O Víně

27.03.2007 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.03.2007 00:00

Veltlínské zelené 2003 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Do týdne veltlínů jsem původně zvolil úplně jiný vzorek, ověřenou kvalitu z Weinperk. Ta ale zklamala a na vině byla nejspíš konkrétní lahev. A proto bylo nutné hledat jinde. Nakonec jsem se rozhodl prostě „zkusit štěstí“ v supermarketu, kde ostatně víno nakupuje obrovská spousta lidí. Bohužel zvolit z nabídky bylo prakticky nemožné. Až najednou můj zrak padl na přívlastek ze špičkové viniční trati Goldhamer. No neberte to! K vínům z Vinselektu Miloše Michlovského mám navíc poměrně důvěru, minimálně lze očekávat technicky dobře zvládnuté víno a pokud se prodává v supermarketu, pak i slušně „ošetřené“ pro jejich typické skladovací podmínky. Takže jak to dopadlo? Vezmeme to postupně...

Informací o odrůdě Veltlínské zelené tu bylo už myslím dostatek, však je jí tento týden věnován. Osobně ji nevyhledávám, ale speciálně k jídlu s dobrým veltlínem nemám problém. Očekávám pikantnější kyselinku, kořenitost, svěžest. Výbornou zkušenost mám s velmi sladkými ledovkami z této odrůdy. A s veltlíny od kolegů z Rakouska. Je překvapivé, kolik (jen několik kilometrů za hranice od vinic kolegů ze Znojemska) z této odrůdy dokáží vymáčknout naprosto běžně, kdy u nás je podobná kvalita spíše jen i výjimečných kousků.

Vinselekt Michlovský a.s. pod vedením Miloše Michlovského je velká firma, která má velmi široký záběr. Od šlechtitelské stanice, přes běžná konzumní vína až po špičkové přívlastky a speciality především z oblasti pálavských vrchů, až po supermarketová vína navíc často vyráběná přímo pro jinou firmu (série pro Tesco, řada Král Vinohradu pro Stock Plzeň). Vinselekt má tradičně obrovské (největší) zastoupení v Salonu vín (byť z velké části díky malým speciálním šaržím spíše než běžně prodávaným vínům) a odnáší si ocenění z mnoha dalších soutěží. Zkušenost z několika degustací i celých lahví doma potvrzuje, že jen velmi výjimečně budete ze sklenky zklamáni. I běžná konzumní vína bývají velmi kvalitně připravena, jsou čistá, hezky pitelná. Ve špičkové nejvyšší řadě Vinum Palaviense pak lze nalézt opravdové skvosty, především pak Ryzlinky rýnské a vlašské, Pálavy a ale i třeba famózní Frankovky.

Ambaláž zakoupeného vína není nijak úžasná, ale neurazí. Klasická zelená bordó láhev je pod plastovou záklopkou uzavřena již značně „použitým“ korkem délky 40mm vyrobeným z drti a dvou pevných plošek. Láhev má vinětu řady „standart“ (hezky jsem si zavzpomínal na doby, kdy tuto vinětu měla jejich BIO Malverina, kterou jsem pravidelně kupoval v Globusu), na které najdeme povinné informace, nějaké to senzorické hodnocení a doporučení k jídlu či teplotu podávání. Základní popis je navíc uveden i v angličtině. Více, než dělá většina…

Barva je vyšší zlatavě žlutá, perfektně čirá, po stěnách víno stéká v celých mapách a prozrazuje, že s vyšším alkoholem či zbytkovým cukrem asi tentokrát nebudeme mít tu čest.

První setkání s vůní bylo přičichnutím ke korku, který evokoval klasický jar, prostředek na nádobí. Naštěstí ve sklence je už vše v pořádku. Vůně je docela výrazná a velmi svěží, byť o slovo se hlásí nasládlá medová nazrálost. Objevuje se aroma mandlí, květin a hezká kořenitost. Opravdu pěkné, až mi v některých momentech připomnělo famózní vlašák 2005 z Železné od Mikrosu. Bohužel při trošku vyšší teplotě se začíná objevovat jakési ne úplně čisté („hospodské“, či „hadr na podlahu“) aroma, který nabourává jinak veskrze příznivý dojem. Toto aroma se stává znatelnější s postupující oxidací, po hodině od otevření lahve (byť je tato uchovávána v 12 °C) jej nelze minout. Škoda. Holt vypít při 12 °C a co nejrychleji :-)

Chuť je v harmonii s vůni, dokonale (až prachově) suchá, čistá, středně plná. Víno je projevem spíše lehčí, kyselinky (byť viněta mluví o jejich „asimilaci“) jsou dominantní a výrazně vystupují, ale určitě nevadí. Závěr není nijak dlouhý, je trpčí a volá po kombinaci s jídlem. Z vína mám trochu dojem, jako by si chvilku poleželo v dřevěném sudu, ale je to spíše nepravděpodobné.

Co říci závěrem? Dobře připravený veltlín, jen více takových „obyčejných“ konzumních vín, která nezkazí večer, člověk si na nich pochutná a necítí se provinile, že kvůli slušnému vínu zase propil půlku platu :o) Z projevu bych usuzoval, že víno je již na vrcholu (možná lehce za ním) a nebude se posunovat k nějaké vyšší kvalitě, byť archivace v jiných podmínkách, než je regál supermarketu, je jistě možná. Pít samostatně ho lze, ale po první sklence volá po doprovodu jídla, neváhal bych třeba i nějaké přírodněji upravené vepřové. Celkově rozhodně nešlo o zklamání.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2005
Jakost: pozdní sběr
Zatřédění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Perná
Viniční trať: Goldhamer
Výrobce: Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice
Alkohol: 12 % obj.
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 109,- Kč (Tesco v březnu 2007)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2116x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.09.2009 12:33:31