O Víně

19.04.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.04.2007 00:00

Chardonnay 2004 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Při nedávném nákupu vín v Hypernově jsem neodolal a kupuji taktéž jedno Chardonnay 2004 pozdní sběr z vinařství Vinselekt Michlovský a.s. Hrozny pochází z vinařské obce Horní Věstonice, viniční trať Pod Martinkou. Protože vinice v okolí Horních Věstonic a Perné znám spíš okrajově, musel jsem hledat informace jinde. Detailně znám místa na druhé straně masivu CHKO Pálava a na pečlivé prozkoumání v rámci putování po vinařských oblastech jsem ještě na tuto část jižní Moravy nenaplánoval důkladnou inspekci. Požádal jsem kolegu p.j., zda nemá detailní informace o této viniční poloze. Protože mi poslal přehlednou mapku s fotkou a popisem, za co mu ještě jednou děkuji, najdete kromě jeho textu kurzívou i ručně nakreslenou mapku tratí v Perné, která pro přehlednost jistě postačí.

Z toho, co mohu spíš odvodit a vydedukovat než tvrdit zcela jistě, tak trať Pod Martinkou bude asi dost rozsáhlá. Začíná nahoře hned pod skalním útvarem zvaným Martinka, táhne se podél Železné a Věstonska až dolů, pravděpodobně až k silnici Horní Věstonice - Spálená Hospoda. Tyto části sousedící s Železnou a Věstonskem se do roku 2004 jmenovali U Perné. Ovšem trať Pod Martinkou jistě existovala už před rokem 2004, čili předpokládám, že to byl ten kus dále k Horním Věstonicím. Z roho vyvozuji, že v podstatě celý svah od shora dolů mezi Horními Věstonicemi, Věstonskem a Železnou je nyní trať Pod Martinkou (na přiložené fotce je to to zelené, co jde od vesnice k tomu divoce zarostlému čtverečku v popředí). Tratě ve svahu přímo nad obcí se jmenují Pod Děvínem. Orientace trati je severozápadní, o vhodnosti osazení takto orientované trati odrůdou Chardonnay si myslím své. Svažitost v tak velké trati bude kolísat od nějakých 5° (nahoře u Železné) až k nějakým 12° (stráně v dolních partiích). Půda na Železné je jílovitá, čím jsou svahy dole prudší, tím více nabírá kamení (vápenec). V materiálech o Železné se mluví o nějakých ochlazujících větrech vanoucích pod kopci směrem sz-jv (jako že Železná je nad nimi). Mohl by se případně projevit i vliv blízkých novomlýnských nádrží (zmírnění zimních mrazů, prodloužení teplého podzimu), také mohou táhnout mlhu a tím v některých letech podporovat botrytis (v dobrém i zlém smyslu). Ale to už si připadám jak Zdeněk Mahler - i z malého prdu utvářím národní legendy :-)

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plastovou zátkou délky 38 mm. Adjustáž je označena jako Standard a hodnotil jsem jí u starších recenzí, např. Müller-Thurgau 2004 pozdní sběr.

Barva je zlato-žlutá a jiskrná. Vůně je komplikovaná a poměrně široká. Těžko identifikuji jednotlivé složky, dívám se na zadní etiketu, kde je uvedeno: Osobité tóny vzácných dřevin, herbáře lučních květin a bylinkového másla, umocňuje minerálnost a kořenitost získaná zráním vína v nových dubových sudech. No, to je teda síla, tak širokou vůni šardonky jsem už dlouho neviděl... I přesto popis si nejsem zcela jistý, spíše jde o zbožné přání vinařství, vůně mi připadá na Chardonnay velmi neobvyklá, ale i přesto jí považuji za zajímavou a provokující.

Chuť je poněkud svíravější a kratší, díky vyšší kyselince. V chuti nepoznávám nic, co by připomínalo zrání v dubových sudech. Nějaká dřevito-kořenitá chuť? Ne, myslím že ne, spíše minerálnost a všudypřítomné kyselinky. Víno mi hodně připomíná technologický produkt, u kterého ale marně hledám nějaké kouzlo. Postupným popíjením navíc ztrácelo na zajímavosti. Teplotu podávání doporučuji kolem 12 °C, u vyšší teploty se projevují divné pachutě. Proto dávám za chuť pouze průměrnou známku, bohužel jde o zklamání.

V chuti Chardonnay velmi pokulhává, přičítám to horší vyzrálosti hroznů a menšímu extraktu, což je možná dáno polohou tratě Pod Martinkou, jak vysvětluje p.j. výše. Archivace 2 -3 roky může ale kyselinky zjemnit a vylepšit chuťové vlastnosti, ale velké zlepšení neočekávám. Jako vždy najdeme na etiketě informace k doporučeným pokrmům. Tentokrát můžeme Chardonnay podávat k uzeným lososům a těstovinám s Gorgonzolou. Vynikající prý je k soté z drůbežích jater, taktéž vhodně doplní tvrdé ovčí a kozí sýry - Manchego, Pecorino. Protože kyselkavý závěr mi po určitě době začal vadit, víno bych si příště již nekoupil.

Poměr cena / kvalita nepovažuji za dobrý, a to i přesto, že víno stálo 135,- Kč respektive e-shop vinařství (117,90 Kč). Viděl jsem ale, že Tesco toto víno zdražilo na 149,- Kč z původních 120,- Kč. Bohužel jsem z vinařství opět neobdržel odpovědi na mé dotazy (poslední dobou se to stává zvykem), takže za ostatní služby strhávám čtyři body.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2004
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Moravská
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Horní Věstonice
Viniční trať: Pod Martinkou
Výrobce: Vinselekt-šlechtitelská stanice vinařská, Ing. Miloš Michlovský CSc., Družstevní 818, 691 03 Rakvice
Číslo šarže: 2005-748-2004/A
Evidenční číslo jakosti: 55E1-05
Číslo vzorku: 24
Alkohol: 11,9 % obj.
Teplota skladování: 10 - 12 ºC
Teplota podávání: 12 - 14 ºC
Doporučená archivace: neuvedeno (předpokládám 2 - 3 roky)
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 135,- Kč (Hypernova v únoru 2007, e-shop vinařství 117,90 Kč)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 8 5 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2091x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.08.2009 08:42:15