské bílé
Ročník: 2001
Jakost: výběr zhroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Mikulovská
Vinařská obec: Březí
Viniční trať: Liščí vrch
Výrobce: Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
Číslo šarže: 14
Evidenční číslo jakosti: 12195V/02-8020
Číslo vzorku: 22
Alkohol: 13,6 % obj.
Doporučená archivace: 2007
Obsah zbytkového cukru: 3,16 g/l
Obsah kyselin: 8,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 26,67 g/l
Stáří révy: 30-35 let
Typ půdy: hlinito-vápenatá spraš
Teplota skladování: 10 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Ocenění: Salon vín ČR 2004/2005
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 185,- Kč (vinotéka v prosinci 2006)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 10 7 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2139x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.08.2009 14:47:40